הוד השרון

הסכם גירושין

על מה חשוב להקפיד כשחותמים על הסכם גירושין? כל מי שעומד מתחת לחופה מאמין כי הזוגיות שהוא מכונן תהיה יציבה ותישאר חלק בלתי נפרד מהחיים שלו לכל אורכם – אבל למציאות יש כידוע תוכניות משלה, ובלא מעט מקרים גם מערכות יחסים שנראות איתנות ואיכותיות מגיעות לקיצן. במקרים אלה, הדרך הטובה ביותר לעבור את המשבר הלא פשוט בשלום היא לחתום על הסכם גירושין ובפרט חשוב לעשות זאת כשישנם ילדים. המלצה נוספת היא להיעזר בעורך דין שתחום הגירושין הוא תחום המומחיות שלו.

אתר לוקאל 02/08/2018
הסכם גירושין
פוטוליה

מתי חשוב במיוחד לערוך הסכם גירושין?

כאמור הסכמי גירושין הם תמיד רבי תועלת, ובפרט כשישנם גם ילדים בתמונה. בהקשר זה חשוב לזכור שגם גירושין בהסכמה טומנים בחובם לא מעט רגשות שליליים ויצרים מורכבים, ועל כן בהיעדר הסכם מסודר שמשקף את מלוא האינטרסים של שני הצדדים, עלולה להתלקח מלחמה של ממשובמצבים אלה כולם נפגעים ובפרט הילדים שרואים איך ההורים שלהם פוגעים זה בזו ללא הרך. הסכם גירושין לעומת זאת מלמד את הילדים כי גם כשנפרדים אפשר לעשות זאת על בסיס הסכמות, פשרות ובעיקר הידברות, וכי ההורים שלהם מכבדים האחד את השנייה וכמובן גם אותם.

מדוע הסכמי גירושין מחייבים מומחיות ייחודית?

על-מנת שהסכמי גירושין יהפכו לתקפים, נדרשת חתימה של שני הצדדים על ההסכם וכן אישור של ערכאה שיפוטית רלוונטיתכשהכוונה היא או לבית משפט לענייני משפחה או לבית דין רבני אזורי. בניגוד למה שנהוג לחשוב, גם בתי המשפט לענייני משפחה וגם בתי הדין הרבניים אינם חותמת גומי, ולמעשה ישנם מקרים רבים שבהם נפסלים הסכמי גירושין שנערכו באופן רשלני וכשהזכויות של אחד הצדדים לא מובטחות. בהתאם מומלץ בחום לערוך הסכם   גירושיןאך ורק עם עורך דין גירושין מנוסה וכך לחסוך זמן יקר (שהרי מן הסתם לשני הצדדים כדאי לסיים את הפרק הזה בחייהם מוקדם ככל האפשר ולצאת לדרך חדשה).

הנושאים שחשוב להקדיש להם תשומת לב בהסכם הגירושין

כל הסכם גירושין בין בני זוג שיש להם ילדים משותפים עוסק בעיקר בסוגיה זו, ועוד נושא מרכזי בהסכמי גירושין הוא חלוקתו של הרכוש המשותף.

לגבי חלוקת הרכוש המשותף, חשוב להבחין בין שני מצביםכשיש הסכם ממון או כשאין הסכם כזה. במצב הראשון החלוקה תתבצע בהתאם לכתוב בהסכם הממון כך שאין צורך להקדיש זמן רב מדי לסוגיה זו. במצב השני, העניינים עלולים להסתבך אבל  עורך דין גירושין מנוסה יזכיר לשני הצדדים כי מלחמה תמיד גורמת להפסדים קשים יותר מפשרה הוגנת והסכמות שמבוססות על מבט רחב אל שני הצדדים גם יחד.

לגבי גידול הילדים ההמלצה היא שהסכם הגירושין יבוסס על משמורת משותפת, כלומר מצב שבו שני ההורים לוקחים חלק שווה בגידולם של הילדים, הן מבחינת הזמן והן מבחינת משאבים חיוניים נוספים. בכל מקרה כדאי לנסח הסכמות גם לגבי בתי הספר בהם ילמדו הילדים, הסדרי נסיעות לחו"ל וכל סוגיה אחרת שעשויה להתעורר בהמשך הדרך.

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
דר מיכאל הלברטל
ד"ר מיכאל הלברטל מונה לתפקיד מנכ"ל הקריה הרפואית רמב"ם
קשישה הותקפה בעפולה
מאות רקטות נורו לעבר דרום הארץ
ייפרדו משולחן העירייה
המאבק על הפגיעה בהטבות המס בעכו
המאבק על הפגיעה בהטבות המס בעכו
בצפת - חינוך מיוחד תחילה
תערוכת הדרקונים הגדולה בעולם מגיעה לישראל
הדרקונים באים
הגינה ברחוב בוסל. ההורים מתלוננים
הזנחה בגינה הציבורית ברחוב בוסל בהרצליה