הוד השרון

מהומה בבית הספר בגין

המועמד לראשות העירייה, נדב דואני, נכנס למתחם בית הספר והתעמת עם מנהלת בית הספר. לטענתו, בעקבות פניות רבות של הורים לילדים הלומדים בממ"ד בו נמצאה נוכחות של גז ראדון מסכן חיים וקרינה אלקטרומגנטית מארון חשמל הוא הוזעק למקום. דואני: "הסיור נועד על מנת לסייע לצוות החינוכי במציאת פתרונות יצירתיים להקמת כיתה חלופית"

זאב שרגא 13/09/2018
דואני. "מדובר בביטחון ילדינו" (צילום: קמפיין דואני)

ביום שישי שעבר סערו הרוחות בקרב הורי בית הספר בגין במתחם 1200, זאת בהמשך לתקרית מילולית שארעה לכאורה בין מנהלת בית הספר והמאבטח ובין המועמד לראשות העירייה, חבר המועצה נדב דואני, שנכנס למתחם בית הספר ללא אישורים מתאימים והתבקש לעזוב את המקום.

נוכח הצפיפות הבלתי נסבלת בבית הספר נאלצה ההנהלה להשמיש את כלל החללים במבנה לטובת כיתות לימוד ומשכך שובצו תלמידים ללימודים בחדר הממ"ד. הורי התלמידים חששו נוכח סימני שאלה שעלו אודות תקינותו של הממ"ד, בין אם בקרינה המופקת מארון החשמל ובין אם בהימצאותו של גז ראדון במקום. על רקע התלונות הגיע דואני לבית הספר שם התעמת לכאורה עם מנהלת בית הספר,  שיצאה מהשיחה נסערת, "על סף דמעות", כדברי עדי ראיה במקום. האחרונים סיפרו כי דואני המתין מחוץ לכותלי בית הספר ועם סיום הלימודים נכנס למתחם כאמור, ללא אישור. מאבטח בית הספר שהבחין בו דרש ממנו לעזוב את המקום ואילו דואני התעקש לקיים את השיחה עם המנהלת, שיחה שכאמור עוררה הדים רבים בעיר.

 מנהלת בית הספר, ספי זלצמן, שיגרה להורים מכתב הבהרה אודות התקרית וכתבה: "היום ארע אירוע חריג בבית הספר בסוף יום הלימודים שהתרחש לעיני הורים ותלמידים. הפוליטיקה נכנסה לבית הספר. את בית הספר אני מנהלת מיום פתיחתו עם הרבה אהבה, סובלנות וכבוד כלפי כל באי בית הספר. אין לי עניין בפוליטיקה עירונית, אני לא תושבת הוד השרון. אני אשת חינוך שבחרה במקצוע הזה מתוך רצון להשפיע, להנחיל ערכים ולחנך את דור העתיד. אני מבקשת מכל ההורים לשמור על בית הספר נקי מפוליטיקה, לשמש דוגמה לילדים גם כשאין הסכמה ותמימות דעים ולא משנה באיזה נושא ובאיזה עניין, תמיד תמצא הדרך להידברות. היום נחצו קווים אדומים! לא יכול להיות שצוות בית הספר מותקף ולא מרגיש מוגן בבית שלו. מבקשת שנשאיר את בית הספר מקום בו הילדים שלנו זוכים לקבל חינוך ואהבה".

ברחבי הרשת החלו עימותים מילוליים בין תומכיו של דואני, שעמדו על כך כי מדובר בעשייה לטובת הציבור, ובין תומכיהם של המועמדים האחרים לראשות העירייה, שניגחו את דואני בטענה כי מדובר בפעילות פוליטית פרופר, בין כתלי בית הספר. יו"ר הנהגת ההורים בבגין, יניב שנל, העביר גם הוא מכתב הבהרה להורים וכתב: "בצהרי יום שישי נחצה קו אדום במערכת היחסים שבין ההורים והפוליטיקה לבין עובדי ההוראה ומנהלת בית הספר. בכל העת האחרונה אני עומד כמו חומה בצורה ומבקש שלא לערב את הפוליטיקה בתוך מערכת החינוך בכלל ובתוך בית הספר בגין בפרט. זאת ועוד, מחויבת בידינו התבונה לדוגמה אישית להתנהלות שמגנה אלימות מילולית כלפי כל אחד מאיתנו ובוודאי כשמדובר בחינוך. הכיצד אנו מבקשים מאנשי החינוך והקהילה לעשות ככל יכולתם בטיפול באלימות ולבסוף אנחנו, המבוגרים, אלו המתנהגים כך ובעצם שומטים את הקרקע לחברה סבלנית? אנו צריכים לגנות כל פעולה המתפרשת כאלימות!".

"הנושא שהיה לכאורה על סדר היום היה הלימוד בכיתת הממ"ד והסכנות הקשורות לפליטת גז ראדון וקרינה מארונות חשמל", הוסיף שנל, "הנהגת ההורים בראשותי נפגשה מספר פעמים עם נציגי העירייה לגבי מחסור בכיתות לימוד והשימוש בכיתות ממ"ד. עקב העובדה שבחדרי ממ"ד קצב פליטת גז הראדון גבוה מאשר בכיתות רגילות, דרשנו מבנים יבילים אך נעננו בשלילה בטענה שמתחילים לבנות מבנה נוסף בבגין תוך זמן קצר ואין מקום למבנה יביל שעם הזמן יהפוך לקבוע. בנוסף, על ספריית בית הספר סירבו לדבר כיוון שהיא משמשת כשטח כינוס ואין מקום חלופי לכינוס תלמידים בשנה הקרובה.

"הממ"ד בקומה הראשונה עבר שתי בדיקות לריכוז גז הראדון על ידי חברה חיצונית של עיריית הוד השרון: הראשונה קצרת טווח בתנאים סגורים (חלון ודלת סגורים בזמן הבדיקה) והשנייה הינה בדיקה ארוכת טווח שאורכת כ-3 חודשים בתנאי מחיה רגילים (חלונות ודלתות פתוחים לסרוגין). הבדיקה הראשונה נמצאה תקינה לאכלוס ואת התוצאות של הבדיקה השנייה נקבל רק בעוד כחודש וחצי. בממ"ד בקומה השנייה אין צורך בבדיקה קצרת הטווח כיוון שהוא אינו צמוד קרקע ולכן הוא נבדק רק בבדיקה ארוכת הטווח שהתוצאות שלה יגיעו בעוד כחודש וחצי. חשוב לציין שהוסבר לנציגי ההנהגה עי מומחה חיצוני ובלתי תלוי כי כמות גז הראדון לא אמורה להיות שונה מהכמות בחדר רגיל כאשר מאווררים את החדר בעזרת חלון פתוח לפחות שעה אחת ביום. 

"בנושא הקרינה מארונות חשמל - בקרבת הממ"ד ממוקם ארון חשמל והקרינה ממנו יכולה לסכן את ילדינו במידה ויושבים זמן רב במקום ובמידה והקרינה בחדר הינה מעל הסף המותר. פניתי לאגף החינוך ולמנהל בינוי מוסדות חינוך בבקשה למגן את ארונות החשמל, אולם נאמר לי שהכל תקין ואין צורך. אציין כי ביה"ס פרסם לאחרונה את תוצאות הבדיקות שנערכו, הן בדיקות קצרות הטווח של ריכוז גז הראדון והן את תוצאות בדיקות הקרינה. האווירה בבית הספר וההתנהלות המכובדת של הקהילה מבחינת בית הספר, תלויים אך ורק בנו וכדאי שניקח אחריות על כך! אני עושה הכל  על-מנת לשמור ולהגן שכל אחד מבית הספר כולל התלמידים, המורים וצוות העובדים, ישהו בביטחון מלא בבית ספרנו. כולי תקווה שהשקט יחזור לביה"ס בגין".

שנל אף שיגר במהלך החג מכתב לחברי הנהגת ההורים העירונית, בו כתב כי, "ברצוני לספר לכם את הסיפור האמיתי שהתרחש ביום שישי האחרון בבגין. נדב דואני ומספר פעילים שלו הפיצו את ההודעה הנ''ל לשכבה ב בבית הספר: 'נדב דואני מועמד לראשות העיר מגיע היום בשעה 11:45, לשער בית הספר לשמוע עם כולנו מה יש לספי לומר בנושא, הוא הבטיח לעזור בכל הכח. מבקש שתגיעו ותודיעו לכל שאר ההורים משכבת כיתות ב'. להגיע ב-11:40 לשער בית הספר. חייבים למצוא פיתרון לפני החגים'".

"עם קבלת ההודעה הונחה שומר בית הספר לא לתת לנדב דואני להיכנס לשטח בית הספר", הסביר שנל, "נדב המתין לשעת הצלצול ונכנס יחד עם עשרות הורים לשטח בית הספר כאשר השומר לא הצליח להבחין בכניסתו. הוא נכנס למזכירות בית הספר ובתקיפות דרש לראות את המנהלת. לאחר מספר דקות שהוא צועק - למנהלת בית הספר לא הייתה ברירה והיא יצאה מחדרה. המנהלת ניסתה לומר לנדב שאסור לה לדבר אתו ואסור לה להכניס מועמד לראשות העיר לשטח בית הספר ובנוסף שלחה מאבטח. נדב צעק וזעם על המנהלת וכל זאת ליד הורים תלמידים ואנשי צוות".

יו"ר הנהגת ההורים היישובית, מירום שיף: "הבחירות בפתח. כל אחת ואחד מאיתנו חפץ ביקרו של מועמד/ת זה או אחרת/ת מסיבותיו שלו. ע״מ להוציא את תעמולת הבחירות והפוליטיקה מחוץ לכתלי בתי הספר יצאה הנחיה (נכונה) מאגף החינוך לכל המנהלות שלא לענות ולא לשת"פ עם אף מועמד/ת בדיוק מסיבה זו. אנו מבקשים מכל ההורים בעיר לכבד את ההנחיה הזו ולא להציב מכשול בפני המנהלות מחד ולהשאיר את ילדנו ואת חצר בית הספר ללא מעורבות פוליטית מאידך. בעיות פרטניות של בי"ס יתנהלו עי הנהלת ביה"ס יחד עם הנהגת ההורים במנותק ממועמדים. אנא הקפידו על כך על מנת למנוע אי נעימויות מכל הצדדים. בנוסף אנו קוראים לכם ההורים שלא לעשות שימוש בקבוצות הווטסאפ הכיתתיות והבית ספריות לצורך תעמולת בחירות ו/או הזמנה לחוגי בית של מי מהמתמודדים".

דואני: "מנסים לשנות את השיח"

נדב דואני מסר בתגובה כי: "בעקבות פניות רבות של הורים לתלמידי בית ספר בגין, אשר בשל תכנון לקוי הוחלט להציב את כיתת ילדיהם בממ"ד בו נמצאה נוכחות של גז ראדון מסכן חיים וקרינה אלקטרומגנטית מארון חשמל, הגעתי לסיור בבית הספר ביום שישי לאחר שעות הפעילות (כלומר לאחר שבית הספר היה ריק מתלמידים) הסיור נועד על מנת לסייע לצוות החינוכי ובראשו למנהלת בית הספר במציאת פתרונות יצירתיים להקמת כיתה חלופית. אדגיש כי לאחר שהתבקשתי לצאת מהשטח על ידי מאבטח בית הספר, אישר ראש מחלקת הביטחון בעירייה את ביקורי.  צר לי כי ישנם גורמים פוליטיים שמנסים לשנות את השיח. מתעסקים בפוליטיקה קטנה במקום להתרכז באחריות ציבורית! לא מדובר במאבק פוליטי, מדובר בביטחון ילדינו, זהו ערך עליון. זה צריך להיות מרכז השיח של כל אחד שמבקש את אמון הציבור וכמובן של פעיליו שעובדים שעות נוספות כדי שאנחנו לא נתרכז בעיקר- הילדים שלנו מופקרים! מדובר במציאות בלתי נסבלת. ניסיונות ההשתקה לא יעבדו, אנחנו נילחם בכל הכוח. בזמן שיש כאלה שכבר יצאו לחופשה ובזמן שיש כאלה שמתרכזים בקמפיין  פוליטי- אני זוכר את האחריות הציבורית שלי. אם יש משהו טוב שיצא מהמקרה הזה הוא שהסכנה לבריאות ילדינו עלתה לשיח הציבורי. אני מתחייב להיאבק בנושא בכל הכוח עד שנמצא פתרון ראוי. חשוב להדגיש - לאורך כל האירוע לא התקיימה אף התנהגות אלימה. אני שומר לעצמי את הזכות המלאה לפנות לערכאות משפטיות לקבלת סעד משפטי כנגד כל ניסיון להוצאת לשון הרע או פרסום כוזב".

 עוד נמסר ממטה הבחירות של דואני כי "ביום ראשון השבוע קיים דואני שיחת טלפון עם מנהלת בית ספר בגין ובה ישרו את ההדורים. דואני הביע את הערכתו הגדולה כלפיה וכלפי הצוות החינוכי המסור של בית הספר ואת הרצון לסייע".

 

zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
הרוג בפיצוץ ברכב בחדרה
יור קקל עם רפי סער ודני הרוש
"נבחן את הסיוע לפיתוח השטחים הירוקים בכפר סבא"
ארבעה הרוגים בתאונה בכביש 443
נמצאה מנהלת לביהס דקל
נמצאה מנהלת לביה"ס דקל
בגיל השלישי נהנים יותר בת"א
אריה פרידמן חוזר למועצה הדתית
חגית נחמיאס בוזגלו
חצתה את הכביש
צו על תנאי בנושא גשר יהודית