הוד השרון

"המכתב שלו צורם"

דורית לאור, אמו של דורון, בן ה-17, אשר לוקה באוטיזם, הגיבה בזעם על מכתבו של המועמד לראשות העירייה יגאל הררי, שפנה אל בכירים במוסדות התכנון המקומיים והארציים וכן אל משרדי הממשלה השונים, והביע את התנגדותו להקמת מרכז לימודי – שיקומי בשכונות המערביות בהוד השרון

קרן שלהבת זאב שרגא 23/08/2018
השטח בו אמור לקום המרכז (צילום: זאב שרגא)

סערה התחוללה השבוע בקרב תושבי הוד השרון, עת נחשפה פנייתושל המועמד לראשות העירייה, חבר המועצה יגאל הררי,אל בכירים במוסדות התכנון המקומיים והארציים וכן אל משרדי הממשלה השונים,בה הביע את התנגדותו לבניית "בית חוסיםכהגדרתו, בשכונות המערביות בהוד השרון.

"לאור האירועים האחרונים שהתרחשובעיר נתניה,בהוסטל שהיה בהשגחת משרד הרווחה, העירייה וכו',אנו עדים למצב דומה בהודהשרון, לפיו רוצים לבנות בית חוסים בשכונות שקטות שברובן ציבור דתי או מסורתי. אני לא מבין את שיקוליו של ראש העיר היוצא,מר חי אדיב, להקצות דווקא בשכונותשקטות אלו, ובלב לבן של השכונות הללו את המקום לצורך זה", כתב הררי, "לכן אני פונה בקריאה דחופה לעצור כל הליך של הקצאה, שיכולה להביא לאסון של ממש בשכונות השלוות הללו".

 "מנסה לקושש קולות"

 מכתבו של הררי כך מסתבר חולק בתיבות הדואר של תושבים בשכונות נוה הדר וגני צבי, ועם פרסומם ב"פורום  אביב למען התושבים" החל דיון ובו עשרות תגובות של תושביםברובן גינוי של המכתב.

חברת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אביבה גוטרמן,הגיבה גם היא בדיון ואמרה: "אותי מחרידה המחשבה שאדם מנצל נושא כל כך חשוב על מנת לקושש קולות בשכונותו'על הדרך' פוגע במרקםהיחסים הנפלא שיש  בין כל סוגי האוכלוסיות בעיר, בין דתיים וחילוניים ובין תושבי השכונות לתושבי העיר."

המטרה: הקמה והפעלה של מרכז לימודישיקומי

יצאנו לשטח בכדי לנסות ולעמודעל הדברים מקרוב. שם מצאנו שלט קטן זרוק עלהקרקע, ובו הודעה של העירייה, עליה חתומה מנכ"לית העירייה, חנה גולן."בכוונת הנהלת העירייה לייעד את המבנה בפרוגרמה למבניציבור למטרת מרכז לימודי שיקומי", נכתב בשלט,

"בקשר להקצאת המבנה הנ"ל הוגשה לעיריית הוד השרון בקשה מאת עמותת עמיח"יעמותת משפחות  לילדים חריגים, למטרת הקמה והפעלה של מרכז לימודי-תעסוקתי רב תכליתי,  לאנשים בעלי מוגבלות שכלית והתפתחותית."

 עוד צוין בשלט כי, "גוף ציבורי המבקש להגיש בקשות להקצאת קרקע לשימוש הנ"ל או למטרות אחרותבכפוף למטרות הקבועות בפרוגרמהיגיש את הבקשה תוך  60ימים ממועד פרסום זה."

אחת השכנות שביקשה להישאר בעילום שם סיפרה ל"לוקאל": "אם אכן מדובר במרכז תעסוקתי לטובת חניכי עמותתעמיח"י אני לא רואה סיבה להתנגד".

דורית לאור, אמו של דורון לאור בן ה 17- מהוד השרוןאשר לוקה באוטיזם, הגיבה בזעם על מכתבו של הררי: "אני לא יודעת מה המניעים של יגאל הררי לצאת במכתב כזה. אני רק יודעת שמבחינתי  מקומו לא בעירייה ולא במועצה. אסור לאיש חשוך כזה להיות מעורב בהחלטות  קהילתיות וחברתיות. מבחינתי הואלא ראוי להיות שליח ציבור. הוא עשה טעות כאדם וכפוליטיקאי וכעת הרבה אנשים שהם הורים לילדים בעלי מוגבלויות לא יבחרו בו וגם תושבים אחרים כי המכתב שלו ממש צורם."

דורון לאור בנה של דורית סבל מבדידות חברתית עד גיל מאוחר. לדורון שני אחים גדולים וכלב בשם 'סקיפ'. הבילוי היחיד של דורון היה בטיפולים השונים שעבר. המפנה בחייו חל כשנרשם לתנועת הנוער 'כנפיים של קרמבו'.

דורית: "דורון הוא ילד מאוד וורבלי וחברותי. לצערי, עד לפני מספר שנים הוא נאלץ להישאר בבית בשעות שלאחר הלימודים. לא היה לו לאן ללכת. החוגים שלו היו הטיפולים. כשבני האמצעי  סיפר לי על 'קרמבו' החלטנו לנסות.דורון התאהב בתנועה ובאנשים מהרגע הראשון. כיום התנועה היא הבית השני שלוכל פעילות חברתית שתיווסףלעיר תהיה מבורכת.כיום דורון הולך כאמור לפעילות של 'כנפיים של  קרמבו' וגם לפעילות של עמותת עמיחי. הפעילות של העמותה נמצאת בשכונת הפרחים שזו שכונה יוקרתית. שם אף אחד לא הסתכל עלינו מעולם בעין לא אוהדת. תושבי השכונה קיבלו אותנו באהבה. בעיר הוד השרון פזורים מספר בתים ומבנים שתומכים בקהילת המוגבלים וכך זה צריך להימשך. הילדים שלנו צריכיםלגדול בקהילה כמו כל שאר הילדים".

 

דורון דורית (צילום: קרן שלהבת)

דורון דורית (צילום: קרן שלהבת)

 

הארגונים מוחים

בתגובה לפנייתו של הררישלחו שלושה ארגונים את תגובתם לאותם ממוענים בכירים, הארגונים מנהיגות הורים לילדים מיוחדיםהוד השרון, עמותת קשרהבית של המשפחות המיוחדות ועמותת אלו"טאגודה לאומית לילדים אוטיסטים,גינו בחריפות את הדברים ואמרו: "אנו קבוצת מנהיגות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים שפועלת בהוד השרון, אשר גרים ומגדלים אתילדנו בעיר, ואשר פועלים להקמתבית לחיים לילדינו בעיר הוד השרון, רואים בחומרה רבה את מכתבו של המועמד לראשות העיר, יגאל הררי, בנוגע להתנגדות לבניית בית לחוסים בהודהשרון.

לשם ההבהרה:בית לחיים או מרכז תעסוקה הינובית שמהווה מקום בטוח לילדיםשעברו את המסגרות  החינוך הפורמליות ויצאו לחיים הבוגרים,הבית הזה מהווה עבורם עוגן לתעסוקה ולמחיה.

"אנו רואים במכתב הנ״ל פגיעה שגובלת בהסתה לא אחראית על ילדינו וכן שעולה מהמכתב ניחוח של בורות וחשיבה סטריאוטיפית בכל הנוגע לילדים עם צרכים מיוחדים, ובהמשך לזאת מבקשים מכם ומהציבור-להתעלם מהמכתב הפוגעני.כולנו תקווה כי מר הררי יחזור בו ממכתבו באופן פומבי. בהזדמנות זאת בואו ננסה לרגע להיכנס לנעלים של ההורים שרוצים להיות קרובים לילדים המיוחדיםשלהם ולהבין שמקומם אתנו, כאן, בתוכנו."

הררי: חובתי להגן על תושבי עירי

יגאל הררי מסר בתגובה כי,"מחובתי כחבר מועצת עיר להגן על תושבי עירי. מאחר והעירייה לא מגדירה את סוג האוכלוסייה המיועד לבית החוסים, החשש הוא שנקבל חוסים מהסוג של בית החוסים בנתניה, בו אירע רצח כפול של חוסה ושל המדריך שהקים את העמותהבהוד השרון קיימים בתי חוסים  לאנשים עם מוגבלויות שונותואחד מהם צמוד לביתי אותם אני מעודד, ואשמח לסייע להם בכל דרך. הזעקה שלי באה בעקבות ביתהמחסה המוצע שיוקם באחת מהשכונות המערביות,שהן שקטות באופיין. מאחר ולנו כתושבי הוד השרון לא תהיה אפשרות להחליט מי הם החוסים, אלא למשרד הרווחה - אני לא סומך על משרד הרווחה שישמורעל תושבי הוד השרון. לא אתן יד לסיכון ביטחונם של התושבים".

 העירייה: לדאוג לסביבת חיים ראויה

 מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "בימים אלו מקדמת העירייההקצאת קרקע עבור הקמת מרכז רב שרותי לגילאי 21 + בבית חשוב ומיוחד זה יקבלו תושבי עירנו, להם צרכים מיוחדים, מגוון שירותים דוגמת שירותיתעסוקה, לימודים,ריפוי בעיסוק, אומנותמיומנויות חיים ועוד במרכז אקולוגי,לימודי ותעסוקתי ייחודי מסוגו בארץעיריית הוד השרון תמשיך להוביל את הקמתו של מרכז השרות החשוב ואנו דוחים על הסף כל ניסיון בלתי ראוי לצבור כותרות בשם הפוליטיקה,כותרות אשר פוגעות באלו הזקוקים לנו ביותר. זו ההזדמנות להדגיש את מחויבותנו כחברה לדאוג לכך שאנשים עם מוגבלויות באשר הם יזכו לסביבת חיים ראויה, נעימה ומכבדת בדיוק כפי שהיה רוצה כל אחד מאתנו לחיות בה, תוך תכנון והקצאת משאבים הולמים ליצירת סביבה נגישה, מותאמת ומכילה המשולבת בקהילה".

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
חינוך וקהילה בכפר סבא
חינוך וקהילה בכפר סבא
עוד ענת צפדיה
טיפים ועצות לקראת וועדה רפואית בביטוח לאומי
תאונת דרכים קשה בכביש 2
גבר נהרג לאחר פגיעת רכב בכביש 2
תהילה ינאי מנכלית משותפת COFACEBDI
מסעדה או בית קפה על כל 302 תושבים
שפת רחוב בסימן עצי הפיקוס
שפת רחוב בסימן עצי הפיקוס
פצועה קל עד בינוני בתאונה בהוד השרון
הצגת ילדים מקורית במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית
אפצ'י
נפרדו באהבה