הוד השרון

חריגות קרינה בגן "רותם"

בבדיקות הקרינה בגן "רותם" נמצאו חריגות גבוהות ברמות הקרינה האלקטרומגנטיות. הורי הגן מבקשים פתרונות מיידים ומאיימים בהשבתת הגן. העירייה: הבדיקה תקינה אך על מנת לוודא, הועבר הדוח לקבלת חוות דעת נוספת

זאב שרגא 17/09/2018
גן רותם (צילום: פרטי)

הורי גן "רותם" בהוד השרון זועמים נוכח השתלשלות האירועים בגן מאז פתיחת השנה. בעקבות חשש שעלה מצדם אודות רמות הקרינה האלקטרומגנטיות במתחם הגן הזמינו חברת פרטית לביצוע מדידות שהעלו חריגות גבוהות פי כמה וכמה מהתקן העומד על 4 מיליגאוס. העירייה מצדה גידרה חלק מהגן כדי למנוע את התקרבותם של הילדים אולם ההורים מסרבים לקבל את הפתרון ומאיימים בהשבתת הגן.

על פי המשרד להגנת הסביבה, "נכון להיום, אין תקנות מכח חוק הקרינה הבלתי מייננת הקובעות סף לעוצמת השדה המגנטי. קיימות המלצות לסף של 1000 מיליגאוס לחשיפה אקוטית קצרת טווח (חשיפה רגעית). כן קיימת המלצה לתכנון של מתקני חשמל לפי סף לחשיפה ממושכת של 2 מיליגאוס ממוצעת על פני שנה, או 4 מיליגאוס ממוצע ביום בו החשיפה היא הגבוהה ביותר. בשלב זה מטפלים במתקני חשמל קיימים כאשר בראש סדר העדיפויות עומדים מתקנים הגורמים לחשיפה ממוצעת מעל 4 מיליגאוס".

בתוצאות הבדיקה שנערכה בגן על ידי ההורים, נמצאו חריגות במקומות מסוימים בגן: סמוך לשער הכניסה עד 18 מיליגאוס, על שביל הגינה נמדדו עד 30-20 מיליגאוס וגם בחצר המשחקים נמצאו חריגות כאלה ואחרות. בהמלצות הסיכום בבדיקה נכתב כי, "באזורי השהייה הרצופה של הילדים בתוך הגן וחצר המשחקים הנוכחית לא נמצאו חריגות מסף החשיפה המומלץ על ידי המשרד להגנת הסביבה. הערכים שנמדדו בכניסה לגן ובחצר הקדמית ובשביל בפרט מראים כי ישנו חשש גדול לבעיית "תאימות אלקטרומגנטית" אשר גורמת לערכים הגבוהים הללו. אחד החששות שיתכן שבשעות מסוימות יש זליגה של הערכים הללו לתוך הגן או לחצר המשחקים הנוכחית".

 "לכן מומלץ באופן מיידי לבצע טיפול מתקן של 'תאימות אלמ"ג' לאיתור הבעיה ופתרונה באופן שהערכים גם באזורים בהם אין שהיה יהיו נמוכים ושהילדים יוכלו לשחק בכל חצר המשחקים המלאה ללא הגבלה", נכתב בהמלצות הסיכום, "כמו כן אם רוצים לוודא כי הילדים לא ייחשפו לרמות מעל 2 מיליגאוס יש לקצר את הגינה עד למקום בית העץ בחצר הגן".

חברת ועד ההורים בגן, מעיין כהן-צדוק, פנתה בדחיפות אל בכירי העירייה וכן אל משרד החינוך, בבקשה לטיפול בנושא: "אנו דורשים בזאת פתרון מיידי לבעיה על ידי מיטב המומחים עפ"י המלצת הדו"ח, הנחיה לסגירת הגן עד לפתרון וקבלת מבנה חלופי. לא יתכן שילדינו והצוות יהיו בסכנה יומיומית הפוגעת בבריאותם ואף לא אחד ייקח אחריות על הנושא ויטפל בבעיה מהשורש במקום לשים פלסטר. הגדר אינה טיפול! גדר לא עוצרת קרינה!".

מנהלת מחלקת הגנים בעירייה הגיבה לפניית ההורים ואמרה כי, "על פניו מהדוח שלכם נראה שהבדיקה תקינה. למרות זאת הדוח נשלח לחברת 'גלית' מטעם עיריית הוד השרון לקבלת חוות דעת".

יפית חקיקי, גם היא חברת וועד ההורים בגן, השיבה בתגובה. "על פניו נראה כי הינך מתעלמת מהמלצות הדו"ח בעקבות הבדיקה", כתבה חקיקי וציטטה את המלצות הדו"ח הפרטי שהזמינו ההורים, "ילדינו לא ישהו במקום בו קיים חשש גדול וקרינה עד פי 10 מהמותר, ילדינו לא ישהו בגן ילדים שחצי מרחבי החצר גודרה על ידכם עקב הקרינה ולא ניתן לשחק בה בחופשיות. ילדינו לא ישהו בחצר שנמצאה בה קרינה נוספת באזור שהייה, לאחר שהצבתם גדר. בריאות ילדינו הינה בראש ואנחנו דורשים מיידית לו"ז תוכנית לטיפול בבעיה מהיסוד".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "כפי שנמסר להורי הגן, מהדוח שהועבר עולה כי הבדיקה תקינה וכפי שצוין במסגרתה 'באזורי השהייה הרצופה של הילדים בתוך הגן וחצר המשחקים הנוכחית לא נמצאו חריגות מסף החשיפה המומלץ ע"י המשרד להגנת הסביבה'. יחד עם זאת ועל מנת לוודא, הועבר הדוח לחברת גלית מטעם עיריית הוד השרון לקבלת חוות דעת נוספת".


 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
הפועל רעננה החתימה את באסל טאהא
ב(ע)ין השורות
ב(ע)ין השורות
איך לבחור חיתולים למבוגרים?
אישום: בני זוג ביצעו עשרות התפרצויות
למען בטיחות הילדים
למען בטיחות הילדים
נזק סביבתי עצום ופגיעה באיכות החיים
"נזק סביבתי עצום ופגיעה באיכות החיים"
למעלה מ – 1,700 ילדים נפגעו בשנת 2018 בתאונות דרכים כשנוסעו ברכב
נעצר חשוד בניסיון תקיפת רב