הוד השרון

אחוות אמהות

אחרי החגים יתחיל בהוד"ש קורס המיועד לנשים המעוניינות להשתתף בפרויקט "אם בשבילך" המחבר בין אמהות מנוסות ויולדות חדשות. קרן שלהבת נפגשה עם אם חדשה ועם מתנדבת על מנת להבין כיצד נוצר החיבור המיוחד

קרן שלהבת 20/09/2018
נעמי, לינוי, חגית והילה (צילום: קרן שלהבת)

מאות נשים מהוד השרון הצטרפו למעגל קהילתי שבאמצעותו הן מסייעות ליולדות ומשפחתן. פרויקט "אם בשבילך", שחוגג השנה 8 שנים, מחבר בין אמהות מנוסות ויולדות חדשות. לרגל פתיחת קורס הכשרה קוראות נשות המעגל למתנדבות חדשות להצטרף אליהן.

הפרויקט ההתנדבותי "אם בשבילך" נועד לסייע ליולדת הטרייה עם תינוקה הטרי, עם מטלות הבית ולאפשר לה לעבור את 3 החודשים לאחר הלידה בקלות. "אם בשבילך" הינה תוכנית מיוחדת אותה מובילה עיריית הוד השרון, סמנכ"לית השרות ויועצת ראש העירייה לשוויון מגדרי, אורנה זמיר. התוכנית מופעלת מידי שנה, זו השנה ה-8 ברציפות, עבור תושבות העיר ונועדה לחבק את המשפחות הצעירות על ידי נשים בקהילה ולעודד באהבה אימהות לתינוקות בתקופה המורכבת שלאחר הלידה.

"כדי שפרויקט מסוג זה יצליח, אני חייבת למצוא את החיבור הכי מתאים בין היולדת לבין המתנדבת שמגיעה לסייע לה. בכל זאת, זה לא תמיד קל להכניס מישהי זרה הביתה", אומרת חגית ראמי כהן רכזת הפרויקט.

כדי לדעת איך הפרויקט מתבצע בשטח נפגשתי עם הילה שוורץ, נשואה לאייל ואם לשני ילדים, אחת מהן תינוקת בת 8 חודשים.  לאחר לידת בתה נעזרה הילה במתנדבת נעמי גולדמן שהגיעה לביתה זמן קצר לאחר הלידה.

הילה: "ילדתי לפני 8 חודשים, כשבבית היה לי עוד ילד בן 3. זה לא קל, את מנסה לג'נגל, להיות אמא טובה לילדים שלי, לטפל בתינוקת קטנה, להספיק את מטלות הבית וגם לדאוג לעצמך. זה לא פשוט".

כיצד שמעת על פרויקט "אם בשבילך"?

"שמעתי עליו עוד לפני שילדתי. בלידה הקודמת לא היה לי קל, לכן החלטתי הפעם להיעזר ב'אם בשבילך'. פניתי לחגית המרכזת מיד אחרי הלידה. היא הגיעה לפגישה שבה סיפרתי לה מה יעזור לי. היא עשתה החלטה מאוד נכונה 'ושידכה' לי את נעמי. אני אם מאוד רגישה ולחוצה. נעמי הגיעה עם כל הניסיון והרוך שלה והיא הבינה בדיוק למה אני והתינוקת שלי זקוקות. היא נתנה לי ביטחון. כל ההתחלה עם לידת נוי הייתה לחוצה. נוי נולדה בלובי של הבניין כי לא הספקנו להגיע לבית החולים. בעלי יילד אותי בעזרת ההוראות שקיבל ממד"א. כששבנו מבית החולים גילינו שללינוי יש רפלקס, שהקשה עליה לינוק. היא דרשה המון ידיים ולי לא היה טיפה זמן בשביל עצמי. כשנעמי הייתה כאן יכולתי להכין לעצמי אוכל, להתקלח ולטפל במטלות הבית. היינו יחד ארבעה חודשים. נוי גדלה  ונעמי עברה למשפחה הבאה".

ישנן אמהות שיחששו להכניס אישה זרה לביתן ולהפקיד בידיהן את הדבר שהכי יקר להן

"לי זה הרגיש נוח. עם סבתא, אמא או חברה את מרגישה שאת אולי מטרידה. לכולם יש חיים משלהן ולא תמיד יש להן זמן. כשנעמי הגיעה לבית שלנו ידעתי שהיא עושה את זה מרצונה החופשי. אני גם יודעת שמי שמגיעה לא נבחרת סתם, היא עוברת תשאול וקורס הכנה ומגיעה דרך העירייה".

נעמי גולדמן מלווה אמהות ותינוקות: "אני מלווה אימהות מצד 'אם בשבילך'. לפני זה עבדתי כאחות טיפת חלב במשך 27 שנה. אני רוצה להיות בסביבת הורים צעירים ולעזור כמה שאני יכולה. בעבר חיפשתי חוג להתנדבות, קראתי על הפרויקט בעיתון וזה מאוד מצא חן בעיניי".

איזו הכשרה אתן עוברות ולמה בכלל אתן זקוקות להכשרה הזו?

"כיום כבר אין את החמולות שעוזרות אחת לשנייה, ויתנו עזרה טובה, אז אנחנו ממלאות את התפקיד הזה. אנחנו מגיעות לבית, לא מתערבות אלא שואלות את האם למה היא זקוקה, מדריכות אותה על פי השאלות שהיא שואלת, מספקות לה כתף ועזרה בכל מה שמתאים לה ולבני משפחתה".

 קורס בן 8 מפגשים

הקורס מועבר על ידי חגית ראמי כהן, רכזת "אם בשבילך" בהוד השרון, דולה ומנחה בדמיון מודרך ו-NLP בעלת תואר בחינוך מיוחד בשילוב אמנויות ומלווה כבר עשור זוגות, נשים ונערות במסע פריון, הריון, לידה והורות ראשונית.

חגית: "במסגרת הכשרת המתנדבות לוקחות המשתתפות חלק בקורס בן 8 מפגשים, ללא עלות, הכולל הקניית כלים מגוונים כמו גם גיבוש ושילוב הקבוצה במעגל 'אם בשבילך' המונה נכון להיום מאות מתנדבות ואימהות שנהנו מהליווי. המתנדבות הן תושבות הוד השרון וגם אימהות לאחר לידה. כל אישה שילדה וזקוקה לעזרה יכולה לפנות אלינו. ההכשרה היא בעיקר ליצור את החיבור בין האם והמתנדבת. אחרי החגים מתחיל קורס חדש ואנחנו מזמינות כל אחת שיש לה שעתיים פנויות בשבוע להצטרף למעגל שלנו".

  כדי להצטרף לפרויקט אפשר להתקשר לחגית: 050-4407000.

 

 


 


עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
הופסקה ההתקשרות בין מפלגת העבודה למועמדות לראשות עיריית הוד שרון יפעת קריב
רוכב קטנוע נפצע בתאונה בכפ"ס
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
ניצול לרעה של הפטור ממעמ באילת
ניצול לרעה של הפטור ממע"מ באילת
פתרונות אריזה ידידותיים לסביבה
מדוע הופך תחום פתרונות האריזה לעסקים למרכזי ומשמעותי יותר ויותר?
המשלחת מעפולה
עפולה מלאה באנרגיה
הטיילת בראשל"צ משנה את פניה
בת חמש טבעה בצימר בצפון
בת חמש טבעה בצימר בצפון