הוד השרון

ביהמ"ש קיבל את עתירת קהילת יונתן

בית המשפט המחוזי קיבל את העתירה של קהילת יונתן להארכת הקצאת השטח לבנייתו של בית הכנסת הרפורמי הראשון בהוד השרון. בהחלטתו מתח השופט ביקורת על התנהלות העירייה כמו גם על התנהלותם של חברי המועצה, אותה כינה "התפתלויות"

זאב שרגא 27/08/2018
ביהמ
חברי קהילת יונתן בבית המשפט (צילום מתוך דף הפייסבוק)

ביום חמישי התקבלה בבית המשפט המחוזי מרכז החלטה דרמטית של סגן נשיא בית המשפט, השופט מנחם פילקשטיין, אודות העתירה שהגישה קהילת יונתן נגד עיריית הוד השרון. בשורה התחתונה – הקהילה ניצחה ובית המשפט הורה על הארכת תוקף ההקצאה שנתנה העירייה לקהילה, לצורך הקמתו של בית הכנסת הרפורמי הראשון בהוד השרון.

כזכור, ראשי קהילת יונתן פנו אל בית המשפט בלית ברירה כהגדרתם, לאחר שהבינו בשתי ישיבות מועצה סוערות כי לאחר 15 שנים של פעילות למען הקמתו של בית הכנסת, שוב נראה כי המועד מתרחק נוכח בחירתם של חברי המועצה, שלא להחליט בנושא הארכת ההקצאה. בהחלטת השופט נמתחה ביקורת חריפה בפרשה, אודות התנהלות העירייה  וחברי המועצה.

השופט מתאר את השתלשלות האירועים וכותב: "כשהגיע הנושא לישיבת מועצת העיר ביום 21.3 עלתה התנגדות לעצם הדיון בבקשה. הישיבה הפכה לפורום שהתפלפל בעניינים פרוצדורליים ולא הסתפק בהסבריו המשכנעים של היועמ"ש לעירייה בעניין, זאת כאשר ברקע נשמעה טענה בדבר התנגדות התושבים למבנה שהעותרת (קהילת יונתן) עתידה להקים בשכונתם, ולא ניתן להימנע מהמסקנה כי זהו הטעם האמיתי למשיכת הזמן ולחוסר הרצון לדון בבקשת העותרת. מביך היה, ממש כך, לקרוא את התמלול של אותה ישיבה".

 "בישיבה הבאה, ביום 25.3, הוחלט לדחות את הדיון במספר שבועות, בנימוק כי מן הראוי לשמוע את תושבי השכונה המתנגדים לבקשת העותרת. גם בשלב זה, דבריו של היועמ"ש לעירייה, כי שלב ההתנגדויות כבר הסתיים שנים קודם לכן, וכי הכוונה לשמוע התנגדויות בשלב זה אינה ברורה כלל – לא נפלו על אוזניים קשובות", מוסיף השופט, "הדיון הבא במועצת העיר התקיים רק ביום 25.7, ארבעה חודשים לאחר הישיבה הקודמת. ובינתיים, מועד היעד עד לסיום התקופה המירבית להארכת תקופת הפיתוח בהתאם להסכם ההקצאה ולחוזר מנכ"ל – מתקרב והולך. כן מתקרב תאריך יעד נוסף, מועד הבחירות לרשויות המקומיות, והמשיבים מודעים לכך היטב".

 "כשהתקיימה הישיבה לבסוף, ביום 25.7, לא נשמעו עוד דברים הנוגעים לסיבה שבגינה ביקש ראש העירייה להסיר את הדיון מסדר היום במספר שבועות, והייתה זו חוות דעתו הטרייה של אדריכל העיר, מיום 23.7, שקיבלה את מעמד הבכורה", כתב השופט, "התברר כי האמור בחוות הדעת האדריכלית היה ידוע לחברי ועדת ההקצאות, בהם גם מהנדס העיר, כבר בפברואר 2018, ואז החליטה הוועדה כזכור להמליץ על הארכה. מסקנתי בעניין זה היא כי אין טעם תכנוני משמעותי נגד הארכת תקופת ההקצאה, והמקור להתנגדות הוא אחר".

 עוד התייחס השופט להתנגדות התושבים במתחם ואמר: "בין אם ההתנגדות נעוצה בטענות בעניין רעש ועומסי תנועה, ובין אם מדובר בטעמים דתיים – ובין אם 'גם וגם' – הרי שמדובר למעשה בטענות העולות תדיר ומכונות NIMBY – NOT IN MY BACK YARD.  נראה כי תושבי האזור או חלקם אינם מעוניינים אומנם במבנה המתוכנן, אלא שבעניין זה 'הרכבת יצאה מן התחנה', ומזמן. ההתנגדויות להקמת המבנה נשמעו לפני שנים, במסגרת וועדת הקצאות אשר דנה בנושא במהלך 12 ישיבות. ההצעה שהועלתה להקצות שוב לעותרת מקום חלופי – היא מקוממת".

 בהמשך מתייחס השופט לעמדתו של היועמ"ש לעירייה ואומר: "אין ניתן להתעלם מהפער הבולט בין הדברים הנכוחים שהשמיע היועמ"ש לעירייה בשתי ישיבות מועצת העיר בחודש מרץ 2018, בזכות אישור בקשתה של העותרת, לבין הטענות שהועלו בכתב התגובה בדבר העיכובים שיצאה העותרת, ועל אודות החשש כי העותרת לא תוכל לעמוד במשימת גיוס הכספים לבניית המבנה".

 השופט כאמור קיבל את העתירה וסיכם: "מקרה זה, בכל הכבוד, הוא מקרה שאינו קשה להכרעה. מביך היה כאמור לקרוא את תמלילי הדיונים של מועצת העיר, ובהם התפתלויות של נציגי ציבור, במטרה שלא לקיים את ההמלצות המקצועיות הברורות של ועדת ההקצאות ושל היועמ"ש לעירייה. צר לי על התנהלותם של נציגים אלה, לרבות של ראש העירייה, שביקשו להימנע מלמלא את חובותיהם, וחובות ההגינות בראשן. יש לקוות שבהמשך הדרך, לא תהיה זו מנת חלקה של העותרת – בהתייחסותם של הוועדה המקומית ויתר רשויות הציבור". עוד פסק השופט כי העירייה תישא בהוצאות העותרת ושכר טרחת  עו"ד, בסכום של 30,000 שקל.

מקהילת יונתן נמסר בתגובה: "שמחנו לקבל את פסיקתו של כבוד השופט פינקלשטיין בעניין קידום התהליך לקראת הקמת בית-כנסת ומרכז תרבות יהודי וישראלי ליברלי - רפורמי בהוד השרון. נאבקנו שנים רבות (15 שנה) נגד מה שכבוד השופט כינה 'ההתפתלויות' של נציגי ציבור ... לרבות של ראש העירייה, שביקשו להימנע מלמלא את חובותיהם, וחובת ההגינות בראשן'. צר לנו, שבעיר שרוב תושביה הינם חילונים, ובה מעל 50 בתי כנסת אורתודוכסיים, העירייה מצאה לנכון לגרור קהילה חשובה, ערכית ותורמת שכזאת לבית משפט, על מנת שנזכה בבית כנסת רפורמי אחד משלנו! עם זאת, זהו צעד חשוב בעניין קידום הפלורליזם היהודי בעירנו ובישראל כולה! קהילת יונתן מאחלת לכל תושבי הוד השרון, איש ואישה באמונתם, שנה טובה ומבורכת, שנה של שלום, אחווה ופיוס, כתיבה וחתימה טובה!".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "מועצת העיר הוד השרון החליטה על הקצאת הקרקע ברחוב השקמים לטובת קהילת יונתן כבר בשנת 2012 ובהמשך האריכה המועצה את המועדים שנקבעו בהסכם עד לשנת 2017. עם קבלת החלטת בית המשפט השבוע  להאריך את מועד גמר הפיתוח עד לאוקטובר 2018, בניגוד לעמדתם הנוכחית של חברי המועצה, לומדת העירייה החלטה זו".

 

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
מחו נגד אלימות כלפי נשים
ההצגה ארבעה אבות תגיע לרעננה
ההצגה "ארבעה אבות" תגיע לרעננה
גבר נרצח בקטטה בת"א
חשד: קטינים פרצו לכלי רכב בבאר שבע
ארבעה פצועים בתאונה בכפר סבא
ארבעה פצועים בתאונה בכפר סבא
פחות דוחות על מעבר באדום
מעטפות דואר
לצבי בנווה ישראל יש בעיה
זוכרים את איציק