הוד השרון

הורי ביה"ס תמר מאיימים בהשבתת הלימודים

ההורים פנו לשר החינוך נפתלי בנט וביקשו את התערבותו, כשהם מאיימים שלא להחזיר את התלמידים לספסל הלימודים, לאחר חופשת ראש השנה

זאב שרגא 05/09/2018
הורי ביה
הפגנת הורים ותלמידים מבית ספר תמר (צילום: זאב שרגא)

בישיבת המועצה שהתקיימה ביום רביעי שעבר בהוד השרון, אישרו חברי המועצה את תקצוב בית הספר האנתרופוסופי תמר בסכום של כ– 93,000 שקל, בניגוד להחלטת מועצה שהתקבלה בישיבה הקודמת, בה התחייבו חברי המועצה להעברת תקציב מלא לבית הספר, כבר לשנת 2018. בצר להם, הודיעו השבוע הורי בית הספר כי במידה ולא יקבלו את התקצוב המגיע להם על פי חוק, כבית ספר ממלכתי מוכר על ידי משרד החינוך, הרי שבכוונתם להשבית את הלימודים ולא להחזיר את התלמידים לבית הספר עם סיומה של חופשת ראש השנה, ביום רביעי הבא.

 "אנו, הנהגת ההורים של בית הספר האנתרופוסופי תמר בהוד השרון, לאחר שנואשנו מרצף התעמרויות וחוסר תום לב מצד עיריית הוד השרון, נשבית את הלימודים במחאה מיד לאחר חופשת ראש השנה", נכתב בהודעת הנהגת ההורים, "זאת לאחר שלוש שנות מאבק עיקש בעיריית הוד השרון שמערימה באופן מכוון קשיים בתפעול בית הספר ודורשת מההורים לממן מכיסם רבבות שקלים מדי שנה עבור כל תלמיד לתפעול ואחזקת בי"ס ממלכתי, מוכר ורשמי".

"בית הספר תמר פועל זאת השנה השלישית כמוסד חינוכי ייחודי ממלכתי מוכר ורשמי במדינת ישראל. בתור מוסד שכזה, מוטלת חובה חוקית על הרשות המקומית לתקצב את בית הספר ולהפחית עד כמה שניתן את תשלומי ההורים. למרות זאת, ולאחר אינסוף פגישות וישיבות עם ראש העיר ונציגיו – נמנעת הרשות מלתקצב את בית הספר וכל העלויות מגולגלות על ההורים שנאלצים לשלם 18000-16000 שקל בשנה לכל תלמיד. אנו הורי בית הספר כורעים תחת הנטל וכל ניסיונותינו לגרום לעירייה למלא את חובותיה עולים בתוהו עקב שרירות לב והחלטות תמוהות מצד ראש אגף החינוך בעירייה, המגובה על ידי ראש העיר. חשוב לציין: שכירת המבנה בו שוכן בית הספר, רכישת שולחנות וכיסאות לתלמידים, לוח הכיתה, אבטחה, אב בית, תחזוקה שוטפת, ציוד – הכל ממומן על ידי ההורים מבלי שהרשות המקומית נותנת שקל, למרות שהיא מחויבת לכך".

"הורי בית הספר החליטו שהם אינם מוכנים עוד להיות הגורם המממן של העירייה, שמצד אחד מנהלת את כל תחום הקבלה לבי"ס ומחליטה מי ייכנס ומי לא בשערי בי"ס באופן שרירותי ופוגעני, אך מן הצד השני לא משלמת ושולחת יד לכיס ההורים כדי לממן את גחמותיה. זאת ועוד, בהתנהגותה מונעת העירייה מהורים שידם אינה משגת לשלוח את ילדיהם לבי"ס ממלכתי שצריך להיות פתוח לכולם".

דורשים את התערבות השר

הורי בית הספר תמר פנו אל שר החינוך נפתלי בנט ודרשו את התערבותו בנושא. במכתב ששלחו אל השר כתבו: "כפועל יוצא מההכרה בבית הספר כממלכתי, אמורה הייתה עיריית הוד השרון לחדול מאפליית בית הספר לעומת בתי ספר ממלכתיים אחרים בעיר. היה עליה להעמיד מבנה לרשות בית הספר, לרכוש ציוד מתאים לבית הספר, לשפץ את בית הספר מדי קיץ, לדאוג לשמירה על בית הספר, לטפל בתחזוקת בית הספר, להעמיד לרשותו מזכירה, אב בית ועוד. לצערנו, למרות אינספור ישיבות עם אגף החינוך של העירייה ופגישות עם ראש העיר, מנכ"לית העירייה וסמנכ"ליה – הרשות מרשה לעצמה לצפצף על החוק ושולחת יד לכיסיהם של ההורים שנאלצים לממן את הכל בעצמם, כולל מימון מלא של דמי שכירות מבנה בית הספר.

 "העירייה ניכסה לעצמה את כל תהליך הרישום והקבלה לבית הספר: ילדים שמבקשים להתקבל אל בית הספר במהלך השנה נתקלים בסירוב שאין מאחוריו סיבה אמיתית, ובמקביל רישום ילדים חדשים לכיתה א' שנפתחה זה עתה התנהל באופן שערורייתי, חסר שקיפות ותום לב הכולל ניהול לא תקין של הליך הרישום ואי הנגשת מידע להורים.  כפועל יוצא מההתנהלות הפוגענית של העירייה – נותרו משפחות רבות מחוץ לכתלי בית הספר ללא כל סיבה מהותית. משפחות שבחרו בדרך החינוך האנתרופוסופית לגידול ילדיהן ואשר שלחו את ילדיהן לגנים אנתרופוסופיים בסביבת בית הספר מתוך כוונה להצטרף אל "תמר" בבוא העת – זכו לטריקת דלת מצד העירייה רק מסיבה אחת: כי העירייה יכולה. עמותת ההורים התחננה בפני הרשות שתתיר פתיחת שתי כיתות א' בכדי לענות על הביקוש (ולסייע בהפחתת נטל התשלומים הכללי על ההורים), אך העירייה סירבה. זוהי התעמרות וערלות לב, אין דרך אחרת לפרש זאת".

"האפליה בה נוקטת עיריית הוד השרון בין ילדינו לבין ילדים אחרים בעיר לא תוכל להימשך עוד", סיכמו ההורים, "אנו מאמינים שהידברות היא הדרך הנכונה לפתור את הבעיה אך מגלים שוב ושוב שאגף החינוך של עיריית הוד השרון פועל בשרירות לב המגובה על ידי ראש העיר. אנו מודיעים בזאת כי אם לא יימצא פתרון מהיר ומוחלט לבעיות שהוצגו במכתב זה, אנו כהורים נצא לשביתת אזהרה בת יום אחד מיד לאחר חופשת ראש השנה. ב-12 בספטמבר לא נשלח את ילדינו אל בית הספר. הגיע הזמן לשים קץ למצב העגום שאליו מדרדרת אותנו העירייה."

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "עיריית הוד השרון פועלת על פי הסכם שנחתם בין עמותת בית הספר תמר, העירייה ומשרד החינוך עוד בשנת 2015 ותוקפו ל- 5 שנים, קרי עד לשנת 2020. בהתאם, העירייה מתקצבת סך של מאות אלפי שקלים מידי שנה, החל משנת 2016 עבור פסיכולוגים, סייעות צמודות, שמירה, ביטוח תלמידים ומעבירה באופן שוטף את מלוא התקצוב המתקבל ממשרד החינוך. במסגרת הערכות עירונית לקראת פתיחת שנה"ל תשע"ט הוחלט כי העירייה תרחיב את  מימון הפעולות עבור ניקיון, גינון ותשלם עבור השימוש בחשמל ומים ותחזוקה שוטפת לחודשים ספטמבר-דצמבר 2018 וזאת עד לסיום בניית תקציב 2019 שיכלול את העלויות במלואן, בכפוף למימוש מתווה ההסדרה על פי משרד החינוך".

 תגובת משרד החינוך תפורסם עם קבלתה במערכת.


 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
אירוע השקת מובילנד פולג
חשד: אישה נפטרה כתוצאה משימוש בסמים
לביבות ספגטי
הרוג בתאונה בדרום
לא יתקיים עימות פומבי בין המועמדים לראשות העירייה
נפלנו קורבן למטריד סדרתי
"נפלנו קורבן למטריד סדרתי"
בשבוע הבא: יפתח חיבור כביש 531 לאיילון דרום
ב-8 באוג': פתיחת כביש 531 לאיילון ד'
בטחון המטופל – הדור הבא