הוד השרון

"תביא מה שיש עליך או שארצח אותך"

יותר מארבע שנות מאסר נגזרו על תושב שטחים, ששדד, יחד עם אחר ובאיומי סכין, נער בן 17 שישב בחצר ביתו. בעקבות האירוע, הנער סובל מפוסט טראומה, מפוחד וישן כסכין לצידו

מיכאל פרוסמושקין 26/07/2018
נידון לחמישים חודשי מאסר (תמונה להמחשה iclipart)

50 חודשי מאסר נגזרו לפני ימים אחדים בבית המשפט המחוזי בלוד על מאלכ שואהנה (23), תושב שטחים, שהורשע בשוד מזוין בחבורה של נער, בן 17, בהוד השרון.

על פי כתב האישום המתוקן, במועד שקדם ל–19 ביוני אשתקד נכנס הנאשם לישראל ביחד עם אחר או אחרים שזהותם אינה ידועה ושהה כאן בניגוד לחוק. אותה עת ישב נער על מדרגות שבחצר ביתו ברחוב שח"ל בהוד השרון, כשהוא מחזיק בטלפון הסלולארי שלו מסוג גלקסי 6. הנאשם ואדם נוסף, אשר הבחינו בנער חלפו רגלית על פני ביתו, הלוך ושוב, על גבי המדרכה שמעבר לכביש והכל על מנת לוודא כי הנער נמצא במקום. זמן קצר לאחר מכן נכנסו הנאשם ואחר לחצר הבית, כשהאחרון אמר לנער: "הכל בסדר, תביא את הדברים שלך ולא נעשה לך כלום". בהמשך איים עליו שותפו של הנאשם באומרו: "תביא את מה שיש עליך או שאני ארצח אותך".

מיד לאחר מכן, הוציא הנאשם סכין, התקרב אל הנער והצמיד אותו לצווארו בתנועות מאיימות. האחר חטף מידו של  הנער את מכשיר הפלאפון ולקח מתוך כיסיו של הנער  את תעודת הזהות שלו, רישיון נהיגה, שעון זהב ששוויו כ- 1,000 שקל ו–70 שקל במזומן. כל העת המשיך הנאשם לקרב את הסכין אל עברו של הנער. כשהבחין הנאשם בשרשרת זהב שהייתה תלויה על צווארו של הנער, אשר שוויה כ- 2,000 שקל, ניסה למשוך אותה ממנו בכוח, אך האחר סימן לו לא לעשות זאת, והנער, בפחדו מן הנאשם, הוריד את השרשרת ומסר אותה לאחר.

בהמשך, פנו הנאשם והאחר לצאת מחצר הבית, אולם הנאשם חזר לאחור ופנה לנער, הניף את סכינו ואיים עליו באומרו: "שקט, אתה לא אומר מילה". או אז ברחו הנאשם והאחר בריצה מהמקום.

מגזר הדין עולה כי הנער סובל מאז האירוע מפוסט טראומה, הוא החל לסבול מסימפטומים שונים: קשיי שינה, התעוררות באמצע הלילה, קשיי ריכוז, התפרצויות זעם, עצבנות, מתיחות ודריכות, זריקת חפצים, סיוטים, ירידה בחשק לעשות דברים, סירוב לישון לבד ושינה כשסכין לצדו, עישון נרגילה, ושתיית אלכוהול.

עוד עולה כי בעבר רצה להיות בתפקיד קרבי בצה"ל אך בעקבות האירוע הוא חושש מהאחריות בנשיאת נשק ומפחד כי יעשה בו שימוש לרעה במהלך התקף עצבים. העולם נתפס בעיניו כבלתי צפוי, לא ניתן לשליטה ולא צודק. הנער, על פי גזר הדין, מפוחד בין השאר נוכח העובדה כי הנאשם והאחר יודעים היכן הוא מתגורר והוא חושש כי יפגעו בו לאחר שהנאשם יסיים לרצות את עונשו.

הפגיעה בנער פגעה בכל בני המשפחה.  אחיותיו חוששות לישון לבדן, אביו חרדתי ושני ההורים דרוכים ומוצפים במחשבות כי אחד מילדיהם יפגע בעתיד.

הנאשם עצמו, שהינו תושב קלקיליה ובעל שתי הרשעות קודמות, קיבל אחריות על המיוחס לו והביע חרטה. לטענתו, הוא נגרר ונוצל על ידי אדם שאצלו עבד ובשל מצבו הכלכלי המורכב, לא הצליח לעמוד בפיתוי והסכים להצעה לבצע את השוד.

הפרקליטות עתרה להטיל עליו מאסר בין ארבע לשבע שנים. מנגד, הסנגורית שלו, עו"ד מאיה גלעדי,  ביקשה להתחשב בנסיבותיו האישיות של מרשה ולהסתפק בעונש שנע בין שנתיים לארבע שנים. 

 

 

השופטת מיכל ברנט התחשבה בין היתר בנטילת האחריות מצידו של הנאשם אשר חסכה את עדותו של הנער ובהבעת צער על ידי הנאשם. לאור כך, לאחר בחינת מכלול השיקולים, גזרה עליו השופטת 50 חודשי מאסר בפועל, תוך הפעלת מאסר מותנה שהיה תלוי נגדו, וכן הטיל עליו מאסרים מותנים אם ישוב לבצע את העבירות וקנס בסך 5,000 שקל.

 

 

 

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
גן עדן לחובבי לגו
רוצח דרק רוט נעצר בפרשה הונאה
רוצח דרק רוט נעצר בפרשה הונאה
זוכרים את נופלי צוק איתן
זוכרים את נופלי "צוק איתן"
קואליציה מקיר לקיר
כושר עם הפנים לים
רואים עתיד – מסע עולמי
"40 שנה לקטנטנים"
נתפסו אלפי חבילות סיגריות מוברחות