הוד השרון

למה להם פוליטיקה עכשיו?

פעילים לזכויות בעלי חיים בהוד השרון שלטענתם, מונים כ-1,000 תושבים, החליטו לתרגם את הכוח המספרי שלהם לכוח פוליטי ולפנות לכל המועמדים לראשות העירייה בדרישה שיכללו במצע הבחירות שלהם את נושא הדאגה לחתולי רחוב

קרן שלהבת 02/08/2018
למה להם פוליטיקה עכשיו?
מאכילי החתולים בהוד השרון. לתת דגש על חינוך לאהבת בעלי חיים (צילום: קרן שלהבת)

לקבוצת הפעילים למען זכויות בעלי חיים בהוד השרון נמאס מיחס העירייה לדרישותיהם והם הגיעו למסקנה שהדרך הטובה לקדם את הנושא שכה קרוב ללבם היא הפוליטיקה. לאחרונה הם קיימו פניות לכמה מועמדים לראשות העירייה בבקשה שיכללו במצע הבחירות שלהם את נושא הדאגה לחתולי רחוב.

מי שמובילה את היוזמה היא לילך אלפי, שננית במקצועה ומוכרת בעיר כמי מאכילה באופן קבוע מדי יום עשרות חתולים בגינה הציבורית במגדיאל. "אנחנו דורשים שיציבו בעיר יותר פינות האכלה, שיקימו מרפאה לחתולים חולים ודרוסים ומעל הכל שיהיה כאן דגש על חינוך לאהבת בעלי חיים. אנחנו רוצים לראות שמתבצעים יותר עיקורים וסירוסים. היינו שמחים שהתושבים יבינו שגם אם הם לא אוהבים חתולים היצורים האלה דואגים לאיזון אקולוגי עם עכברים ונחשים".

איך הייתה ההיענות של הפוליטיקאים?

"הייתה היענות יפה מאוד. אמרנו להם שאנחנו מוכנים לעזור להם להיבחר אם הם יעזרו לנו להציל את בעלי החיים הנטושים".

מירב גל נעים הלכה צעד אחד רחוק יותר ושובצה ברשימה של המועמד לראשות העירייה, משה חנוכה."אם המועמד שלי ייבחר אעמוד בראש ועדה שתעסוק בנושא זכויות בעלי החיים", היא אומרת בגאווה.

את לא חוששת שמשתמשים בכם כגימיק בחירות?

"יש משהו במה שאת אומרת, אבל בדיוק בגלל זה אנחנו נכנסים לפוליטיקה. אנחנו כאלף פעילים בעיר שזה קרוב למנדט. אני לא מאמינה שיש מועמד אחד לראשות העיר שיוכל להתעלם מכוח של מנדט".

למה שלא תקימו רשימה משלכם?

"כי מנדט אחד זה לא כוח משמעותי בשביל להוביל שינוי בעיר. עם מנדט אחד אי אפשר להיכנס לקואליציה ולעשות שינוי. לעומת זאת, באמצעות קשרים אישיים עם המתמודדים כן אפשר לשנות מבפנים".

פעילה נוספת שמנסה להביא את הסבל של החתולים לסדר היום הציבורי היא לב פרי. "בעיר חזקה כמו הוד השרון, שאין בה יותר מדי בעיות כלכליות, אין סיבה שיהיו חתולי רחוב", היא אומרת. "הרבה מועמדים שדיברו איתנו אמרו שיקימו גוף בעירייה שיטפל בנושא הזה ואני מקווה שהם יעמדו במילתם".

זה נשמע קצת תמים לחשוב שהמועמדים יקיימו את מילתם.

"חייבים להבין שכל הפעילים בנושא בעלי חיים הם אנשים שבאים מאהבה לחיות ולא כל כך מבינים בפוליטיקה. כשעלה הרעיון להקים עמותה בנושא החתולים אף אחד לא רצה לקחת על עצמו את הניירת ובצדק. אנחנו רוצים גב של העירייה ותקציב של העירייה כמו שנהוג בכל עיר מתוקנת".

כמה כסף את משקיעה בחודש על מנת לטפל ולהאכיל חתולי רחוב?

"כדי לא להפסיק להאכיל חתולים אני לא סופרת, אבל זה באמת הרבה מאוד כסף. כל אחד מהפעילים למען החיות מוציא מאות שקלים מכיסו בכל חודש כדי להאכיל את החתולים ברחוב, למרות שזה תפקיד של העירייה. אנחנו עושים הכל לבד".

על פי הערכות של הפעילים בקבוצה יש בעיר כ- 10,000 חתולי רחוב ללא עיקור וסירוס. בשנים האחרונות היה נוהג שהעירייה מקצה לנושא 100 אלף שקל ומשרד החקלאות מוסיף 100 אלף שקל. לדבריהם, השנה משרד החקלאות לא נתן את התמיכה וכעת על העירייה להוסיף סכום משמעותי כדי לתת מענה לבעיה.

 יפעת רויטמן, שפועלת בעיקר במערב העיר, נשמעת אופטימית מאוד לגבי העלאת נושא החתולים לסדר היום של הבחירות. "יש שני מועמדים, נוה גור ויפעת קריב, שהעלו את הנושא במצע הבחירות שלהם", היא אומרת בגאווה. "אני גרה הרבה שנים בעיר ואני רואה שבשנים האחרונות בונים פה מגדלים לגובה וחושבים על התחדשות עירונית, אבל לא חושבים על קיימות עירונית שזה כולל ריאות ירוקות ודאגה לבעלי חיים. אני מקווה שכל זה ישתנה בעקבות הכניסה שלנו לפוליטיקה".  

 

 


עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
פצוע קשה בתאונה במפעל בשרון
קולנוע "לב" צפוי להיסגר בסוף השנה
במסוק  לצנתור
במסוק לצנתור
אישום: שדד שתי תחנות דלק באזור השרון
ציוד במאות אלפי שקלים נגנב מעסק בכפ"ס
ראש מינהל ההנדסה פורש
הדמיה - קריית שחקים הרצליה
הרצליה מגיעה לשחקים
נוף לפחי האשפה