גולן גליל

פסטיבל הלאדינו בצפת

טעם נוסטלגי למשך שלושה ימים בפסטיבל הלאדינו בצפת

כתב לוקאל 08/07/2019
עראיס לאדינו  אסתר ויהונתן
צילום: יח"צ

בצפת יציינו את פסטיבל הלאדינו הבינלאומי הראשון בניהולו האומנותי של גיא זוארץ- מדובר בשלושה ימים של אירועים סביב השעון לרבות מופעים, אירועים לילדים, סיורים ללא תשלום, הרצאות ואפילו קולינאריה בטעם של פעם עם מאכלי לאדינו מסורתיים!.

המסעדות ברחבי העיר צפת יגישו במהל ךהפסטיבל מנות ברוח הלאדינו: אסתר ויהונתן יגישו מנת המבורגר ספרדי ומנת עראיס בתבלון אוטנטי. במסעדת האר"י 8 יגישו סופריטו עוף, סופריטו בשר ומנת 'קפטיקאס דה פארסה'- קציצות כרישה ובשר מנה הנחשבת למאכל לאדינו קלאסי. כמו כן במסעדת בית העוגות יגישו קלסונס ובורקיטס ובמסעדת סעודה בגן עדן יגישו קלסוטנס, מאפי גבינות, מאפה קשקבל וטרד וכומה.

בנוסף, לצד הבמה המרכזית בכיכר אשתם עליה יופיעו בין היתר גיא זוארץ, מוש בן ארי, פבלו רוזנברג, טריפונס, חני נחמיאס ועוד, יוקם מתחם פוד-טרקים מיוחדשייתן מענה קולינארי ברחבי העיר העתיקה סביב מאכלי הלאדינו המבוססים על גבינות, ירקות ובשרים ברוח ספרד-יוון.  בין היתר תמצאו במקום פוקאצה  קפרזה עם מוצרלה, פסטו וכו', פוקאצה בלקנית ופיצה עם שלל גבינות.  בנוף פודטרק לסלטי הרכבה עם שלל ירקות טריים, גבינות , קטניות, ורטבים בהרכבה עצמית. בפודטרק הבשרי תמצאו מרקט שף שוק ספרדי על גלגלים עם עראייס בתיבול ספרדי בפיתות עבודת יד, קבב יווני בטורטייה ואסאדו עגן מעושן על גזעי הדרים. בנוסף, תמצאו במקום גם תפריט שף פיקנטה לאונרדו עם פאיטס בארבקואה על בסיס בשר בקר ואננס, בוריטו דה פהיטס- רצועות עוף עם שעועית שחורה וסלסה, טאקו צמחוני- על בסיס פלפלים ובצל בסלסה וצ'יפס עם טופניג ספרדי. לצד המאכלים תמצאו בירות מהחבית ויין ספרדי בכוס.

על פי ההיסטוריה בצפת דיברו לדינו וחיו לדינו- שירה, פיוטים בבתי הכנסת, לבוש, מאכלים ותרבות החיים בכללה. ראש עיריית צפת שוקי אוחנה החליט להחיות את המסורת העתיקה ולהחזיר את העיר צפת לשורשים באמצעות פסטיבל ססגוני ובינלאומי בן שלושה ימים מלאי לדינו:  סיורים מודרכים, פעילות בבתי הכנסת, מופעים במספר במות ברחבי העיר, הרצאות בתחום, קולינריה אוטנטית ועוד. אל המיזם רתם ראש העיר גם את רשות הלדינו שברכה על המהלך.

ראש עיריית צפת שוקי אוחנה אמר: "במסגרת פסטיבל הלאדינו נחזיר לצפת את ריחות תור הזהב, עם הרצאות, פיוטים, סיורים, מוסיקה ודגש גם על התחום הקולינארי עם מאכלי לאדינו מסורתיים. זו תחילתה של מסורת והיסטוריה- פסטיבל הלדינו הבינלאומי הראשון יעטוף את צפת ויביא לעיר תיירים וחובבי לדינו מכל רחבי הארץ והעולם. צפת מתחדשת בתרבות".

עוד בגולן גליל
חשבנו שיעניין אותך גם...
להפחית את מספר הנפגעים
פסטיבל הולגאב התשיעי
יריד עבודה בהייטק לבוגרי פיתוח תוכנה
נבחרת השחיה של תיכון מוסינזון באליפות העולם בברזיל
הישג ענק לתיכון מוסינזון
"אני אמרר לך את החיים"
מצלמות גוף למאבטחים ב"פוריה"
ניצחון לאומי
תוך כמה זמן אנשים מורידים את מחיר הדירה?