הוד השרון

הפופוליזם של מתנגדי הצעת חוק 'חופש בחירת שמאי' (טור דעה)

שמאית המקרקעין דליה עסיס מסבירה למה, לדעתה, טיעוני הבנקים שמתנגדים להצעת חוק 'חופש בחירת שמאי' בהליך נטילת משכנתא הם "פופוליזם זול על גבו של האזרח הקטן"

אתר לוקאל 23/07/2018
עסיס. טיעון הבנקים מופרך (צילום: גיל טופז)

הבנקים והשמאים בהיסטריה בעקבות הצעת החוק 'חופש בחירת שמאי' בהליך נטילת משכנתא ויש להם סיבה טובה. הבנקים מצדם הולכים לאבד את המונופול שלהם בתחרות על הריבית של הלווים והשמאים מצדם, אלו המצויים ברשימות, הולכים לאבד את המונופול שלהם על שוק המשכנתאות ולחלוק בעבודה עם כלל השמאים בארץ.

בפברואר השנה הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק 'חופש בחירת שמאי' שמטרתה לאפשר לזוגות הצעירים שבאים ליטול משכנתא להתייעץ עם כל שמאי מורשה עפ"י חוק. הצעת החוק היא פרי יוזמתו של ח"כ עמיר פרץ שאליו הצטרף ח"כ רועי פולקמן. זה קרה אחרי שמתן חודורוב חשף במדור 'אנליסט' בחדשות ערוץ 10 את 'העוקץ' של הבנקים את הלווים, אשר מתאפשר רק בגלל קיומן של רשימות סגורות של שמאים.

על קוצו של יוד. לבנקים יש רשימות סגורות של שמאים, שאף אחד לא יודע איך הן נקבעות. כשזוג צעיר רוכש דירה ובא ליטול משכנתא הבנק מחייב אותו ללכת לשמאי מאותה הרשימה. השמאי מצדו מבצע הערכת שווי שבהרבה מאוד מקרים נמוכה ממחיר החוזה. כתוצאה ישירה מכך אחוז המימון עולה, וכתוצאה מכך אחוז הריבית עולה וההחזר על המשכנתא עולה בעשרות אלפי שקלים והנה 'העוקץ' של הבנק.

ואיך נקבעות אותן רשימות? אף אחד לא יודע, אין הליך, אין שקיפות, אין קריטריונים. אני יכולה לספר, כשמאית בעלת ניסיון, שהדרך להיכנס לרשימות האלה היא קשרים, קשרים ועוד פעם קשרים. עובדה אשר נחשפה גם בכתבה של אנליסט. כל הבנקים כולל בנק ישראל לא הצליחו עד לרגע זה להביא ראיה כלשהי המפריכה את הטענה הזו ובכלל את הנתונים שנחשפו באנליסט.

לא בכדי ליוזמת הצעת החוק הזו הצטרפו 38 חברי כנסת נוספים. יש בחוק הזה צדק וכן צריך לומר בלי להתבייש, צדק חברתי, אין כאן פופוליזם, זו האמת!

ומה טוענים הבנקים ובנק ישראל המתנגדים לחוק? טיעון אחד מגוחך. הבנקים לטענתם סומכים רק על השמאים שברשימות (שמאים להזכירכם, שנבחרו רק על סמך קשרים ומעריכים את הדירה בפחות). הם אינם סומכים על שמאי אלמוני (שכאמור, קיבל רישיונו כחוק ממשרד המשפטים). בגלל שהם אינם סומכים עליו רמת הוודאות של הבנקים תרד, פרמיית סיכון שלהם תעלה ובעקבות זאת הריבית ללווים תעלה. כך מהלכים עלינו אימים, פתאום הבנקים דואגים ללווים שלהם ולא רוצים שהריבית שלהם תעלה. הרי עד ליום שנחשפה הפרשה באנליסט עשרות שנים הם נהנו מהשיטה שהם בעצמם יצרו ועקצו את הלווים שלהם במיליוני שקלים. מה זה אם לא פופוליזם זול על גבו של האזרח הקטן?

זה הרי טיעון מופרך שלא לומר שקר גס. המציאות היא בדיוק הפוכה. ברגע שלווים יוכלו להתייעץ עם שמאי מורשה כחוק טרם ביצוע עסקת הרכישה, זה יסייע להם בשלושה מישורים להוזיל את מחיר הדירה. תחילה הם יקבלו מידע מוקדם על הדירה, אם יש בעיות כלשהן, חריגות בנייה וכיו"ב. שנית, יוכלו לנהל משא ומתן עם המוכר על גובה העסקה. ובמישור השלישי, יוכלו לגשת עם אותה שמאות לכל בנק ולנהל התמחרות ביניהם על גובה הריבית, התמחרות אשר נמנעת מהם היום. כלל ידוע בכלכלה שבשוק פתוח יש תחרות וכשיש תחרות המחירים יורדים ולכן הריבית לא רק שלא תעלה אלא היא בהכרח תרד. את זה יודעים גם הכלכלנים של בנק ישראל, אבל משום מה בכל הקשור לרשימות השמאים של הבנקים הם שכחו את כל התיאוריות הכלכליות.

השאלה המתבקשת היא מדוע הבנקים לא עורכים רשימות של בעלי מקצועות נוספים כגון רו"ח, עו"ד, יועצים סביבתיים ועוד. האם הבנק מבקש חוזה מכר שנערך על ידי עו"ד מתוך רשימה מצומצמת? האם הבנק מבקש דוחות כספיים של חברות מרואי חשבון מתוך רשימה מצומצמת? מדוע כשזה מגיע לשמאים בנק ישראל שאמור לדאוג לאזרחים ולא לבנקים מתעקש על רשימות?

 הכותבת- דליה עסיס הינה שמאית מקרקעין ומתכננת ערים


עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
משתפים את ההורים
אירוע הפרשת חלה ברעננה
אם יש לך שמש
רח' ז'בוטינסקי וצומת גליל-ים ייפתחו מחדש
איתן צנעני
שירות חדש בעיריית כפר סבא
מונה מ"מ למנכ"ל החברה העירונית
נחשפה מעבדת קוקאין בירושלים
מכדרר ולומד