הוד השרון

מפגינים נגד סיפוח ישובים להוד השרון

עשרות מפגינים מחו מול מטה הבחירות של המועמד לראשות העירייה, יגאל הררי, נוכח תכניתו לאיחוד מושבי הסביבה עם העיר הוד השרון במידה וייבחר לראשות העירייה

זאב שרגא 24/07/2018
מפגינים נגד סיפוח יישובים (צילום: עמיקם שוב)

אחת הנקודות העיקריות בקמפיין הבחירות של המועמד לראשות עיריית הוד השרון יגאל הררי, היא כוונתו האמיתית והכנה לפעול לסיפוחם לתחום העיר הוד השרון של יישובי דרום השרון הנושקים לעיר. הררי מפיץ את משנתו זו בכל דרך אפשרית ואילו השבוע נראה כי תושבי המועצה האזורית דרום השרון לא ממש אוהבים את הרעיון, בלשון המעטה.

עשרות תושבים מהיישובים הסמוכים לעיר הגיעו ביום ראשון למטה הבחירות של הררי בדרך רמתיים, מלווים בטרקטורים חקלאים ובשלטי מחאה, וקראו בגנותו של הרעיון שכלל אינו מקובל עליהם. בין השאר התייחסו המוחים, בראשותה של המועמדת לראשות המועצה בדרום השרון, אושרת גני גונן, לתוכנית שאושרה בוועדה הארצית לתכנון ובנייה, תמ"א/1/48 במסגרתה מבקשים לבחון מחדש את גבולות היישובים גני עם, ירקונה, עדנים וכפר מלל ולהביא לבנייתו של רובע מגורים חדש תחת השם "הוד הירקון" בשטחים הדרומיים של העיר, שטחים חקלאים מאחורי שכונות רמות מנחם ונוה הדר ועד לכביש 40 וכביש 5.

מהנדסת הוועדה המקומית דרום השרון, אדר' נילי יוגב, הודיעה למזכירות היישובים על התנגדותה לתוכנית. "המועצה האזורית מתנגדת לכל תכנון על השטחים החקלאים של המועצה ועל שטחי היישובים. המועצה מביעה את הסתייגותה מהליך התכנון הסותר את הוראת המועצה הארצית ואינו נערך בשקיפות ובתיאום עם המועצה ורואה בחומרה את ההועדה בלוח הזמנים המקוצר", כתבה יוגב. 

"יצאנו להפגנה נגד מר הררי מהוד השרון, המבסס את מסע הבחירות שלו על סיפוח מושבים מדרום השרון", הסבירה גני גונן את מהות ההפגנה, "הררי אינו הבעיה. הוא רק קוריוז למאבק שלנו לשמירת החקלאות והחקלאים באזור השרון, על הצורך הקריטי בשמירה על השטחים הפתוחים, הגידולים והמגדלים לטובת כל מי שגר בשרון גם בעיר וגם בכפר. מולנו פועלת מכונה משומנת של נדל"ניסטים, פוליטיקאים ציניים ופקידים חוששים.  לכל אלה נאמר החל מהבוקר- תשכחו מזה! אדמתנו לא תהיה לנדל"ניסטים. לשמחתי רבים הגיעו להפגנה, כולל תושבי הוד השרון שרוצים ירוק ולא אפור. מעכשיו כל מי שיעז יפגוש אותי ואת חבריי להתיישבות במאבק עיקש וחסר פשרות. אנו אומרים כן לשת"פ על איכות החיים של כולנו כאן בשרון.  אנו אומרים לא להרס השרון הפתוח".

 בין המפגינים מול מטה הבחירות של הררי גם המועמדים לראשות המועצה בדרום השרון, איציק אזרי ודרור רופא. "מדובר במאבק עקרוני שצריך להיות בנפשו ובלבו של כל מי שההתיישבות באזור חשובה לו - ואני מברך על ההיענות הגדולה של המפגינים, שהבינו כי היום זה המושבים שאוזכרו, ומחר עלולה לעלות דרישה חצופה וצינית כלפי כל אחד ואחד מהמושבים והקיבוצים בסביבתנו", כתב אזרי בדף הפייסבוק שלו, "בדברים שנשאתי הדגשתי כי קיים ערך עליון בהשארת ההתיישבות החקלאית בשטחה של המועצה האזורית דרום השרון מכמה טעמים - ובראשם הצורך בהותרת שטחים ירוקים פתוחים ורחבים אליהם ניתן יהיה להימלט בשעת רעידת אדמה. ריבוי הרעידות הקטנות שמורגשות בצפון הארץ בעת האחרונה רק מחזק נקודה זו וממחיש את האפשרות הלא בלתי-סבירה שגם את אזור השרון עלול לפקוד רעש בעוצמה הולכת ומתחזקת. במקרה זה ישחקו המושבים הוותיקים הצמודים להוד השרון, כפר סבא ופתח תקוה תפקיד חשוב מאין כמותו. הסברתי בהקשר זה כי מוטב לעיריית הוד השרון, ולמי שמתיימרים לעמוד בראשה, להתרכז בחיזוק מבנים ישנים ורעועים שכבר היום יושבים בשטחה המוניציפלי, באמצעות פרויקטים של תמ"א ופינוי-בינוי. במצב שהיום נמצאים אלפי מבנים בהוד השרון, בשעת רעידת אדמה הם פשוט יקרסו כמו מגדל קלפים וייווצר אצלם אסון הומניטרי כבד מנשוא. בהמשך ציינתי כי השטחים החקלאיים נחוצים לשם הביטחון התזונתי של תושבי מדינת ישראל - כל שכן בשעת אסון טבע אפשרי, ולכן אסור לגעת בהם או לשנות את ייעודם".

 "סיפוח שלושת היישובים: עדנים, ירקונה וגני-עם הם תחילתו של הסוף", אמר רופא לאחר ההפגנה, "סופה של ההתיישבות העובדת במרכז הארץ. המרווחים העיקריים יהיו איילי הנדל"ן והפוליטיקאים, שכל רצונם הוא בפתרונות מהירים אך לא בהכרח יעילים. ואילו המפסידים העיקריים הם אנחנו תושבי אזור המרכז כולו עירוניים וכפריים כאחד. מועצה אזורית דרום השרון היא 'הריאה הירוקה' האחרונה שנשארה לתושבי המרכז ות"א רבתי. חובה עלינו להסתכל אל העתיד. תפיסת השטחים החקלאים והשטחים הפתוחים כשטחי נדל"ן היא סכנה ממשית לאיכות החיים, ולאיכות הסביבה ולעומסי התשתיות הבלתי נסבלים כבר כיום. כולנו יודעים שקיימים פתרונות טובים יותר. ובנוסף לכך, למענם של הדורות הבאים, בל נקל ראש בערכים החינוכיים ההתיישבותיים שהיו מערכי היסוד של החזון הציוני והיוו את הבסיס להקמתה של מדינת ישראל".

המועמד לראשות העירייה, יגאל הררי, מסר בתגובה: "כוונת עיריית הוד השרון מ-2016 לספח חלקים מ-3 ישובים מתוך 7 בלבד היא פתרון חלקי שאינו פותר את בעיית הרצף בהוד השרון. שבעת היישובים הסמוכים להוד השרון נמצאים בתוך העיר, מרכז החיים שלהם הוא בהוד השרון, תוך שימוש מלא בתשתיות העיר. בלתי ניתן להמשיך ולפתח תשתיות תחבורה, תרבות, מבני ציבור וחינוך לטובת כלל התושבים באזור, ללא סיפוח של הישובים האלה. יש צורך בשוויון חלוקתי של הקרקע בהוד השרון, מה שהיה פעם ישובים חקלאים הוא כיום בעיקר שכונות וילות סגורות. אין בכוונתנו לפגוע בזכויותיהם של תושבי היישובים הסמוכים להוד השרון, הכוונה כאן היא לפתח את התשתיות ביישובים האלה. פתיחת הצירים כמו דרך הים היא אקוטית להוצאה של הוד השרון והישובים הסמוכים אליה מהפקק האינסופי בו אנו חיים כיום".

מיד לאחר ההפגנה נוצר שיתוף פעולה בין גני גונן ובין המועמדת לראשות העירייה, יפעת קריב, שחברו לפעול נגד רעיון האיחוד: "כראש העיר הבאה של הוד השרון אפעל לסיכול תוכנית זו בתוקף ובנחישות", אמרה קריב, "לא אתן לבנות עוד עשרות אלפי יחידות דיור בצמוד להוד השרון. מרכיב אחד מהמודל הניהולי שאנחיל עם כניסתי לתפקיד ראש עיריית הוד השרון הוא מציאת המכנה המשותף עם הרשויות המקומיות השכנות. בשנים האחרונות עיריית הוד השרון פעלה כגורם בודד ומבודד ולא השכילה לייצר שיתופי פעולה עם רשויות בעלות אינטרסים חופפים. מניסיוני רב השנים בפעילות הציבורית והעסקית אני יודעת עד כמה חשוב לייצר מכפילי כוח כמנוף לקידום החלטות חשובות. את מכפילי הכוח הללו אצור בדיאלוג ובשיתוף פעולה אקטיבי ומוכוון מטרה עם כל ראשי הרשויות השכנות".

 

   zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
משה פרץ פתח גלידרייה ברחובות
איזה זמר פתח גלידרייה ברחובות?
עלינו, רשימה חדשה של עולים, רצה למועצת העיר
"עלינו", רשימה חדשה של עולים, רצה למועצת העיר
הוגש כתב אישום נגד חברי כנופיית גנבי רכב
עיריית תא עתרה לבגצ בנושא גשר יהודית
עיריית ת"א עתרה לבג"צ בנושא גשר יהודית
אלפי אליהו שאולי, עוד  ומגשר
אבות יכולים להפחית את תשלום דמי המזונות לפי ההלכה החדשה
 חשד: הצתת רכב ותקיפה על רקע חוב כספי
חשד: הצתת רכב ותקיפה על רקע חוב כספי
למה הודלפו המסמכים?
"כוכבים נופלים"