הוד השרון

תלונות על מפגעי רעש מפארק "ארבע עונות"

תושבים המתגוררים בסמוך לפארק ארבע העונות בהוד השרון פנו אל ראש העירייה חי אדיב במטרה למנוע מפגעי רעש באירועים עירוניים בפארק

זאב שרגא 12/07/2018
הרעש היה בלתי נסבל (תמונה להמחשה iclipart)

מעת לעת אנו מסקרים אודות מחאתם של תושבים המתגוררים בסמוך לפארק ארבע העונות במערב הוד השרון, המלינים נוכח התנהלות העירייה בכל הקשור לאכיפת ומניעת מפגעי רעש הנובעים מהפארק, במהלך אירועים עירוניים. השבוע, פנו התושבים אל ראש העירייה, חי אדיב, וביקשו את התערבותו בנושא, כדי להעתיק את חגיגות פסטיבל "ושמחת" העתיד להתקיים בפארק בסוף חודש אוגוסט. 

"בתאריך 31.5.18 החל משעות הערב המוקדמות ועד סביבות 23:00 התקיימה מסיבה לבני הנוער של עירנו, בפינה הצפון מזרחית של  פארק ארבע העונות, פינת הציונות ורח' הפרדס", אומר נציג הדיירים, שלום צארום, "פעילות מבורכת לכל הדעות, אלא שעל הדרך דומה כי מישהו שכח שמרחק עשרים מטרים מהרמקולים רבי העוצמה והמוזיקה הצעקנית, הרעשנית והסוחפת, מתגוררות משפחות, חלקן אפילו עם תינוקות. החוויה שחווינו באותו יום הייתה מזעזעת, אתם לא מסוגלים להבין זאת כי אינכם מתגוררים כאן. המיקום והטופוגרפיה מעצימים את עוצמת הרעש, קירות הדירות רעדו ממש, 'החלונות שקשקו' ואנו נזעקנו להתריע בפני מוקד העירייה ואפילו בפני השוטרים 'שאבטחו את שלומם של הצלילים'. אלא שבפועל לא היה עם מי לדבר. כולם נאטמו שהרי האירוע ביוזמת העירייה עצמה".

"עד כדי כך הייתה עוצמת הרעש בלתי נסבלת, שמי שיכול היה עזב את דירתו באותו ערב, במהלכו ביצענו מדידות רעש בעזרת אפליקציות קיימות, שהראו עוצמות של 80-100 דציבל במרפסות הדירות. זה המעט שיכולנו לעשות", אומר צארום, "החוק למניעת רעש והתקנות שפורסמו בצדו, קובע גבולות איסור לעוצמת רעש ומשכו. סעיף 2 בחוק קובע: 'לא יגרום אדם לרעש חזק או בלתי־סביר, מכל מקור שהוא, אם הוא מפריע, או עשוי להפריע, לאדם המצוי בקרבת־מקום או לעוברים ושבים'. בתוספת ראשונה בתקנות הרעש נקבע כי רעש בלתי סביר באזור מגורים הוא למשל, כזה שעולה בעוצמתו על 60 דציבל ונמשך לפחות שעה. די בדוגמה זו בכדי ללמדנו עד כמה חרג האירוע מגבולות המותר. אנחנו לא היינו זקוקים למדידות בשביל להבין שהייתה כאן חריגה לא חוקית".

 "אני מניח שלפחות אנשי איכות הסביבה  ביחידה העירונית והמרחבית אמורים להכיר את התקנות הללו. אם כך, מה הייתה מעורבותן של יחידות אלה במתן ההיתר לקיום האירוע/ אם בכלל?", שואל צארום, "המוקד העירוני קיבל מספר פניות והפנה אותנו אל המשטרה שהתירה את קיומו של האירוע, אבל זו כנראה כלל אינה מודעת לחוקי הרעש אז בפני מי נלין? כאשר פנו שכנים אל השוטרים קיבלו תשובות כלאחר יד ואת האירוע ההוא ניתן לסכם כעבריינות של העירייה שזכתה במקרה זה "להגנה משטרתית".

"למותר לציין שהיה זה מקרה חריג וראשון מסוגו - האירועים מתקיימים בדרך כלל במרכז הפארק ולא מתחת לחלונות בתינו, ולכן הנחנו שלא יישנה. אבל בימים אלה מפרסמת העירייה כי בכוונתה לקיים מסיבות קיץ בימים 29-28 באוגוסט בהופעתם של ריטה ואיתי לוי, באותו מקום בדיוק, שוב מתחת לחלונות בתינו. מישהו כנראה ירד מהפסים שם", אומר צארום, שביקש לקיים את החגיגות הללו בספורטק או במרכזו של הפארק, היכן שמתקיימות בד"כ ההופעות, על מנת למזער הפרעות רעש לתושבי הסביבה. לא יכול להיות שהעירייה תפעל בכזו אטימות ואפילו לא תטרח להתייעץ ולבדוק עם אנשי מקצוע את גבולות המותר והאסור. אנו דורשים כי תשנו את מיקומו של האירוע ותפגינו יתר אחריות".

ממשטרת ישראל נמסר כי, "כלל האירועים בפארק מאושרים ובהתאם להליכי רישוי מוסדרים ועפ"י הקבוע בחוק. כל תלונה שמתקבלת במשטרה מטופלת במקצועיות ואם נמצא כי מתבצעת עבירה של מפגע רעש, היא נחקרת ומטופלת."

 מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "פארק 4 עונות הינו פארק ציבורי אשר נועד בין היתר לקיום מגוון אירועים עירוניים לקהל הרחב לאורך השנה, כפי שנהוג בפארקים בכל רחבי המדינה. כלל האירועים מתקיימים בכפוף לכל האישורים הנדרשים, לרבות אישורי משטרת ישראל ונערכים עד לשעה 23:00 בהתאם להוראות החוק ולתושבים נמסרת הודעה על כל אירוע מראש. יתר על כן, במהלך האירועים מקפידה העירייה לערוך בדיקות דציבלים אחת לרבע שעה על מנת לוודא כי לא מתקיימות חריגות רעש, כך שכל טענה על חריגת רעש הינה משוללת כל יסוד עובדתי".


  zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
נביא את שדרות לגבהים חדשים
"יחד נביא את שדרות לגבהים חדשים"
נעצרה בגמר
סופגניות במילוי וניל
קמפוס אמדוקס יהפוך לפארק הייטק
קמפוס אמדוקס יהפוך לפארק הייטק
ניסוי התרעה של פיקוד העורף
אומרים לא לאלימות כלפי נשים
כמות גדולה של סמים אותרה בהרצליה
גאיה נסים זיו. למדתי לעמוד על שלי
"לתת זה לקבל"