הוד השרון

עתירת קהילת יונתן

ראש העירייה חי אדיב העיד בעתירה שהגישה קהילת יונתן נגד העירייה, שקיבלה מבית המשפט 14 יום להגשת כתב תגובה

זאב שרגא 16/08/2018
עתירת קהילת יונתן
חי אדיב. העיד בבית המשפט (צילום ארכיון: אלן שיבר)

ביום חמישי שעבר, התקיים הדיון השני בעתירה שהגישה קהילת יונתן נגד עיריית הוד השרון, בה דורשת הקהילה את הארכת הקצאת השטח הציבורי להקמתו של בית הכנסת הרפורמי הראשון בהוד השרון. כזכור, מזה שנים רבות מבקשים ראשי הקהילה את הקמתו של בית הכנסת ולאחרונה הגיע הנושא לשולחנה של ישיבת המועצה, בשתי ישיבות סוערות בהן התנגחו הצדדים זה מול זה – מצד אחד ראשי הקהילה שעומדים על זכותם להקמתו של בית הכנסת, כפי שהובטח להם על ידי העירייה ומהצד השני תושבים המתגוררים בסמוך למתחם ברחוב השקמים, שגילו כי עוד לפני הקמתו של בית הכנסת עמלים בימים אלה על הקמתם של שני בתי ספר ואולם ספורט בשכונה הצפופה ממילא. בטווח עומדים חברי המועצה שהחליטו בישיבה האחרונה, פשוט לא להחליט, על כן הקפיאו את התהליך למספר חודשים, עד לאחר הבחירות.

 בדיון הראשון שהתקיים בעתירה ביקש השופט מנחם פינקלשטיין, כי ראש העירייה חי אדיב יגיע בעצמו לדיון וכך היה. ביום חמישי שעבר התקיים הדיון השני, בו יוצגה העירייה על ידי עורך דין חיצוני ולא על ידי היועמ"ש לעירייה. עו"ד בסון שייצג את העירייה שלל את טענת ראשי הקהילה לפיה בית הכנסת לא נבנה עד כה משיקולי אמונה ודת, כמו גם את טענותיהם כי העירייה משכה את תהליך הבניה. בהמשך הסביר כי "החיים דינמיים" כלשונו, ועל כן תמונת המצב שהייתה בשטח עת הוקצאה הקרקע, אינה דומה לתמונת המצב היום, עת מקימה העירייה את בתי הספר החדשים במתחם.

  "יש מצב של תקופת בחירות, יש תושבים ובעיה של האם נבחר ציבור יכול להגיד שהוא חושב שלא צריך להאריך להם ושיש לשמוע חלופה שבית הספר חשוב מהמרכז הרפורמי.  צריך אומץ שאיננו, כולנו יודעים זאת", אמר עו"ד בסון שביקש מבית המשפט לחשוב על אפשרות אחרת לפיה ראשי הקהילה צריכים לתקן את העתירה.

 חי אדיב כאמור העיד גם הוא בדיון: "יש לי חברים רפורמיים באופן אישי ואני לא נגד רפורמי, להפך, לפני כניסתי לתפקיד אף אחד לא ספר את הקהילה הזאת בהוד השרון, לפחות בקדנציה הראשונה, הייתי איש צבא, תהליך של הפנמה ולהכין תכניות בינוי לצרכים החשובים לעיר, בין היתר שיחות עם הקהילה האורתודוכסית ואחרת. לכן אי אפשר לספור קדנציה ראשונה 2008-2003 והתלבטנו מה לעשות ואיפה. היו גנים לאוטיסטים וצרכים מיוחדים ורשימה שהכנו תשתיות לבנייה".

 "מאז, 2014-2012, לקח שנתיים כדי לעזור להם. מ–500 מטר השבנו להם 1200, הכפלנו, אז מה אני נגד הרפורמים? אני בעדם. אבל אני לא בעד המיקום הזה", הוסיף אדיב, "מאחר והדינמיקה היא גדולה, מאחר והצוותים המקצועיים נאלצים להתמודד עם אתגרים נוספים, צריך לתת פתרון. אי אפשר להגיד שהתעלמנו מהם 15 שנה כי זה שקר ולא התעללנו בהם 7 שנים".

"לאור השינויים שנותרו בתוספת כיתות לימוד יוצר עומס באזור מסוים שמצריך חשיבה מחדש בשתי רמות, ההמלצה שלי לראשי העיר הבאים – יש חלופות שימנעו התנגדויות בעתיד, או להעביר את הרפורמים למקום אחר או לצמצם באופן מהותי את בקשתם, לא כי אני רוצה להרע להם אלא בגלל שיש תושבים שטוענים בצדק למה אתה מעמיס את הנושא הזה, לכן אני מבקש מהרפורמים לא לכעוס עליי ולא על מקבלי ההחלטות בעתיד".

עוד התייחס אדיב לישיבת המועצה הסוערת בה החליטו חברי המועצה על הקפאת ההליכים ואמר: "באותו יום של ישיבת המועצה עסקתי יום שלם בענייני קק"ל. אני מצר על המצב שנותר והעתירה הזו היא לא תהיה לטובת הרפורמים, ככל שתתקבל החלטה שנוגדת את ההחלטה של מועצת העיר. הדחייה היום היא רק לצורך בדיקה תכנונית מקצועית, ברגע שזה רק יתמקד הם ירוויחו מזה".

עו"ד אורלי ארז לחובסקי שמייצגת את קהילת יונתן אמרה: "חייבים להדגיש שיש לנו 16 שנה של התנהלות מפלה, סחבת, התנהלות חסרת הגינות ותום לב, אין דרך אחרת להגדירה אלא כשערורייה כלפי הקהילה הרפורמית שהיא הקהילה הלא אורתודוקסית היחידה בעיר. לי הייתה תחושה של דה ז'בו – אנו חוזרים לשנת 2009 ואומרים אותם דברים," אמרה וציינה, "העמדה המשפטית לא מעניינת את פרנסי העירייה שמטעמים פוליטיים זרים מסרבים לקדם את הפתרון לקהילה. אנו רואים שיא הדבר בעובדה שהיועמ"ש לא מייצג עכשיו כי עמדתו המשפטית לא מוצאת חן בעיניי ראש העירייה ולכן הוא זז מתפקידו".

 עו"ד סולברג לקח גם הוא חלק בדיון וביקש להבהיר את ההחלטה על הקפאת ההליכים: "את מה שאני אומר עכשיו אמרתי גם לנציגי העותרים לאחר הגשת עתירתם. נכון היה לומר שהתחננתי שיקשיבו כי לדעתי כבר אז, מיד אחרי הגשת העתירה זה היה המתווה שחשבתי שהוא הכי נכון, שאי אפשר לדעת בתקופה הזאת לאן נושבת הרוח מעכשיו לעכשיו. אדריכל העירייה ומהנדס העירייה הביעו גם הם את עמדתם המקצועית כפי שהוצגה בישיבת המועצה, לפיה יש לבחור במיקום חדש להקמתו של בית הכנסת".

  בסיום הדיון כאמור, קיבלה העירייה 14 ימים להגשת כתב תגובה.

 

  zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
הישג נהדר לתיכון "ראשונים" בהרצליה
תושב נהריה חשוד בגידול מאות שתילי סם
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
רמהש במקום 3 בדירוג הערים הקטנות
רמה"ש במקום 3 בדירוג הערים הקטנות
שר החינוך ביקר בעכו
רחוב הנגב , דרישה לפסי האטה
סכנה ברחוב הנגב בהוד השרון
הוגבלה תנועת רכבי לימוד תנועה
דר להבית אקרמן
אילו טיפולים מתאימים לחורף?