הוד השרון

להחזיר את הדר הביתה

לאה ושמחה גולדין, הוריו של סגן הדר גולדין, נערכים להגברת המאבק להשבת בנם ארצה ומבקשים את עזרת הציבור בהקמתו של "מסדר הדר" שמטרתו אחת – השבת הבנים הנעדרים הביתה

זאב שרגא 26/04/2018
להחזיר את הדר הביתה
לאה ושמחה גולדין, מבקשים את עזרת הציבור צילום: אלן שיבר

בחודש אוגוסט השנה יימלאו ארבע שנים ליום נפילתו של סגן הדר גולדין ז"ל בקרב ברפיח שהתרחש במהלך "צוק איתן". קרב קשה ועקוב מדם, בסיומו התברר כי הדר נחטף על ידי החמאס וחייה של משפחתו, השתנו מאז ולעולם. במהלך ארבע השנים שחלפו, פועלים בני המשפחה ובעיקר הוריו שמחה ולאה, בכל דרך אפשרית, על מנת להשיב את הדר הביתה, לקבורה בארץ ישראל. ארבע שנים בהן מאבקם הצנוע והמנומס יש אומרים, לא נשא פרי וכעת, הם נערכים לחדש את מאבקם, ביתר שאת.

נפגשנו לשיחה עם לאה גולדין, נחושה וחדורת מטרה כמו תמיד, לרגל השקתו של פרויקט "מסדר הדר" – פרויקט פעילות התנדבותי במהלכו בין השאר מגייסת המשפחה כספים מהציבור באמצעות אתר headstart. שמענו ממנה על הדר הילד, התלמיד, הפעיל החברתי שהיה מדריך בבני עקיבא והקצין שהפך להיות בגבעתי. ניכר שהיא מתקשה לדבר עליו בלשון עבר ועייפה מראיונות חוזרים ונשנים אודות בנה שנפל בקרב. את הראיון קיימנו בסלון הבית שקירותיו מקושטים ביצירות אומנות מעשה ידיהם של בני הבית, בהם גם הדר ז"ל, שהיה "אמן בנפשו" כדברי אמו לאה.

סגן הדר גולדין, אח קטן לאיילת וחמי ואח תאום לצור, עשה את שנותיו הראשונות בעיר כפר סבא כתינוק בן שנה וחצי, "כפר סבא היא בעצם הבית של הדר וצור, הם עשו את המסלול בבית הספר בר אילן ובהמשך בכפר בתיה", אורמת לאה, "שניהם היו מדריכים בבני עקיבא והדר היה מאוד פעיל, הפך בעצם את הבית שלנו לחמ"ל של הסניף הכפר סבאי. הוא נתן את נשמתו לחניכים וכל הזמן שמענו מההורים על הדאגה הגדולה שלו אליהם. מסירות גדולה שלמדנו עליה בעיקר בדיעבד, גם ממכתבי עידוד ומוטיבציה שהעביר להם, רווים בערכי גיבוש והכלה".

"הדר וצור הלכו למכינה קדם צבאית, הדר התגייס בגיל 20 ולא הצליח לו במבדקים אז הוא התנדב לגבעתי והרגיש כל כולו בתוך זה. ככה הוא גם העביר את הדברים לטירונים שלו כשהוא בנה צוות כדמותו. אדם מאוד צנוע, פעיל מאוד אבל אף פעם לא בקדמת הבמה, בעיניי יותר כ"מחולל האירוע".

אני מבקש לשמוע על תמונת המצב, מהרגע בו נודע למשפחה על האירוע הקשה, דרך ההכרזה על מותו באופן רשמי ועד היום. לאה מפנה אותי למסמך צנוע, חוברת כתובה בשחור ולבן שהכין אחיו התאום צור, דרכה ניתן לנסות ולהעמיק, ואולי להבין יותר את הקושי הגדול איתו מתמודדת המשפחה.

 שלוש וחצי שנים של אכזבה קשה

 "גולדין - תמונת מצב", נכתב במטרה לחשוף לקורא מעט ממה שמשפחה של מפקד צוות בסיירת גבעתי שנהרג ונחטף בשדה הקרב מתמודדת בימים אלה בישראל," נכתב בדברי הפתיחה בחוברת, "בעקבות שלושים שנים של מאבק ללא הכרעה בטרור החטיפות במדינת ישראל, ובעידן בו ציבור שלם עסוק בטראומה מעסקת ממשלת ישראל להשבת גלעד שליט בשנת 2011, משפחות של לוחמי צה"ל שלא שבו מן הקרב נאלצות להיאבק באסטרטגיה של הפקרה, הפוגעת בערך היסודי של השבת חיילים משדה הקרב. הן מוצאות עצמן כמעט לבד במערכה למול ארגון טרור המשתמש במלחמה פסיכולוגית המכרסמת בערכים המלכדים את החברה הישראלית".

 "מסמך זה נכתב לאחר שלוש וחצי שנים של אכזבה קשה מהיחס ומההתנהלות של ממשלת ישראל. למשימת השבת לוחמי צה"ל מעזה של השנים 2014-2018 , והוא מיועד למשתתפים המבקשים להימנות עם היוזמים והפעילים במאבק הערכי והיסודי הזה, להשבת החיילים סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול מעזה לישראל. לטובתם, הכנתי תמצית, שהיא כמובן אינה מספיקה, אבל יכולה להוות התחלה העונה על שאלות מרכזיות".

בהמשך מתאר צור את התנהלות המדינה וקברניטיה מול בני משפחות הנעדרים, הדר גולדין ואורון שאול ז"ל, ואף מספק את גישתם לקידום השבת הבנים הביתה: "יש להתפכח מ'קונספציית המחירים' בישראל", כותב צור, "צריך לשנות את המשוואה ולהביא למצב בו כאשר חמאס בוחר לחטוף חיילים ואזרחים הוא משלם על כך מחירים כבדים והדבר מהווה עבורו נטל ולא נכס. שחרור מחבלים זה לא הדרך היחידה להשיב חיילים. פעולת טרור החטיפות של חמאס צריכה להוות עבורו מכשול לכל תהליך מדיני או הומניטרי ביחס לעתיד הרצועה. חמאס צריך להבין שהוא חייב באופן דחוף לשחרר את השבויים באופן מידי, ויתרה מכך לזנוח את שיטת החטיפות. יש לעשות ארבעה צעדים בתהליך ההתפכחות. צעד ראשון הוא הבנה שחמאס הוא בסך הכל בריון שכונתי, מוחלש מאוד, ללא לגיטימציה בינלאומית, הפוגע בתושביו, ושניתן להשתמש בשיטותיו כנגדו. צעד שני הוא הבנה כי הזירה הבינלאומית בשלה למהלכים של מלחמה בטרור והענות לדרישה ישראלית הומניטרית . צעד שלישי הוא הפנמה שאנחנו יכולים להכריע את טרור החטיפות ולא להיכנע לו, ללא פגיעה בחיי אדם ותוך העצמה של ערכי היסוד הישראליים. צעד רביעי ואחרון הוא הכרה בכך שדווקא מלחמה על ערכי הערבות ההדדית והחוסן הלאומי שלנו כחברה תביא לניצחוננו הממשי על פני ארגוני טרור שנלחמים בנו במלחמה פסיכולוגית".

 

צילום: באדיבות המשפחה

צילום: באדיבות המשפחה

מגייסים את עזרת הציבור להשבת הבנים

משפחת גולדין כאמור נערכת להגברת המאבק להשבת הבנים הביתה, בין השאר באמצעות הקמתו של "מסדר הדר" – גיוס מתנדבים לפעילויות המטה להשבת הדר, בהובלת אל״ם (במיל׳) ארז וינר, וכן גיוס סכום של 400 אלף שקלים לטובת פעילות בארץ ובחול במהלך שנת 2018.

 "מטרתו של מסדר הדר הוא להחזיר את הערכים למקומם", אומרת לאה, "להשיב את החיילים ואת הכבוד הלאומי, את האתוס הישראלי והערבות ההדדית. הבנו שאנחנו לבד קול חלש ולכן הקמנו את המסדר כשהשם הגיע בעצם מתוך הערכיות הרבה של הדר שלמדנו עליה בעיקר אחרי מותו. כבר במהלך השבעה הגיעו לכאן הטירונים שלו עוד לפני שחזרו הביתה וסיפרו על נוהג שלו, למרות שהוא הוציא להם את המיץ, ברגעי הקושי הוא היה מעמיד אותם בח' שקרא לה ח' ערכים – עומדים עם אלונקות פתוחות על הראש כשכל אחד מציין ערך חשוב ומשייך אותו להתנהגות של אחד החיילים באותו שבוע. זה הפך לנוהל אפילו בבסיסי הדרכה וקראו לזה "מסדר הדר" וזה מבטא את הערכים שלו".

"אני יכולה להגיד שהפתיל שלנו נגמר. אומרים לנו כל הזמן שאנחנו 'ממלכתיים מדי' וזה נכון. לעלות על בריקדות ולשרוף צמיגים זה לא האופי שלנו אבל אנחנו הולכים על זה בכל הכוח – כל הזמן מסבירים לנו למה לא ולמה לא אבל אף אחד לא נותן לנו תשובה מה בעצם עושים?".

לאה מתייחסת להשבת גופתו לעזה, של מהנדס החשמל שחוסל השבוע וטוענת כי מדובר בפספוס של הזדמנות ללחוץ על החמאס: "יכולנו ללחוץ גם על מצרים ולהתמודד עם זה בהיבט המעטפת החיצונית הבינלאומית, בלעדיה החמאס לא יכול להתקיים: להפסיק ביקורי משפחות אצל האסירים ולצמצם את התנאים שהם זוכים להם, להפסיק טיפולים רפואיים למשפחות החמאס ועוד – פשוט לשנות את המשוואה ולהפוך את חטיפת החיילים מנכס, כפי שהם מתייחסים לזה, לנטל עליהם. חשוב לנו מאוד שכל מי שמאמין בערכים ובמדינת ישראל ורוצה לשמור עליה ועל צביונה, יצטרף אלינו ל"מסדר הדר" כדי לתקן את הדברים ובראש ובראשונה להשיב את החיילים הביתה".
 

בסיום הראיון מדגישה לאה את הסיוע הרב שקיבלה המשפחה מעיריית כפר סבא, מיום נפילתו של הדר ז"ל ועד היום. "מדובר בהתגייסות יוצאת מגדר הרגיל של כל הגורמים בעירייה שיחד אנו מקיימים מדי שנה אירוע לזכרו של הדר, "לזכור ולהזכיר" ואף פרויקט "פירות הדר" שאומץ באופן רשמי על ידי העירייה. יוזמה של הדר וחברו מהצבא, עומר דודו, לשיתופי פעולה התנדבותיים בין תנועות הנוער בעיר."  

אז איך אפשר לעזור?

בימים אלה כאמור מופץ קמפיין "מסדר הדר" לגיוס מתנדבים וכספים להמשך הפעילות. לדף הקמפיין ניתן להיכנס לקישור

www.headstart.co.il/project.aspx?id=26595&isactive=true כמו כן ניתן למצוא פרטים בעמוד הפייסבוק הרשמי של המשפחה- "הדר שלי"  www.facebook.com/Hadar.Shely בדף הטוויטר של המשפחה  twitter.com/Goldin1991?lang=heבעמוד הישראלי של המשפחה- "פרויקט העוז" www.hadarsheli.co.il וכן בעמוד הבינלאומי - www.hadargoldinfoundation.org

 

 

 

  zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
קיץ בטוח באילת
חב' "נתיבי איילון" עוברת לראשל"צ
הגיעה למאני טיים
רונית וינטראוב הצהירה על ריצה לראשות העירייה
וינטראוב מתמודדת לרה"ע רעננה
מצילים את המצוק הימי באזור נתניה
אני איש של עשייה
רון סגל פורש מהנהגת ההורים
עתירה לבגצ: לבטל את האיסור על הבאת מזון לא כשר לבתי החולים במהלך הפסח
עתירה לבג''צ: לבטל את האיסור על הבאת מזון ''לא כשר'' לבתי החולים במהלך הפסח
היא רק רוצה לרוץ