הוד השרון

עיר בלי מועצה

מזה מספר חודשים לא התכנסה ישיבת המועצה החודשית בהוד השרון והישיבה האחרונה בוטלה ברגע האחרון, כשעל הפרק נושאים חשובים ובין היתר אישור החלטות ועדת הכספים. העירייה: "הישיבה נדחתה עקב בקשת רוב חברי המועצה"

זאב שרגא 12/07/2018
מאיר חלוואני. חסור אחריות (צילום: פרטי)

בימים אלה בהם המערכת הפוליטית כולה עסוקה בבחירות המקומיות, נראה כי לאיש לא אכפת מה באמת קורה בהוד השרון ואיך מתקבלות ההחלטות, אחרת קשה להסביר מדוע ישיבות המועצה החודשיות לא מתכנסות מזה מספר חודשים ואילו הישיבה האחרונה שאמורה הייתה להתקיים ביום רביעי שעבר, בוטלה יום לפני על ידי הנהלת העירייה, כשעל הפרק נושאים מהותיים בחיי היום יום בעיר, אותם אמורים לאשר חברי המועצה.

 החלטות חסרות אחריות בוועדת הכספים

טרם ישיבת המועצה התכנסה בשבוע שעבר ועדת הכספים העירונית, בה התקבלו החלטות אותן מגדיר חבר המועצה מאיר חלוואני כ"חוסר אחריות". בפוסט נוקב שפרסם לאחר הישיבה כתב חלוואני: "בוועדת הכספים קיבלנו רשימת דרישות שכתוב עליהן בדיו אדום - חוסר אחריות. מנהל לא תקין. הפקרות ציבורית". חלוואני פירט חלק מן ההחלטות שעברו בוועדה, ממנה נעדרו חברי האופוזיציה המועמדים לראשות העירייה, נדב דואני וד"ר יואב רוזן, "אגף שפ"ע -שיפור פני העיר, רוצה עכשיו לתקצב פרויקטים מחוץ לתקציבו הרגיל, בכ-5 מיליון שקלים. מנהלים בלשכות צריכים דווקא עכשיו לקבל אישורים לשדרוג עסקאות הרכב שלהם לעסקאות ליסינג יקרות עם התחייבויות לזמן ארוך ופתאום הסתבר שלחברת המדידה, זאת שבאה למדוד לכם את הבתים כדי לנפח חשבונות ארנונה, חסרים 700,000 שקל לסיום הפרויקט. באמת? מי מנהל אותם שבכלל אפשר להגיע לכזה פער בתקציב?",

חלוואני מתייחס להחלטות נוספות שהתקבלו בישיבה: "העברות בין תקציבים – מן שם יפה כזה לאיך מזיזים כסף ממקומות שיש למקומות שלא נכון להעביר אליהם, הגדלת הוצאות כיבוד בלשכות השונות בעירייה ועוד ועוד סעיפים מקוממים, בוטים, הזויים, כאלו שמזלזלים בנו ונוהגים בחוסר אחריות. יש בעיות עם רישום לקייצת, יש בעיות עם חברת מוסדות, אבל העירייה? היא עסוקה באישור רכבי ליסינג, כמובן שהתנגדתי לכל אלו, בניגוד לחברים האחרים בוועדה, חברי קואליציה כולם  - איפה הייתם חברי האופוזיציה?".

למה בוטלה ישיבת המועצה?

ביום רביעי שעבר כאמור, אמורה הייתה להתכנס ישיבת מועצה לאישור החלטות ועדות הכספים, כמו גם נושאים אחרים העומדים על סדר היום. בין השאר אישור הגשת בקשה למשרד הפנים להרחבת גבולותיה של העיר תוך סיפוח שטחים של המועצה האזורית דרום השרון, אישור העלאת שכרם של מהנדס העירייה והיועץ המשפטי לעירייה, הארכת מועד ההקצאה להקמתו של בית הכנסת הרפורמי הראשון בהוד השרון, אישור יציאה לפגרת הקיץ – כאילו לא מספיק שהמועצה לא מתכנסת כבר תקופה ארוכה, וכן הצעות לסדר של חברי המועצה למתן חניה חינם לתושבים בעיר, הקצאת מבנה לטובת פעילות מכללת שערי משפט, הקמת מסלולי ריצה ועוד.

 עבדכם הנאמן הגיע לישיבת המועצה אולם הופתע לגלות, בדומה לתושבים בעיר, כי הישיבה בוטלה מבלי להודיע על כך בציבור. בשיחות שנערכו עם חברי המועצה עולה כי מי שמסר להם את הודעת הביטול היה סגן ראש העירייה, יגאל שמעון, שמסר כי קיומה של הישיבה, מתנגש לכאורה עם פסטיבל הבירה שהתקיים באותו הערב ובערב למחרת, בפארק ארבע העונות. 

 המועמד לראשות העירייה, חבר המועצה עו"ד נוה גור, זעם נוכח ביטול הישיבה: "שוב בוטלה ישיבת המועצה, כך כבר כמה חודשים, בלי התרעה מוקדמת, מהרגע להרגע. כאילו לא מדובר באמת בחיים שלנו כאן. כאילו אין לראש העיר שלנו אחריות עלינו, עליכם, התושבים שלו. רשימה עצומה של החלטות שצריכות היו להתקבל, ביניהן גם החלטות ודיונים דחופים ומאוד מהותיים, כולם נשארו ככה, תלויים באוויר. הישיבה בוטלה - במובן מסוים, טוב שתושבי העיר ניצלו מהחלטות שערורייתיות שרצו להעביר בה. במובן האחר, עצוב שלא ניתנת לתושבי העיר, כבר כמה חודשים, הזכות שנדון בנושאים כל כך חשובים עבורם. העירייה לא מנוהלת, זה לא חדש. אבל בימים אלה אפשר להרגיש את ההפקרות העצומה, של מי שאומר: 'אחריי המבול'".

ביקשנו את תגובתם של חברי האופוזיציה שנעדרו מישיבת ועדת הכספים.

המועמד לראשות העירייה ד"ר יואב רוזן מסר כי, "בתאריך 8.5.18, כתבתי מכתב לראש העירייה היוצא על השערורייה שבאי-כינוס ישיבות מועצה בהתאם לחוק, כשעל סדר היום נושאים דחופים וחשובים. הודעתי לראש העיר שלא יכול להיות מצב שהוא ישבית את העיר רק כתוצאה מחוסר העניין אליו נכנס, מאז הודיע על פרישתו.

"בישיבת מועצת העיר ב- 16.5.18, יזמתי חתימה של מרבית חברי המועצה על בקשה לזמן ישיבה שלא מן המניין שלא בסמכותנו.  כמו כן, גם בתאריך ה 30.5.18 פניתי בכתב אל הממונה על מחוז המרכז של משרד הפנים, וביקשתי שיפעיל את סמכותו החוקית וייתן הוראה לראש העיר לכנס ישיבה בהתאם לדרישת חברי המועצה או לחילופין לזמן בעצמו ישיבה. מאז ועד היום ראש העיר מהתל במשרד הפנים, בחברי המועצה ובתושבי העיר כולם בתרגילים שונים ואילו אני מתכתב בעשרות מיילים מול משרד הפנים. העברות הכספים ההזויות שראש העיר מבקש לבצע כמחטף של הרגע האחרון אינן מקובלות עליי ובישיבת המועצה, ככל שתתקיים, אציע לדחות את כולן כמקשה אחת ולחזור לדיון בוועדת הכספים, מיד לאחר הבחירות או בשנת התקציב 2018. אי לכך ישיבת ועדת הכספים שהתקיימה לא הייתה רלוונטית מבחנתי וכל החלטה שהתקבלה שם, תזכה להתנגדות טוטאלית במועצת העיר, במידה וחברי האופוזיציה ישכילו לקבל עמדתי שלא לדון באף אחת מההעברות הכספים".

ממטה הבחירות של דואני נמסר בתגובה: "נדב דואני השתתף בישיבות רבות לאורך השנים האחרונות בהיותו חבר מועצת העיר. בישיבה האחרונה נבצר ממנו להגיע. הדיון בוועדת הכספים, אשר משמש כהמלצה בלבד למועצת העיר, יגיע להצבעה החשובה באמת במועצה ושם דואני יעמוד על העקרונות שמטיבים עם תושבי הוד השרון כפי שהוא עושה במשך שנים
."

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "ישיבת המועצה נדחתה עקב בקשת רוב חברי המועצה, בהתאם לנוהל המחייב בחוק והיא תתקיים במועד חלופי שיימסר בהמשך. כלל הנושאים הכספיים שאושרו בוועדת כספים האחרונה הינם לאחר בחינה מקצועית מקיפה ונועדו להמשך הפעילות שוטפת של העיר תוך שמירה על מסגרת התקציב העירוני המאושר".

 

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
גבר טבע בחוף ים
אלכוהול מזויף נמצא בבית עסק בכפר סבא
חשד לרצח קשישה בחולון
פועלות למען נשים נפגעות אלימות
עושות לזה STOP
קהילה מצילה
המשרד להגנת הסביבה יבדוק את מפעל בר און
המשרד להגנ"ס יבדוק את מפעל בר און
עיריית הרצליה תבחן אפשרות לשלב אמנים בני העיר באירועים
תקף באגרופים, סטר ואיים