גולן גליל

היום הבינלאומי ללא עישון

במרכז הרפואי זיו בצפת יערכו בדיקות תפקודי ריאה חינם לתושבי הצפון , יום חמישי ה- 30.5.2019 , בין השעות 8:00 ל 14:00 באולם הכניסה הראשי

כתב לוקאל 27/05/2019
ד''ר ענת עמיטל מנהלת יחידת ריאות במרכז הרפואי זיו בצפת
צילום באדיבות המרכז הרפואי זיו

לקראת היום הבינלאומי ללא עישון, ביוזמת ארגון הבריאות העולמי (WHO ), המצוין ברחבי העולם מדי שנה בסוף חודש מאי, תערוך יחידת הראות של המרכז הרפואי זיו בדיקות סקר תפקודי ריאה חינם לתושבי הצפוןב-30.5.

ד"ר ענת עמיטל מומחית לרפואה פנימית ומחלות ריאה ומנהלת יחידת הראות במרכז ברפואי זיו אומרת כי אנשים המעשנים, או כאלו שעישנו בעבר ונגמלו והם מעל גיל 18, יוכלו לבצע בדיקת תפקודי ריאה חינם, וללא התחייבות עם הצגת תעודת זהות. "הבדיקה פשוטה ואינה כרוכה בכאב. מדובר בבדיקת סקר בלבד המתבצעת באמצעות מכשיר הספירומטר ואינה מחליפה בדיקה מלאה אצל רופא ריאות", אומרת ד"ר עמיטל.

יום ללא עישון המכונה גם יום ללא טבק הנו יום בינלאומי, ביוזמת ארגון הבריאות העולמי (WHO),  להגברת המודעות לתופעת העישון, נזקיו הרבים וההשפעות הבריאותיות, החברתיות והכלכליות שלו. יום זה עוסק גם בהיבטים נוספים של העישון כגון התמכרות למוצרי טבק, תופעת הכחשת נזקי העישון, שיווק סיגריות לקטינים, עישון פאסיבי כפוי,  דרכים לצמצום הצטרפותם של מעשנים חדשים, גמילה מעישון וכן הקשר בין עישון לעוני. בתי ספר בישראל נוהגים לקיים שיעורים מיוחדים המתמקדים בהשפעות העישון לציון יום זה.

עישון טבק היא הסיבה העיקרית בעולם לתמותה מוקדמת שניתנת למניעה, הרבה לפני כל סיבה אחרת כמו למשל מלחמות או תאונות דרכים. בשנת 2004 העריך ארגון הבריאות העולמי כי עישון טבק גורם למוות בטרם עת של מעל 5.4 מיליון בני אדם בשנה עקב מחלות לב, שבץ, סרטן ועוד. מחקרים מדעיים על נזקי עישון טבק והקשר שלו לסרטן ריאות ולסוגי סרטן נוספים קיימים כבר משנות ה-30 של המאה ה-20. עישון טבק, אם כך, הנו אחד מחמשת גורמי הסיכון הבריאותיים המרכזיים ברחבי העולם. בכלל מדינות העולם עישון גורם לכ-9% מסך מקרי המוות, אבל במדינות עשירות, כמו בישראל, הוא גורם לכ-18% מסך מקרי המוות.‏ מנתוני משרד הבריאות עולה כי בכל יום מתים בישראל 22 בני אדם ממחלות הקשורות בעישון כמו סרטן ריאות, סרטן הגרון, מחלת ריאות חסימתית כרונית COPDהתקפי לב, שבץ מוחי ומוות פתאומי. בסך הכל, בכל שנה מתים בישראל כ -8,000 איש מעישון מהם כ - 800 מעישון פסיבי, אשר נחשפים אליו בבתים, משרדים, מסעדות ובמקומות נוספים. מחקרים מדעיים הוכיחו, כי בגוף המעשן הפסיבי נספגים חומרים מסרטנים, בדומה לאלו הנספגים בגופם של המעשנים האקטיביים וגורמים למחלות לב וכלי דם, מחלות נשימה, סרטן הריאה, סרטן הלוע, סרטן הגרון, סרטן המעי הגס, סרטן שלפוחית השתן, סרטן הכליה, סרטן הלבלב וסרטן צוואר הרחם. בקרב תינוקות, עישון פסיבי עלול לגרום למוות פתאומי ובקרב נשים הרות, לסיכון מוגבר ללידת תינוק במשקל נמוך. בין יתר נזקיו, עישון פסיבי עלול להאיץ צמיחה של גידולים סרטניים על ידי זירוז יצירת כלי דם חדשים בגידול ולכן הוא מסוכן פי כמה וכמה לחולי סרטן.

עוד בגולן גליל
חשבנו שיעניין אותך גם...
גן לאומי חדש יוקם בעמק המעיינות
מהי מכונת קפה אוטומטית?
ביהס לבטיחות בדרכים מוכן לשנהל
ביה"ס לבטיחות בדרכים מוכן לשנה"ל
מאבדת גובה
אנחנו רואים את הטוב בכל דבר
"אנחנו רואים את הטוב בכל דבר"
נעצרו חשודים בהונאות אשראי
תועד גורר חמור ונעצר
ויקי ורפאל נדל, יקירי הקרן ; משה ואיתי חסן, מייסדי הקרן
200 אלף שקלים נתרמו ל"קרן רועי לא אחסר"