הוד השרון

כפרה עליה!

לראשונה בחייו ישב כתבנו זאב שרגא וצפה בחצי גמר האירוויזיון שבו השתתפה נטע ברזילי עם השיר TOY וסוף סוף הבין על מה כולם מדברים. תהיו בטוחים שאת הגמר הוא לא יפספס

זאב שרגא 10/05/2018
כפרה עליה!
נטע ברזילי. עלתה לגמר (צילום: : Andres Putting)

אני מודה ומתוודה, מעולם לא הייתי חובב גדול של השואו הקרקסי המכונה תחרות האירוויזיון, על שיריו המשמימים וההופעות המגוחכות.

לכן, כשהעורכת הטילה עלי את המשימה לצפות בחצי הגמר מתחילתו עד סופו התפללתי לאיזה אירוע דרמטי שיגרום לביטול המשימה העיתונאית החשובה הזו, אבל, כפי שהנכם יודעים, גם נאום טראמפ על ביטול ההסכם עם איראן, לא שינה את התוכניות . ככה זה שאחרי 20 שנות שממה יש לנו מועמדת חזקה לקחת את האירוויזיון השנה והיא משלנו, נטע ברזילי עם השיר TOY.

ראשונה עלתה אייסל, נציגת אזרביג'ן עם שיר נחמד ולא יותר, אחריה ארי אולפסון מאיסלנד, הזמר הצעיר בתחרות, לבוש בחליפה לבנה, ספק חליפת עב"מ, ספק מנהל קזינו אי שם בשנות ה - 80. אין ספק שהוא גם הפגין יכולות שירה מרשימות, אבל באירוויזיון הקול לא תמיד קובע.

 את אלבניה ייצג יוג'נט בושפפה, שנאלץ לקצץ את שירו ב- 90 שניות, נוכח העובדה שהיה ארוך מדי ולא עמד בתנאי התקנון (זה מה שנקרא תחקיר עיתונאי). עם תחילת ההופעה לא ברור היה אם מדובר בלהקת רוק כבד, או ביצוע חלש לשיר קאנטרי ואם משהו ניחם אותי בשיר הזה, זו התאורה האדומה כחולה, משרה אווירה נינוחה שהתחברה נהדר לשעמום הגדול שלי – רק שיר שלישי ואני כבר על סף אפאטיות.

tת בלגיה ייצגה סנק, זמרת גוטית משהו בשיר חלש שלא הצליח להתרומם, אחריה עלה מיקולאס יוזף מצ'כיה, עם לוק של חנון אבל שיר קופצני, מעין ראפ מעודן שהצליח לעורר מעט את הקהל. אייווה זאסימאוסקייטה מליטא עלתה חמישית - ישובה על רצפת הבמה, שבורת לב משהו.

 ואז עלתה נטע

כשהציגו את שיר מספר 7 התרגשתי, מודה, ומבלי שיראו גם החזקתי אצבעות. נטע ברזילי נתנה הופעה כמו שרק היא יודעת. הרגיש לי כאילו הקהל פשוט עף לשמיים. הקרקורים המיוחדים האלה, הרקדניות המדהימות על הגשר, החתולים מאחוריה, התאורה והקצב, פשוט עשו את שלהם, במיוחד בקטע הקצבי מזרחי משהו – נטע טרפה את הבמה והקהל כולו איתה. בסיום השיר, זכתה למחיאות כפיים סוערות ובדרכה המיוחדת צעקה אל הקהל – תודה אירופה, כפרה עליכם!

מבחינתי אפשר היה לסגור את הערב, אבל המשימה העיתונאית מחייבת. בהמשך עלה אלקסיב מבלארוס, אלינה נצ'אייבה מאסטוניה, זמרת אופרה עם שמלת קרח שמתפשט על כל הבמה, אבל לגמרי לא שיר מנצח. את בולגריה ייצגה הלהקה Equinox ואת מקדוניה הלהקה Eye Cue, שתיהן חלשות לטעמי. מספר 12 בתחרות הייתה הזמרת פרנקה מקרואטיה עם ביצוע של שיר שקט והופעה מחשמלת, יכולתי להמר שהיא תהווה תחרות מכובדת לנטע, לטעמי כמובן.

את אוסטריה ייצג סזאר סמפסון, זמר ב"חצי כוח" שתהיתי מדוע עלה לבמה עם חליפת טרנינג אפורה כחולה, אחריו יאנה טרזי מיוון, בשירה צלולה ואמיתית. את פינלנד ייצגה הזמרת שרה אאלטו, שנקשרה למתקן מסתובב ולרגע, הכל נראה שוב כמו קרקס אחד גדול. אחריה עלה סוואק חנגיאן מארמניה עם שיר שקט ובלי הרבה אפקטים, אבל גם הוא הצליח לגעת בי מעט, למרות שלא הבנתי מילה. אחרונה היתה הזמרת זיבז משווייץ. זמרת בלוק של בוקרת שהשתדלה מאוד אבל לא הצליחה להרים את הקהל,  גם לא בעזרת חזיז שדימה את הבמה לאצטדיון טדי במשחק סוער של בית"ר. את אירלנד, מסתבר, ייצג לא אחר מאשר בן ארצי, טוב לא באמת, אבל דומה לו קופי. הזמר ראיין או'שונסי ופסנתרנית, עם שיר אופטימי משהו, אבל בלי טיפת כריזמה, לשניהם. את התחרות נעלה אלני פוריירה מקפריסין, עם מופע שנראה כמו נלקח מקרנבל ריו ברזיל, עם שיר קצבי ורקדניות זוהרות בלבוש מינימלי. בבורסת ההימורים של הימים האחרונים היא הזוכה, אבל אני לא התרשמתי מביונסה הקפריסאית. כבר עדיף המקור.

 עם היוודע תוצאות ההצבעה הטלפונית של הקהל, שמחתי לראות שברזילי עלתה לגמר, בהתאם לתחזיות. עם סיום התחרות אמרה ברזילי: "אני גאה ונרגשת שהצלחתי להעפיל לגמר, מחכה בציפייה ליום שבת ומבטיחה לעשות כל שאני יכולה בכדי להביא את האירוויזיון לישראל."

  

  zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: תקף אזרחים ושוטר
ב(ע)ין השורות
ב(ע)ין השורות
רונה רמון הלכה לעולמה בגיל 54
להחנות או לא להחנות
מאות רקטות נורו לעבר דרום הארץ
צה"ל יצא במבצע "מגן צפוני"
מגבירים את האכיפה
מגבירים את האכיפה
עומדת לדין