הוד השרון

נשים עומדות בראש

מערכת הבחירות בהוד השרון מציבה מספר מרשים של נשים במרוץ לתפקיד ראש העירייה, מי הן המובחרות שמבקשות להשתלב בראש העשייה העירונית בעיר?

זאב שרגא 16/08/2018
נשים עומדות בראש
יפעת קריב (צילום: סטודיו רפאל. רפאל בן משה) עו"ד כנרת כהן (צילום: רמי זרנגר). מתמודדות לראשות העירייה

במערכת הבחירות הקודמת בהוד השרון התקיימה פעילות רבה של קבוצת תושבים שקראו לעצמם "ריץ' רץ' בהוד השרון" מתוך מטרה לעודד את המועמדים לראשות העירייה להציב ברשימתן נשים ויתרה מכך, להציג רשימה בצורת ריץ' רץ' – כלומר על כל גבר ברשימה, לפחות אישה אחת. פעילי הקבוצה לחצו וכמעט נאלצו להכריח את המועמדים לשלב נשים ברשימותיהם אולם במערכת הבחירות הנוכחית נראה כי פעילותה של של הקבוצה מתייתרת כמעט לחלוטין, נוכח העובדה כי מספר לא מבוטל של נשים מתמודדות בעצמן לתפקיד ראש העירייה ואחרות מוקמו כמספר 2 ברשימה, מספר עם אחריות רבה מאחוריו.

נציין כי לצורך עידוד הצבתן של נשים ברשימות לרשויות המקומיות אושר תיקון לחוק הבחירות כבר בשנת 2014, לפיו רשימה בה ימוקמו נשים שאכן יכהנו כחברות המועצה, יקבלו מהמדינה הגדלה של 15% במימון מערכת הבחירות.

 הכירו את המועמדות

המועמדת לראשות העירייה, יפעת קריב, הביאה לחיבור יוצא דופן בינה ובין חברת המועצה אביבה גוטרמן, שהתמודדה בעצמה לראשות העירייה, אולם הודיעה זה מכבר על הסרת המועמדות וחבירה כמספר 2, ברשימתה של קריב. קריב, ילידת 1973, נשואה ואם לארבעה ובעברה כיהנה בכנסת ה-19 כח"כ מטעם סיעת 'יש עתיד', כמו גם כהונתה במועצת העיר הקודמת, עת שימשה כאופוזיציה לראש העירייה, חי אדיב. קריב  כיהנה כראש אגף צעירים במשרד לפיתוח הנגב והגליל, בוגרת תואר ראשון ושני בהצטיינות, בעבודה סוציאלית במסלול הקליני באוניברסיטת בר אילן, בוגרת קורס דירקטורים מטעם מרכז השלטון המקומי וכיום מכהנת כסמנכ"ל פיתוח עיסקי בחברת 'דנאל' ועוסקת בתחום הפיתוח העסקי בעולמות התוכן של חינוך, בריאות ורווחה. לזכותה יירשם כי בכהונתה בכנסת חוקקה את חוק הסרטונים, חוק פורץ דרך שאושר והפך את הפצת הסרטונים והתמונות בעלי אופי מיני, באינטרנט, מפגיעה בפרטיות לעבירת מין שעונשה עד 5 שנות מאסר.

אביבה גוטרמן, כאמור מספר 2 ברשימה, כיהנה בשתי הקדנציות האחרונות כחברת מועצה, בעלת ניסיון עירוני של עשרות שנים, עת כיהנה בעברה כיו"ר עמותת מופ"ת לשעבר, כיום הבימטרון. בקדנציה הקודמת כיהנה גוטרמן בקואליציה כסגניתו של ראש העירייה חי אדיב. בבחירות האחרונות התמודדה לראשות העירייה, לפני הסיבוב השני חברה אל המועמד לראשות העירייה, ד"ר יואב רוזן ועם היוודע תוצאות הבחירות פנו השניים איש איש לדרכו, רוזן לקואליציה וגוטרמן לאופוזיציה. גוטרמן מצידה זוקפת זוקפת לזכותה הישגים רבים: "סילוק המפעלים המזהמים בעיר - פריכוז ושמטן, מניעת הקמת מפעל ביטון באזור התעשייה נוה נאמן וסילוק המזבלה והפיכתה להר הזבל," היא אומרת, "כמו כן הכנסת תוכנת גוגלה להכרת המחשב בגני הילדים, הכנסת מחשב ,מסך וברקו לכל הכיתות בעיר, שיפוץ מחלקת חינוך, מניעת סגירת בית ספר נוה נאמן והפיכתו לבית ספר לאומנויות - כל זה דרך  מאבקים ובהמשך הקמת מזנון בתיכון רמון, שיפוץ כל המקלטים בעיר והכנתם לשעת חירום והקמת הקונסרבטוריון העירוני". 

 

 אביבה גוטרמן (צילום: יגל קוממי)

אביבה גוטרמן (צילום: יגל קוממי)

 

מועמדת נוספת לתפקיד ראש העירייה היא המשנה לראש העירייה, חברת המועצה עו"ד כנרת כהן, (49) שמחזיקה בקדנציה הנוכחית את תיק הרווחה ועושה חיל בנושא. בקדנציה שלה הוכפל פי כמה וכמה תקציב עמותת "רעים", למאות אלפי שקלים בשנה. הוקם בית המתנדב, הורחבו פעילויות מועדוני הקשישים, הוכנה תוכנית האב לאזרח הותיק ועוד. עו"ד כהן, נשואה ואם ל- 3, מכהנת כיו"ר פורום הנשים של מפלגת כולנו, חברה בוועדה למעמד האישה בלשכת עורכי הדין, מובילה דעת ועשייה בנושא שוויון מגדרי ופעולת למען נשים מעל כל במה אפשרית. בעלת תואר LLB במשפטים ומתמחה בתחום האזרחי מסחרי. בתפקידיה הציבוריים מכהנת כדירקטורית בתאגיד המים "מי הוד השרון", יו"ר ועדת המכרזים וועדת הרווחה  וחברה במעל -15 ועדות. "הובלתי אין ספור שינויים באגף הרווחה מהגדלת תקציבים לאגף, הגדלת תקציבים עמותות וארגונם, עבודה שוטפת עם המרכז לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית והובלת תכנית שנכנסת בספטמבר לבתי הספר," אומרת כהן, "הובלתי הפעלה של קייטנות לילדים מעוטי יכולת זו השנה שלישית, מתן מלגות לסטודנטים שנה רביעית וביצוע רפורמה מקיפה בארנונה למגורים. הקמתי מרפאת שיניים למעוטי יכולת, יזמתי את  פסטיבל הכל זהב והובלתי את מיזם 'אחים לרפואה'."

 

 

חברת המועצה עדי ברמוחה, (51) נשואה ואם לשניים. תושבת הוד השרון מזה 24 שנים ומכהנת כמנכ"לית יקב "ססלוב". ברמוחה מכהנת כחברת מועצה מזה כחמש שנים ופעילה בוועדות העירייה משנה לתכנון ובנייה, ביקורת, שימור אתרים, ביטחון, זהירות בדרכים, איכות הסביבה, משנה לתמיכות, מאבק בסמים ואלכוהול וקידום מעמד הילד. כיהנה כיו"ר מעגל נשים "בראשית" בין השנים 2004-2006 ונמנית עם ממקימי " סיירת הורים" בהוד השרון. כזכור, בבחירות הקודמות התמודדה ברמוחה המסגרת סיעת יש עתיד בראשותה של שרונה הרשקו והשתיים חברו למפלגת "דרך העיר" בראשותו של עו"ד נוה גור. מיד עם הקמת הקואליציה התפרק החיבור הלא מוצלח, בהמשך הרשקו התפטרה נוכח קידום לו זכתה בתפקידה בעיריית תל אביב ואילו ברמוחה נותרה בודדה במערכה, מה שלא הפריע לה לתפקד כחברת אופוזיציה לוחמת. מהר מאוד נוצר חיבור בינה ובין חבר המועצה נדב דואני ואילו היא עצמה שקלה להתמודד לראשות העירייה בבחירות הקרובות עד שהודיעה כי בחנה את כלל המועמדים והחליטה לחבור לדואני, שם הוצבה כמספר שתיים ברשימה. "העליתי את הצורך בהסכם התקשרות בין עיריית הוד השרון לחברת מוסדות, קידמתי את נושא גביית הארנונה על שטחים משותפים, כולל הגדרה מחודשת של שטחים משותפים ובכל דיון על התקציב דרשתי לביטול העדכון האוטומטי בארנונה," אומרת ברמוחה, "הבאתי לפרסום חוזה ההתקשרות בין עיריית הוד השרון לעוד' רונאל פישר ושות' וקידמתי את פיתוח מתחם 1200- שלב ג' תב"ר 1340.העליתי לסדר היום הציבורי במועצת העיר ובוועדת פניות הציבור בכנסת, את הצורך בשיפור השירות של דואר ישראל בעיר וקביעת הוד השרון כפיילוט לשדרוג השירות של דואר ישראל. העליתי לסדר היום הציבורי במועצת העיר ובוועדת הכלכלה בכנסת, את הצורך במפה של צוברי הגז במוקד העירוני ואכיפת החוק הדורש היתר בנייה של צוברי הגז".
 
עדי ברמוחה (צילום: חיה גולד)

עדי ברמוחה (צילום: חיה גולד)


 

יעל (עבוד) ברזילי, (27) נשואה, אחות בכורה במשפחה עם שישה ילדים וילידת הוד השרון. ברזילי מציגה את החיבור הוותיק ביותר בין חברי המועצה ומכהנת כמספר 2 ברשימתו של חבר המועמד לראשות העירייה אמיר כוכבי, בדומה לבחירות הקודמות, אז חברו השניים לראש העירייה חי אדיב טרם הסיבוב השני וכיהנו בקואליציה במשך כשנה. בהמשך שימשו כאופוזיציה לוחמת ולא חסכו ביקורת מהתנהלות העירייה. ברזילי, בוגרת תיכון "הדרים, מכהנת כיו"ר הועדה העירונית לקידום מעמד הילד/ה בחמש השנים האחרונות במסגרתה קידמה סדר יום הקשור לזכויות ילדים ונוער ופרויקטים בשיתוף פעולה עם אגף החינוך בעירייה. היא חוקרת מגדר ורשויות מקומיות במסגרת תכנית 'מצטיינים' ונמצאת בדרך לדוקטורט. בשנה שעברה נבחרה כאחת מ -30 הצעירים המשפיעים של מדינת ישראל מתחת לגיל 30, על פי מגזין "פורבס" היוקרתי ולאחרונה השתתפה כנציגת הרשימה בכנס 50 הנשים המשפיעות בישראל. חברת ועד מנהל בעמותת "יד לוי אשכול", בעלת תעודת דירקטור מטעם המרכז לשלטון מקומי ובוגרת ארגון Lead, המסלול לפיתוח מנהיגות בישראל. פעילותה הציבורית והחברתית החלה לפני 12 שנה, כאשר בגיל 15 ריכזה את הסניף הראשון של תנועת הנוער 'כנפים של קרמבו' בהוד השרון, שנבחרה לפני שבוע כארגון יועץ מיוחד לאו"ם, בשל היותה מובילה עולמית בתחומה. במסגרת פעילותה, הדליקה משואה בגיל 17 ביום העצמאות ה – 60 למדינה בהר הרצל ירושלים, בשם העמותה. למועצת העיר נבחרה כאשר הייתה בת 22 בלבד, מה שהפך אותה לחברת מועצת העיר הצעירה בישראל.

 

 יעל ברזילי (צילום: סמדר כפרי)

יעל ברזילי (צילום: סמדר כפרי)


מיטל מרום-שבי (33) נשואה לניר ואמא לאיתי (4) ויאיר (2), ילידת הוד השרון ובוגרת תיכון הדרים. קצינה לוחמת במילואים במערך הנ״מ וכן  בתפקידי חינוך כמ״פ במחווה אלון, לחיילים עולים חדשים. מרום נחשבת יזמית חברתית ואשת עסקים ובהיותה בת 24 הקימה את מתחם הבילוי 'סיאסטה בטבע' בהוד השרון, שהפך למוקד עליה לרגל של צעירים מכל רחבי המדינה, לאחרונה פתחה את מתחם שמיל המשודרג באזור התעשייה שבגיל עמל. במסגרת פעילותה החברתית הובילה מבצעי התרמה לחיילים ביחידות לוחמות וסיוע לחיילים בודדים, הובילה וניהלה מסגרות קיץ לילדים ונוער והייתה פעילה במסגרות החינוך לגיל הרך בהוד השרון. בשבוע שעבר הודיע המועמד לראשות העירייה עו"ד משה חנוכה, כי הציב את מרום שבי במקום השני ברשימתו והיא תוביל את תחום הצעירים, התרבות וחיי הלילה. כמו כן, תגבש תוכנית אסטרטגית להפיכת הוד השרון לבירת תרבות ובילוי ותעסוק בחיזוק העסקים המקומיים והכלכלה המקומית."

 

 מיטל מרום שאבי (צילום: אסף פרידמן)

מיטל מרום שאבי (צילום: אסף פרידמן)

 

נציין כי המועמד לראשות העירייה יגאל הררי העמיד גם הוא ברשימתו ארבע נשים אחריו, אולם לא ברור כרגע מי תמהן תוצב באיזה מיקום.

 zeevshraga1978@gmail.com

 

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
'חייבים להתחיל בפרויקט'
תורמים ומקבלים
קריאה להפגין נגד הנת"צ
בואינג קובעת שיאים חדשים של מסירת מטוסים
"השלטון המקומי הוא המפתח לצמיחה לאומית"
חינוך וקהילה הוד השרון
חינוך וקהילה הוד השרון
אישום: התחזה למפעיל עגורן ועבד באתר בנייה
המניע לדקירה ברעננה: חוב כספי