הוד השרון

דת ופוליטיקה בהוד השרון

המועמדים לראשות העירייה קיבלו שאלון מטעם קבוצת "הוד השרון חופשית", בו התבקשו להתייחס לסוגיית הדת בהוד השרון. חבר המועצה אופיר טואיל: "הפחד" שמגלה הפורום מגיע ממניע לא מוסבר ואף מבורות

זאב שרגא 29/08/2018
דת ופוליטיקה בהוד השרון
אופיר טואיל. הגיב

קבוצת "הוד השרון חופשית" פועלת בהוד השרון מזה כשנה ועל פי דף הקבוצה, היא הוקמה כבית לתושבי הוד השרון, המעוניינים לשמור על אופייה החופשי, הפלורליסטי והשוויוני של העיר. מנהלים הקבוצה פועלים בכל כוחם כנגד מה שהם מכנים תופעת ה"הדתה" ובחודשים האחרונים קוראים לתושבים לשקול את נושא סוגיית הדת בעיר, בבואם להצביע בבחירות המקומיות.

בסוף השבוע שעבר, פנו חברי הקבוצה אל כלל המועמדים לראשות העירייה והעבירו להם שאלון נוקב בו דרשו את התייחסותם לשלוש נקודות עיקריות: פתיחת עסקים בשבת, פעילות הגרעין התורני ופעילותן עמותות בבתי הספר. השאלה הראשונה שנשאלה היא, "הוד השרון חוקקה את חוק העזר העירוני לשמירה על העסקים פתוחים בשבת. משרד הפנים טרם הגיב בעניין הוד השרון, אך ראינו כי לא אישר את חוקי העזר של חמש ערים אחרות. כיצד את\ה הולך לשמר את העי פתוחה בשבת, במידה ומשרד הפנים לא יאשר את החוק בהוד השרון?".

 בשאלה השנייה נכתב כי, "לאור נסיון בערים אחרות, ולאור הפניית תקציבים של משרד החקלאות להתנחלות עירונית בהוד השרון, כיצד תפעל שהגרעין התורני לא ירחיב פעילותו בהוד השרון?" בשאלה השלישית של חברי הקבוצה נכתב: "למרות החלטת העירייה, בשנת הלימודים הנוכחית (תשע"ח) התרחשו כניסות רבות של עמותות דתיות משיחיות לבתי הספר החילוניים בעיר. כיצד העירייה בראשותך תמנע זאת בעתיד?"

המועמדים לראשות העירייה לא ממהרים לענות לשאלון ולא ברור אם בכלל יענו עליו, אולם משיחות שערכנו אל מול המועמדים והפעילים במערכת הבחירות עולה שאלה מהותית: מדוע הקבוצה, המזוהה לכאורה עם סיעת מרצ ועם אחד המועמדים, מבקשת להתערב בבחירות המקומיות, תוך אצטלה כי קולם של חברי הקבוצה יינתן לכאורה, למי שיענה על התשובות בצורה שתענה על חזונה של הקבוצה.

"מזה מספר חודשים אנחנו עדים להתערבות גסה של תושבים בעיר, שמנסים בכל דרך לפגוע בסטטוס קוו שנשמר בהוד השרון מאז הקמתה כעיר ועוד לפני כן, בימיה כמושבה", אומר אחד הפעילים, "דתיים וחילונים גם יחד הסתדרו זה עם זה, כיבדו ומכבדים האחד את השני, ואילו הקבוצה מנסה להציג מצג שווא לפיו ישנם גורמים דתיים ש'שולטים בעיר' חברי הקבוצה פנו אל המועמדים לראשות העירייה בדרישות כאלה ואחרות, וטענו כאילו קולותיהם ילכו לטובת מי שיישר קו מחשבה ופעולה איתם, אבל ברור לכולנו שמרביתם, אם לא כולם, מצביעי מרצ שיתמכו במרצ למועצת העיר ובמי שהיה מזוהה איתם בבחירות האחרונות וככל הנראה יחבור אליהם בבחירות הקרובות. אני פונה לכל המועמדים שלא לתת במה לקבוצה הזאת ולהתעלם משאלות שכל מטרתן היא פרובוקציה, שאלות שעלולות לפגוע במרקם היחסים המצוין בין תושבי העיר, חילוניים דתיים ואחד".

 מי שכן עונה לשאלות הקבוצה הוא חבר המועצה אופיר טואיל, המתמודד למועצת העיר בבחירות הקרובות כנציג הציבור הדתי. "בעיר שלנו חיים ביחד דתיים ושאינם, האיזון לא הופר והחיים המשותפים מתנהלים כסדרם ללא הפרעות. אין טעם לנסות לייצר הפרעות ולהשמיץ, הסטטוס קוו היה ונשמר וההרמוניה לא הופרה. משרד הפנים לא אישר בערים אחרות כי אכן ראה שאין טעם להפריע היכן שלא נוצרה בעיה", אמר טואיל בהקשר לפתיחת העסקים בשבת.

 לעניין הגרעין התורני אמר טואיל: "חברי עמותת הגרעין התורני עושים את כל פעילותיהם ללא כל הדתה וכל ניסיון של הפורום להציג זאת כהדתה הוא פוגעני ואף נלוז. החברים בגרעין עושים פעילויות מבורכות כל ימות השנה ובחגים ויעידו על כך כל המשתתפים מכל קצוות האוכלוסייה בעיר. מי שמעוניין להכיר קצת מעבר, מגיע לשמוע וגם להישמע, אין שום כפיה ו"הפחד" שמגלה הפורום מגיע ממניע לא מוסבר ואף מבורות. אני לא מכיר סיטואציה שבה לא הותר לעמותות שונות להגיע למוסד חינוכי והם נכנסו בכח, נשמע לך הגיוני.

"אם הנהלת בית הספר חושבת שפעילות העמותות מבורכות, מקדמות ומסבירות פנים ובשיתוף העיריות הוחלט כי יכולים להדריך בבית הספר אזי זה מבורך! ולסיום בנימה האישית להנהגת 'הוד השרון חופשית' - כחבר מועצת העיר אני פועל רבות לאחד בין תושבי העיר ולא משנה הדעה ומה שיש  או אין להם על הראש, אתם מוזמנים להגיע ולראות דוגמה לכך בביה"ס 'רמות', שהייחוד שלו הוא החיבור בין כולם דתיים, חילונים ואפילו חרדים ומה קרה? הרבה לא האמינו לי שאפשר להיות מאוחדים למרות זאת שכנעתי, הסברתי, ליוויתי והיום בית הספר במגמת צמיחה וניתן לראות כי מרקם האוכלוסייה בו, הוא כור ההיתוך של החברה הישראלית בכלל ושל העיר שלנו בפרט. תושבי הוד השרון הנם משכילים ומאמינים במורשת ובמסורת ישראל ומי שמהותו הינה לפלג עדיף שיהיה חופשי וייצא מהוד השרון, ולא יהרוס את המרקם החיובי והאמיתי של העיר."

 מהנהלת "הוד השרון חופשית "נמסר בתגובה: "הוד השרון חופשית היא התארגנות של כ-1200 משפחות תושבים בעיר שקמה לפני שנה כדי לשמר את אופייה הליברלי של העיר בתחום החינוך, התרבות ובמרחב הציבורי. שנו רבותינו 'המביא דבר בשם אמרו מביא גאולה לעולם'. להשמצות מגוחכות בעילום שם הוד השרון חופשית לא תתייחס. מועמד או מועמדת לראשות העיר שאין לו או לה את האומץ להביע עמדה על נושאים שעומדים על סדר היום הציבורי, אינם ראויים לאמון הציבור. בהתייחסות לדבריו של מועמד למועצת העיר אופיר טואיל, ראשית נודה על כך שמתבטא בשמו ולא מסתתר מאחורי 'פעילים' אלמוניים. ולגופו של עניין: מועצת העיר העבירה ברוב קולות חוק עזר עירוני שיאפשר לשמר את הסטטוס קוו, להשאיר עסקים פתוחים באזורים מסויימים ולשמורם סגורים באחרים. באם ידחה חוק העזר על ידי ח״כ אריה דרעי, המשמעות בפועל היא חובת העיר לקנוס עסקים פתוחים בשבת , קרי, שבירת הסטטוס קוו והפרת האיזון הקיים. ראש עיר יהיה חייב להגן על חוק העזר או לסגור את העיר. הסטטוס קוו הופר כאשר חוק המרכולים עבר בכנסת."

  "הגרעין התורני של הוד השרון מככב בדוח מבקר המדינה כמי שקיבל חצי מיליון ש״ח של כספי פריפריה. תמיכות המדינה לגרעין לשנת בשנת 2017 בלבד מסתכמים ב-1,013,080 ש״ח. מחזור של כמעט 2 מיליון ש״ח ב-2016. מטרת הגרעין התורני בהוד השרון, על פי מסמכי יסוד העמותה כוללים: ״הקניית ערכי יסוד של המורשת היהודית לילדים ובני נוער ממערכת החינוך הממלכתי שלא במסגרת תוכנית הלימודים הפורמלית.״ וכן  ״עידוד וסיוע למעבר דירה, להתבססות ולמגורים בעיר הוד השרון (עבור הציבור התורני)״ כהוד השרון חופשית, אנחנו מתנגדים לכך שגוף דתי פועל בעיר להנחיל ערכים דתיים בקהל יעד של ילדים חילונים. אלו הם הילדים שלנו!  כמו כן, אנחנו צרים על כך שהציבור החילוני לא מקבל תמיכה ממשלתית כדי להתנחל בהוד השרון, ומתנגדים לנסיון לשנות את אופייה של העיר בצורה זו."

 "הכניסה של עמותות משיחיות לחינוך הממלכתי והפרטת החינוך הערכי לידי גורמים חיצוניים דתיים חסרי הכשרה מקצועית שוחקת את מעמד המורים הנהדרים שלנו. כהוד השרון חופשית אנו אוהבים את העיר שלנו, גאים במסורת היהודית שלנו ובציונות שלנו ורואים בכניסה של עמותות משיחיות פגיעה בייחוד של החינוך הממלכתי. הוד השרון חופשית היא התארגנות ספונטנית, עממית של תושבים אכפתיים שלא הולכים לשום מקום - זה הבית שלנו - ונשמח לנהל שיח פתוח ומכבד עם כולם וכמובן גם לחבק תושבים נוספים לקהילה שלנו." 


zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
הגינה ברחוב בוסל. ההורים מתלוננים
הזנחה בגינה הציבורית ברחוב בוסל בהרצליה
מחאת העובדות הסוציאליות
מגדל העמק הצטרפה למחאה
מי יכול לקבוע מה זה גובה הירך?
שמים דגש על אומנות
קיר הגיבורות בסמוך לחניית העירייה
חודש האישה והנערה בחדרה
חודש המודעות לקידום המאבק בסרטן הריאות
עוד ענת בירן
השכנים בת"א עצרו את התמ"א