הוד השרון

מרועה צאן באתיופיה להייטק בישראל

אלבל סמואל מהוד השרון, היה רועה צאן באתיופיה וכיום הוא איש הייטק מצליח. אחרי שביסס את עצמו מבחינה אישית ומקצועית הוא מתפנה לפרויקט הבא שלו: הקמת קבוצת כדורסל שמטרתה להעצים בני נוער

קרן שלהבת 06/09/2018
מרועה צאן באתיופיה להייטק בישראל
סמואל. "מההורים למדתי שאני יכול להגשים כל מה שרק ארצה" (צילום: קרן שלהבת)

אלבל סמואל (45), תושב הוד השרון, איש הייטק מצליח, התחיל את דרכו כרועה צאן באתיופיה. את המסע לארץ החל בגיל 10 יחד עם משפחתו. כאן בארץ, למרות כל הקשיים הצליח אלבל, לרכוש השכלה ומקצוע, ואף להקים קבוצת כדורסל בשם ליב"י השרון (ליגת ביתא ישראל), שבאמצעותה הוא וחברי הקבוצה מסייעים לבני נוער במצוקה.

המסע לישראל

סמואל, עלה לארץ בהיותו בן 12, במבצע משה. עד היום הוא זוכר את המסע הקשה שארך כשנתיים. "מכרנו בסתר את מה שאפשר מהציוד שלנו – אדמה, בית ובקר ויצאנו אל הדרך בין 100 ל-150 איש בכל הגילאים, ילדים, נשים וטף והדרך לא הייתה קלה בכלל. ברחנו דרך סודן, כשבמהלך היום התחבאנו ובלילות צעדנו ברגל כשבין לבין אנחנו צריכים לברוח משודדים. במהלך המסע מצאנו את עצמנו באמצע נווה מדבר, רותח מחום, ללא מים ומוקפים בשודדים. 10 אנשים מהקבוצה שלנו מתו, 8 ילדים ושני מבוגרים, כתוצאה מצמא גדול ומחלות. שהינו במשך שנתיים במחנה פליטים ענק 'ארמרקובה', שם התכנסו כמיליון פליטים ובהן כ–20,000 יהודים. ישנו 40 אנשים באוהל. במחנה למעשה מתו בין 4000-6000 עולים. למרות כל הקשיים לא ויתרנו כי רצינו להגיע לאדמת ישראל".

 קשיי קליטה בישראל

אולם החלום להגיע לישראל התנפץ על רקע קשיי קליטה ופער התרבויות. "באתיופיה הסדר החברתי היה שונה. אבא עבד בתור מעבד אדמה ואילו אמא דאגה לחינוך הילדים", מספר סמואל. "שם היה כבוד להורים. כשעלינו לארץ נוצר פער עצום בין הילדים להורים. הילדים דיברו עברית וההורים לא קלטו את השפה מהר. כאן, בארץ, הילד שגדל בסביבה חומרית מתחיל לזלזל בהורים שלו שלא מבינים בטכנולוגיה. כשגרנו באתיופיה עזרתי להורים בשמירה על הכבשים. הייתי רועה צאן. כשהגענו לארץ הכל השתנה. היה לי חלום ללמוד אלקטרוניקה. בתור ילד רציתי לפתוח את הטלוויזיה ולמצוא את האיש הקטן שנמצא בתוכה".

 איך אתה מסביר את ההצלחה שלך?

"למרות שההורים שלי לא ידעו קרוא וכתוב הם עודדו אותי ללמוד וחינכו אותי לפי המוטו, שאני יכול להיות כל מה שאני רוצה. אני מעריץ את ההורים שלי, הם חלמו להגיע לארץ והגשימו זאת. מהם למדתי שאני יכול להגשים כל מה שרק ארצה. כבר בתור ילד לא ויתרתי על הרצונות שלי. המשכתי עד שהצלחתי. כשהייתי קטן הייתי מפרק כל מכשיר חשמלי כדי לראות איך הוא בנוי וככה לימדתי את עצמי".

 הרבה אתיופים טוענים לקיפוח וזלזול. אתה חווית את זה?

"ברור שזה קיים, אבל אני מאמין שאם אתה הולך עם הלב שלך ואתה משקיע בעבודה, אתה יכול להצליח בכל מקום. אם אני אגיד כל היום שיש קיפוח וגזענות זה לא יקדם אותי לשום מקום. יש קומץ של אנשים בחברה שמפלה אתיופים אבל הרוב מקבלים אותנו טוב מאוד. בכל מקום שהגעתי אליו בלימודים, בתיכון בכפר בתיה, בחברות הייטק קיבלו אותי כשווה בין שווים. סיימתי את הצבא והלכתי ללמוד באוניברסיטת אריאל. התקדמתי בחיים בלי לתת מקום לדיבורים על קיפוח וגזענות. הוכחתי לעצמי שאם אני רוצה להשיג משהו אני משיג אותו בכל מחיר".

 הקמת קבוצת כדורסל

 כאמור, סמואל יזם את הקמת קבוצת הכדורסל ליב"י באזור השרון שהנה חלק מהליגה הלאומית של רשת ליב"י שפרוסה ברחבי הארץ.  בקבוצות הכדורסל משחקים שחקנים שעובדים בעבודות שונות ובשל לחץ העבודה נמנע מהם לעסוק באופן שוטף בספורט. המטרה של הקבוצות היא לשמש מודל לנערים ונערות ולהקים עבורם קבוצות נוספות על מנת להעצים אותם.

סמואל: "המטרה של הליגה היא ליצור רשת חברתית ולהעצים את בני הנוער. בתור ילד ונער היו הרבה אנשים שעזרו להצליח ושלא אפלט ממסגרות החינוך. כשבגרתי, החלטתי לעשות זאת בשביל אחרים".

 

קבוצת הכדורסל (צילום: קרן שלהבת)

קבוצת הכדורסל (צילום: קרן שלהבת)

הקבוצה שלכם כוללת בוגרים, היכן בני הנוער?

"כרגע יש בעיקר חבר'ה מבוגרים אבל המטרה היא להכניס לליגה הזו בני 15-16 שלא הצליחו להשתלב בקבוצות ייצוגיות. אחת הסיבות שהתחברתי לליגה הזו, ובכלל לכדורסל שלא הכרתי כשהייתי באתיופיה, היא הליגה הזו שהיא מכוונת למטרות חברתיות. כל קבוצה מתנדבת למטרה חשובה. יש חבר'ה שמאמצים בני נוער מבתי ספר, יש כאלה שמתנדבים לשמח חולים בבתי חולים ויש כאלה שמתנדבים לצבוע בתים של ניצולי שואה".

 


עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד להצתה נוספת של עסק במתחם השוק
בני המצווה עם מוגבלויות יוזמנו לחגיגה מרגשת ושמחה במיוחד שתיערך באוגוסט 2019 ברחבת הכותל
עמותת "כן אנחנו יכולים" חוגגת 13 שנים
טיפים לבחירת מנשא נכון לתינוק
טיפים לבחירת מנשא נכון לתינוק
מתרימת דם במדא מיכל פריד אפרתי מתרימה את בנה רועי
אימי המתרימה
מי יתקן את הבור במדרכה?
רון אקרמן, הזכיין  המקומי
רשת תיווך הנדל"ן הבינלאומית 'קלר וויליאמס' הגיעה לתל אביב
נושא מכירת הקאנטרי לעירייה יוחזר לבית המשפט
מודיעין עם המילואימניקים