הוד השרון

"מחיר למשתכן", לא בכל מחיר

באלו יישובים בשרון פועלים התושבים לרכוש דירות בפרויקט "מחיר למשתכן" ובאלו הם מוותרים על האפשרות?

כתב לוקאל 07/10/2018
נחמה בוגין (צילום: עמית ישראלי)

פרויקט "מחיר למשתכן" הוא מהתופעות הבולטות ביותר בישראל בשנים האחרונות - האפשרות לזכות בדירה בהוזלה של מאות אלפי שקלים קורצת לזוגות צעירים רבים וזכאים שמנסים את מזלם. הדרך לרכישת דירה בפרויקט, אשר עוברת בהגרלות ייעודיות, מתחילה בהוצאת תעודת זכאות. זוגות צעירים ורווקים אשר אין ברשותם דירה ולא החזיקו באחת בשנים האחרונות, זכאים להשתתף בפרויקט ולרכוש דירה בהנחה של עשרות אחוזים ומאות אלפי שקלים. ואולם זוגות רבים בוחרים שלא להוציא תעודת זכאות ולא לקחת חלק במיזם.

מהם היישובים בשרון שתושביהם ממצים את זכותם להשתתף בפרויקט "מחיר למשתכן", ובאלו יישובים בשרון יש עוד תושבים רבים שלא הצטרפו והוציאו תעודת זכאות למרות שיש להם זכות לכך? בדיקה שערכה שמאית המקרקעין נחמה בוגין, מצליבה בין נתוני משרד השיכון בנוגע להנפקת תעודות הזכאות לבין כמות התושבים בכל עיר ומראה מהם היישובים שמובילים ב"מחיר למשתכן" ומי נשאר מאחור.

סיכום נתוני הבדיקה מעלה כי היישוב המוביל במיצוי הזכאות בפרויקט "מחיר למשתכן" בשרון הוא הרצליה, עם שיעורי מיצוי זכאות של 2.81% וסך כללי של 2,615 תושבים אשר הוציאו תעודת זכאות לקראת השתתפות בהגרלות "מחיר למשתכן". במקום השני פתח תקוה עם מספר הזכאויות הגדול ביותר- 4,566 תושבים שהוציאו תעודת זכאות, שהם 1.93% מתושבי העיר. רעננה שלישית עם שיעור מיצוי דומה.

בוגין מסבירה כי, "לא מפתיע לגלות כי הרצליה נמצאת בראש הטבלה- פרויקט גליל ים בעיר משך תשומת לב רבה מסיבות שונות, ההנחות שניתנו בו לזוכים היו גבוהות וטבעי שתושבי העיר שרשאים לגשת להגרלות במסגרת הפרויקט ירצו לעשות כן. ערי השרון, כמו שאר הארץ, רשמו בעשור האחרון עלייה גבוהה במחירי הדירות. רבים מבני הדור הצעיר לא יכולים כיום להרשות לעצמם לרכוש דירה ביישוב שבו גדלו ונאלצים לפנות ליישובים מרוחקים יותר או לגור בשכירות. הפתרון של פנייה ל'מחיר למשתכן' יהפוך את חלקם למשקיעים בעל כורחם, דבר שלא יביא לירידה במחירי הדירות וגם ישאיר אותם להתגורר בדירה שכורה במשך שנים רבות".

אושרי זפרני, סמנכ"ל השיווק והמכירות של חברת גיא ודורון לוי אשר בנתה אלפי יחידות דיור באזור השרון, בין השאר בפתח תקוה, ראש העין ורעננה, אומר כי, "רמת המיצוי של זכאות לרכישת דירה בפרויקט 'מחיר למשתכן' היא נמוכה. לדעתי זה נובע מחוסר ידע, ואזרחים רבים כלל לא מודעים לזכאותם. לדוגמה ידועים בציבור, או בעלי דירה שחושבים שהדירה הקיימת מונעת את השתתפותם ולא מודעים למסלול המיועד למשפרי דיור. כל שעליהם לעשות על מנת לברר את זכאותם הוא לגשת לאחד המשרדים שמטפלים בהוצאת תעודת זכאות ואז יוכלו להשתתף בפרויקטים הפתוחים למשפרי דיור, או 'לארוב' לדירות שמוצעות למכירה ללא הגרלה".

לדברי אלי אגם מנכ"ל חברת אמפא - ישראל הבונה את הפרויקט ה"עצמאות" בהרצליה וכן פעילה בתחום ההתחדשות העירונית בעיר: "מיצוי הזכאות בפרויקט 'מחיר למשתכן' בהרצליה לא מפתיע, אלא מוכיח כי הביקוש לדירות חדשות בעיר הוא גבוה. המיקום של הרצליה במרכז הארץ, ריבוי מקומות עבודה, המכללה והקירבה לים הופכים את הרצליה לעיר מבוקשת במיוחד בקרב זוגות צעירים שמעוניינים לחיות במרכז. פרויקט 'מחיר למשתכן' בעיר מציע דירות במיקום טוב, עם הנחה במחיר אך עדיין יש לזכור כי מדובר ב'מחיר למשתכן'. פרויקט שסביר להניח יהיה מוכן בעוד לפחות 5 שנים, אלו שנים בהם הזכאים, שרובם כאמור זוגות צעירים יצטרכו לעמוד בנטל תשלומי שכירות מלאים.

"פתרון המחסור בקרקעות לבנייה לשוק החופשי, אשר נוצר בעקבות קידום התוכניות הממשלתיות, ותמיכה ממשלתית ומקומית בהתחדשות עירונית יגדילו את היצע הדירות בשוק החופשי. גידול זה יוביל לאיזון המחירים ויציעו לצעירים חלופות אטרקטיביות לא פחות עם מפרטים באיכות גבוה, סוגי דירות מגוונות, ומועד אכלוס ידוע מראש ושיווי כלכלי שלא יעלה על הדירות ב'מחיר למשתכן'״.


עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
ניצחון להפועל רעננה על בית"ר י-ם
הארון שנגנב
אלמונים השחיתו את הספרייה הקהילתית בנווה עמל
בלוטת התריס איך מטפלים?
צעיר טבע למוות בחוף ים בהרצליה
צעיר טבע למוות בחוף ים בהרצליה
מודיעין תפעיל קו אוטובוס לתל אביב
מחאת שעת מלחמה בכפר סבא
מחאת "שעת מלחמה" בכפר סבא
אגם ראשון עלה על גדותיו
נעצר חשוד בתקיפת נהג אוטובוס