הוד השרון

עבודה עברית

מאיר עקיבא, עובד בענף הבנייה ובעל חנות לחומרי בניין בהוד השרון, מאמין בעבודה עברית וקורא לצעירים יהודים להצטרף לענף הבנייה. במקביל הוא גם מעסיק בחנותו בעלי מוגבלויות

קרן שלהבת 07/08/2018
מאיר עקיבא. לא להסתמך על כוח זר (צילום: קרן שלהבת)

מאיר עקיבא (55), עובד בתחום הבנייה ובעל חנות לחומרי בניין בהוד השרון, קורא לצעירים להצטרף לענף הבנייה ולבעלי מוגבלויות להגיע לעבוד בחנותו בעיר.

מאיר, חרדי ואב ל-12 ילדים, שאת אחת מהן אימץ לפני 27 שנה, גדל למשפחה ברוכת ילדים בשכונת התקווה והחל לעבוד למחייתו עוד בהיותו נער. כיום, כשהוא מנהל עסק למוצרי בנייה ואף עוסק בעצמו בענף הבנייה, הוא מחפש עובדים לענף. הרצון שלו הוא בעובדים יהודים, דבר שלדבריו לא תמיד קל למצוא.

מאיר: "שאיפת חיי היא להקים, בסיוע של הרשויות המקומיות צוות שילמד בני נוער וישלב אותם בענף הבנייה, ריצוף ואינסטלציה. אם זה יהיה בשיתוף קבלנים היינו רואים דור חדש של אנשי בנייה.

אני אוהב עבודת כפיים וחושב שישראלים צריכים לעבוד בתחום הזה וחשוב שידעו שכיום אין הרבה בעלי מקצוע טובים בענף". כרגע למאיר יש צוות של ארבעה עובדים והוא מחפש בימים אלה להתרחב. "האחרון שעבד אתנו החזיק מעמד כמה ימים".

מאיר, שחנותו "המרכז לבניין" נמצאת ברחוב דרך מגדיאל, מעסיק בכל מקום שהוא יכול גם בעלי מוגבלויות. בעבר, כשהיה בעליו של סופר מרקט בעיר, הוא העסיק בעלי מוגבלויות, אולם בעבודה הנוכחית זה פחות אפשרי. "מדובר בציוד כבד שצריך מיומנות גבוהה", הוא אומר. "עם זאת, אני מוכן בשמחה למצוא עבודות לבעלי מוגבלויות במיון ברגים או עבודה פשוטה. תמיד יש לי מקום בלב להעסיק בעלי מוגבלויות. מבחינתי זה שליחות להעביר מסר שבעלי מוגבלויות שווים לכל אחד. לצערי, בעלי עסקים נרתעים מלהעסיק בעלי מוגבלויות, אבל מהניסיון שלי יש בזה ברכה והם גם אנשים מאוד אחראים שלא מחסירים יום עבודה".

ישראלים מאוד מפונקים ולא רוצים לעבוד בעבודת כפיים

 "מאוד קשה למצוא אנשים שמעוניינים לעבוד בבניין. רובם לא מחזיקים יותר מכמה ימים. יוצא לי לא פעם לגשת לצעירים שיושבים ברחוב בחוסר מעש. אני ניגש ומנסה לדבר איתם על המקצוע כדי שישתלבו בו. אני מאוד אוהב את התחום שלא חסרה בו עבודה. מעבר לכך השכר גבוה וחבל לי שלא משתלבים בו יותר אנשים. המטרה שלי בגדול היא ליצור בארץ כמה שיותר עבודה בתחום שהעובדים יהיו יהודים משלנו".

 למה כל כך חשוב לך שהעבודה שתתבצע תהיה עבודה עברית?

"חשוב לי שלא נסתמך על כוח זר. שבארץ ישראל יהיו עובדים בכל תחום ותחום כדי שנוכל לתת מענה בכל התחומים. חשוב לי לשמור על צביון המדינה שלנו".

 יש לך 11 ילדים משלך. מה גרם לך לאמץ עוד ילדה?

 "זו ילדה שבאה ממשפחה עם קשיים. שאימצנו אותה היא הייתה בת שנתיים וכיום היא בת 31. שימשנו לה כמשפחה אומנת אבל היא הפכה להיות חלק מאתנו. אני רואה באימוץ חלק מהמטרה שלי בחיים שהיא לתת לאנשים בארץ תקווה. אם זה לאנשים שנפלטו ממסגרות, או לבעלי מוגבלויות. לכל מי שחסר לו משהו בחיים.  אם אני יכול לעזור אני אעשה זאת בשמחה. אני בעצמי הייתי ילד שנפלט כמה פעמים מהמערכת. חוויתי בעצמי קושי וזה לא היה בגלל שלא הייתי חכם אלא בגלל שלא היו לי כלים להתמודד עם החיים. היינו משפחה ברוכת ילדים משכונת התקווה. הייתי צריך לעזור בפרנסת המשפחה. קמתי בשתיים בלילה והלכתי לעבוד בשוק עד שבע בבוקר ואז הייתי לוקח את התיק והולך לבית הספר. מן הסתם העייפות עשתה את שלה והגעתי להישגים לא כל כך טובים בבית הספר. החלום שלי היה להגיע למעמד חברתי כדי לעזור לאחיי היהודים".

 זה מאוד מרענן שאתה דוגל בעבודה עברית אבל יש כאלו שיכולים לטעון לאפליה על רקע גזעני

"חלילה. אני לא שונא אף אחד ומקבל את כולם. אני רוצה רק לשמור על המדינה שלנו. ההורים שלי באו מעיראק. אחרים באו מהשואה. עברנו מספיק כדי שנבין שאם אין אני לי מי לי. אני יכול לאהוב את המיעוטים, אבל כדי שנוכל להחזיק את המדינה שלנו המטרה היא לחזק את החוליות החלשות שלנו. עניי עירך קודמים. הראייה שלי היא מאוד ציונית למרות שאני חרדי. חשוב לי שהילדים שלי ילכו לצבא ויעבדו. חשוב לי שהם יתנו את החובות שלהם ולא רק ייהנו מהזכויות שהמדינה יכולה לתת".

 


 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
חד פעמי לא בים שלי
מחלקים מלגות
מחלקים מלגות
סרטון שמקשר בין יואל עזרזר לרשימת באמונה הופץ ברשתות החברתיות
סרטון שמקשר בין יואל עזרזר לרשימת "באמונה" הופץ ברשתות החברתיות
"ללא ההסכם הזה סדבון היה מנצח בהליכה"
פסטיבל אוקטוברפסט בג'מס הרצליה
תלמידי חטיבת הביניים רשיש בפתח תקווה
מקום ראשון לחטיבת רשיש בחידון גדולי האומה
סיור במגדלי גלובל טאוורס
סיור במגדלי גלובל טאוורס
בראוניז  שוקולד וריקוטה
בראוניז שוקולד וריקוטה