הוד השרון

המפה החינוכית של הוד השרון

משרד החינוך הציג השבוע את נתוני "התמונה החינוכית" לשנת תשע"ז, מהי צפיפות התלמידים בכיתות? כמה מוציאים על כל תלמיד בעיר ועוד

זאב שרגא 18/07/2018
המפה החינוכית של הוד השרון
נתונים על מפת החינוך בעיר (תמונה להמחשה iclipart)

השבוע פרסם משרד החינוך את "התמונה החינוכית" לשנת תשע"ז (2017) ממנה ניתן לדלות נתונים רבים אודות מוסדות החינוך בארץ בכלל ובערים השונות בפרט, תוך ביצוע השוואות כמו מספר התלמידים בכיתות, הוצאות לכל תלמיד, יחס מורים ותלמידים ועוד. עם פרסום הנתונים אמר שר החינוך, נפתלי בנט, כי, "העשייה החינוכית היא רחבה הרבה מאחוזי זכאות לבגרות. לכן כשעיצבנו את התמונה החינוכית, הייתה לנו מטרה ברורה: להביט על עשיית מערכת החינוך בצורה מקיפה ורב גונית - מצוינות לצד ערכים. יחד עם התמונה עצמה,חרתנו על דגלנו שקיפות מלאה בפני כל הורה ותלמיד במדינת ישראל. עתה, יכול הציבור הרחב לעמוד מקרוב על ההצלחות והאתגרים של המערכת שעוסקת במשימה החשובה מכל - חינוך דור העתיד. הנתונים הארציים בתמונה מבטאים מסקנה ברורה: תלמידי ישראל בתנופה חינוכית. הזכאות לבגרות ואיכות התעודה בעלייה, לצד ירידה מתמדת בנשירה. מדובר באלפי תלמידים, שכל אחד מהם הוא עולם ומלואו. אני גאה בהם ובמורים הנפלאים שהובילו אותם להצלחה. נמשיך לבחון את עשיית מערכת החינוך על ידי מבט בתמונה המלאה ולפעול לשיפור מתמיד לכל אורך הדרך״.

 על פי הנתונים שפורסמו באתר "התמונה החינוכית", עולה כי בהוד השרון 23 בתי ספר, בהם לומדים 11,326 תלמידים ב–387 כיתות אל מול 1,005 עובדי הוראה. ממוצע התלמידים בכיתות עומד על 31.1, אל מול ממוצע של 28.6 תלמידים בכיתה במחוז וממוצע של 27.4 תלמידים בכיתה בארץ ואילו עלות ממוצעת לתלמיד הינה 18,155 שקל  לשנה. בהוד השרון קיימים 106 גני ילדים, בהם לומדים 3,039 ילדים אל מול 147 עובדי הוראה. ממוצע התלמידים בגנים עומד על 28.7 ואילו העלות הממוצעת של תלמיד בגן עומדת על 14,133 שקל לשנה.

על פי הנתונים, מבין בית הספר היסודיים, בבית הספר ממלכתי א' מספר התלמידים הגבוה ביותר בכיתה, עם ממוצע של 34 ואילו בבית הספר האנתרופוסופי תמר, מספר הילדים הנמוך ביותר בכיתה, 25 תלמידים בממוצע. אחריו בית הספר הדמוקרטי עם ממוצע של 26 תלמידים בכיתה ובמקום השלישי בית הספר נוה נאמן, עם ממוצע של 27 תלמידים בכיתה. בבדיקת עלויות התלמידים בשנה עולה כי בית הספר היסודי יגאל אלון נמצא במקום האחרון ועומד על סכום של 11,328 שקל  בשנה ואילו במקום הראשון בית הספר תל"י, עם עלות של 15,111 שקל  בשנה, פער של כ–4,000 שקלים בין תלמיד ותלמיד. במקום השני בית הספר נוה נאמן עם 14,554 שקל  בשנה ובמקום השלישי בית הספר לפיד, עם 14,442 שקל  בשנה. הממוצע הארצי עומד על 15,094 שקל  לשנה.

 בבחינת חטיבות הביניים עולה כי צפיפות התלמידים בכיתות בשלושת החטיבות עומד על 37 תלמידים בכיתה אל מול הממוצע הארצי העומד על 34 תלמידים בכיתה. בחטיבת הביניים הראשונים עלות תלמיד לשנה עומדת על 15,917 שקל , אחריה חטיבת הביניים השחר עם עלות של 14,887 שקל  ובמקום האחרון חטיבת הביניים 'עתידים', עם עלות של 14,782 שקל  בשנה. הממוצע הארצי בחטיבות הביניים עומד על 18,490 שקל  עלות תלמיד לשנה.

 מנתוני התיכונים בעיר עולה כי בתיכון רמון מספר התלמידים הגבוה ביותר בכיתה והממוצע עומד על 34 תלמידים בכיתה. אחריו תיכון הדרים עם ממוצע של 30 תלמידים בכיתה, מוסינזון במקום הרביעי עם ממוצע של 27 תלמידים בכיתה והתיכון הטכנולוגי נעמ"ת עם ממוצע של 17 תלמידים בכיתה. הממוצע הארצי בתיכונים עומד על 25.6 תלמידים בכיתה. מבחינת עלויות התלמידים, תיכון טכנולוגי נעמ"ת מככב עם עלות של 44,794 שקל  לתלמיד בשנה. אחריו תיכון מוסינזון עם 29,717שקל  לתלמיד בשנה ובמקום השלישי תיכון הדרים, עם 24,974 שקל  לשנה. במקום האחרון תיכון אילן רמון, עם עלות של 23,997 שקל  בשנה ואילו הממוצע הארצי עומד על 27,970 שקל  בשנה. עוד ניתן למצוא באתר "התמונה החינוכית" נתונים פרטניים אודות תוצאות בחינות המיצ"ב בבתי הספר בעיר, אחוזי הנשירה, דירוג הצוותים החינוכיים, נתוני הגיוס לצה"ל ועוד.

הישג משמעותי של מערכת החינוך בהוד השרון הן תוצאות בחינות הבגרות בעיר. אחוז הזכאות לבגרות הינו 87.6%, לא כולל חינוך מיוחד ו-85.8% כולל חינוך מיוחד. אחוז הזכאים לבגרות מצטיינת עומד על 17.9, אחוז הזכאים לבגרות 5 יח"ל באנגלית- 66.2% ואחוז הזכאים לבגרות 5 יח"ל במתמטיקה-25.3%.  עוד מובילים צעירי העיר בצמרת הארצית בגיוס לצה"ל ותרומה למדינה: 93% מצעירי העיר, ממוצע בנות ובנים, מתגייסים יחד עם 3.5% נוספים המתנדבים לשנת שירות .

"אנו בעיר הוד השרון גאים בתלמידים שלנו ושואפים תמיד, בליווי צוותי ההוראה המסורים, לקדם, לשפר ולהצעיד את תלמידנו קדימה," אמר ראש העירייה, חי אדיב, "חזוננו החינוכי הייחודי 'כל תלמיד יכול' מגדיר את מחויבותנו להעניק את מיטב הכלים, המתקנים, הצוותים ותוכנית הלימוד תוך התאמה פרטנית לכל תלמידה ותלמיד, לכישוריהם וליכולותיהם על מנת למקסם את הפוטנציאל הטמון בכל אחת ואחד. מדד התמונה החינוכית מהווה עבורנו כלי עבודה להמשך קידומה של מערכת החינוך העירונית ולהעצמתם של צעירי העיר תוך הרחבת מעורבותם בעשייה החברתית והקהילתית והקניית מיטב הכלים להצלחתם. יישר כוח לכל השותפים לעשייה לתלמידינו המצטיינים, לצוותי החינוך, ההוראה והמנהלה, לצוות אגף החינוך וכמובן להורים".

 "לצד התשומות התקציביות שמקצה המשרד לרשויות, אנחנו מציגים את מגוון העשייה הערכית והלימודית של בתי הספר בכל רמות הגיל. בכך, אנחנו פורסים בפני ההורים והציבור כולו מניפה רחבה על מערכת החינוך בישראל," אמר מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, "מהלך זה מהווה נדבך נוסף בשורה של פעולות שמקדם המשרד בשיח ישיר עם ההורים והציבור אודות נושאי חינוך מגוונים. בנוסף, מגוון הנתונים מאפשר לנו לערוך ניתוחי עומק ובחינה של הקשרים בין הממצאים בכל תחום ובכל בית ספר. בהתאם למכלול הזה, אנו מנתבים את המשאבים שיביאו בסופו של דבר לצמצום הפערים ולקידום הערכים וההישגים הלימודיים".

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
איילת רוסק, מנכלית מכלול
כמה באמת דירות נוספות לשוק כתוצאה מהתחדשות עירונית?
מיהו שיאן השער בעיריית רעננה לשנת 2017?
מיהו שיאן השכר בעיריית רעננה לשנת 2017?
חשד: איים על עורך דין
הפרויקט של חברת יורו ישראל בראש העין נמצא בשלבי גמר מתקדמים
מהפכת התחבורה הציבורית בפת
מהפכת התחבורה הציבורית בפ"ת
אמא גאה
הישג נהדר לתלמידי בית הספר אוסישקין
בית הספר "אוסישקין" בכפר סבא זכה במקום הראשון בתחרות הרובוטיקה
"נהיה הפתעת הבחירות הבאות"