הוד השרון

'הציבור לא מעוניין שמחירי הנדל"ן ירדו'

ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר, טוען שהסיבה לכך שמחירי הנדל"ן לא יורדים משמעותית היא ציבור בעלי הדירות שרוצה שערך הנכסים שבידיו לא ירד או אפילו יעלה

תמי מאור 11/06/2018
'רוב הציבור לא מעוניין שמחירי הנדל
ניר שמול. לא רוצים שהמחיר ירד (צילום: תומר פדר)

ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר, מתייחס לנתונים לפיהם מחירי הדיור בשנה האחרונה ירדו ב-0.1 אחוז בלבד, ותולה את האשמה בציבור.

לדברי שמול, נכון להיום, הירידה השנתית במחירי הדיור בשנה החולפת היא ירידה של 0.1 אחוז. כלומר, שלמרות מאמצי הממשלה להוריד את המחירים בשלוש שנים האחרונות,  מחיר דירה בשנה החולפת ירד רק ב-2000 שקל בממוצע לדירה של 2 מיליון שקלים וב- 1000 שקל לדירה של 1 מיליון שקלים .

שמול: "המחירים לא יורדים כי רוב הציבור אינו מעוניין שהמחירים ירדו.   הסיבה לכך היא שנכון להיום ל-% 63 ממשקי הבית בישראל יש דירה בבעלותם, דירה שיש עליה משכנתה ואנשים אלו לא רוצים שהמחירים ירדו. הם רצו שהמחיר יהיה נמוך ויירד כל עוד הם לא קנו את הדירה, אבל מרגע שהדירה נקנתה והם לקחו הלוואה כדי לממן אותה כמו מרבית הרוכשים בישראל, אין להם שום רצון שהמחיר יירד להפך הם רוצים שהמחיר ייעלה. כלומר רוב השוק הוא נגד ירידת מחירים . זו הפסיכולגיה של הכלכלה, על זה טברסקי וכהנמן קיבלו פרס נובל וזה רוב הציבור בישראל.  הסיבה לכך היא שרוב הציבור בישראל מחזיק בנכסים והוא לא רוצה שהמחירים שלהם ירדו. מיעוט ממשקי הבית בישראל שוכרים דירה, והם המיעוט שרוצה שהמחיר ירד. לאו דווקא של הרכישה, אלא גם של ההשכרה,  כי לחלקם אין את ההון העצמי הדרוש לרכישת דירה והם בכל מקרה ישכרו דירה בשנים הקרובות".

עוד לדביר שמול, "צריך להבין כי ישנו פרדוקס גדול בדברים, כי כאשר מחירי הנדל"ן עולים, הילדים שלנו יתקשו בעתיד לרכוש דירה.  אני טוען שאנחנו וההורים שלנו לא חושבים כך בהקשר הזה של ילדינו (כי זה ארוך טווח), אלא חושבים איך הנכסים שלנו ימשיכו לעלות ולעלות ככל שעובר הזמן. זאת, כדי שנוכל להוריש לילדים שלנו נכסים עם ערך כלכלי גבוה יותר ביום לכתנו מהעולם. אנו חושבים יותר על הירושות שנוריש לילדינו, מאשר מה יעשו ילדינו כשמחיר ממוצע של דירה בישראל יהיה 3 מיליון שקלים ולא 2 מיליון שקלים כפי שהוא היום, במרבית אזורי הביקוש, או 1.5 מיליון בפריפריה.  לכן, לדעתי, השוק נלחם מלחמת חורמה בתוכניות של הממשלה, לעתים לא בידיעה רציונאלית על השלכות מעשיו,  ולכן אנשים לא מורידים את מחירי הנכסים שבבעלותם" .

 


עוד בהוד השרון
מוקדם מדי לחגוג
כתב לוקאל 21/10/2018
מי יבנה את הארץ?
כתב לוקאל 17/10/2018
כתב לוקאל 14/10/2018
נצמדים לקרקע
כתב לוקאל 14/10/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
הקו החום של הרכבת הקלה יוארך ללנתבג
הקו החום של הרכבת הקלה יוארך לנתב"ג
רצים למעוצה
רצים למועצה
"מחיר למתמגן"
עבודה עברית
השיטור העירוני באילת עבר למשכנו החדש
תואר ראשון?
למען הילדים
למען הילדים
למה עדיף לעסק הסעות עובדים על פני החזקת צי רכבים?
למה עדיף לעסק הסעות עובדים על פני החזקת צי רכבים?