הוד השרון

למען הילדים

קבוצת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בעיר הקימו פרוייקט הד סטארט בו הם מבקשים מהציבור לתרום להקמת בית ספר טיפולי מותאם לילדים עם צרכים מיוחדים. מירי דנקנר גרף, אמו של יואב, בן 13 וחצי, שסובל מאוטיזם, מסבירה את חשיבות הפרויקט

קרן שלהבת 11/10/2018
למען הילדים
מירי דנקנר גרף. אין את ההבנה למה הילדים האלו זקוקים

מירי דנקנר גרף, אמו של יואב, אוטיסט בן 13 וחצי, חולמת לשמוע את בנה מדבר, מצד שני היא מקבלת אותו כמו שהוא ומכנה אותו "מנהיג אמיתי", ועושה הכל על מנת להיטיב את חייו וחי חבריו. בין היתר לפעול להקמת בית ספר טיפולי למענם, כאן, בהוד השרון.

בינתיים, עד שזה יקרה נאלצים יואב וחבריו לנסוע מביתם בהוד השרון לבית הספר "שירת הלב" בכפר יעבץ, שם הם לומדים, נסיעה שנמשכת כשעה וחצי עד שעתיים לכל כיוון - שישה תלמידים מקובצים יחדיו בהסעה, כשרק מלווה אחת משגיחה על הסדר ואמורה לתת מענה לצרכים המתעוררים מן הסתם בנסיעה כל כך ארוכה.

"לצערי בהוד השרון כל הטיפול בנושא של ילדים ובוגרים בעלי מוגבלות לוקה בחסר", אומרת מירי, נשואה, פלוס שלושה ילדים בני 16, 13 וחצי ו-8 וחצי. "אני לא טוענת שבעירייה לא עוזרים לנו בכלל, הם מסייעים לנו, אבל לא מספיק. אנחנו קבוצה מאוד גדולה של הורים שהתאגדו כדי להשיג לילדנו חיים יותר טובים. המטרה הסופית שלנו היא להקים כאן בית שיכלול מסגרת לימודית, מסגרת טיפולית וגם העשרה ופנאי. לאחרונה הקמנו פרוייקט הד סטארט בשם 'העצמה' בו אנחנו מבקשים מהציבור לתרום למען מטרה זו".

באלו בעיות את נתקלת ביום יום?

"הידיעה שיש לך ילד עם צרכים מיוחדים היא מאוד קשה. כשהבנו שיואב לוקה באוטיזם, היינו בסוג של אבל. ילדתי לפני כן תינוק בריא והחוויה שלי כאמא הייתה טבעית ורגילה. כשיואב לא הסתובב כשקראנו לו, הבנו שיש לו בעיה.

 "בגיל שנה וכמה חודשים הבנו במה מדובר. השלמנו עם זה, אבל לא באמת הבנו במה זה כרוך. כיום אני במקום אחר ויכולה לפעול למען הקהילה ולסייע מהניסיון והידע שלי. החלום שלי שיואב ידבר, אבל מצד שני אני מקבלת אותו כמו שהוא-מנהיג אמיתי. הוא נותן לנו את הכוח לפעול למען אחרים. כיום בני יואב לא מדבר בשפה מדוברת. יש לו תקשורת חלופית. זה אתגר מאוד גדול לגדל ילדים בכלל ועוד יותר ילד על הרצף האוטיסטי".

הבנתי שאת חברה בגוף של הורים שמנסה ליצור שינוי

"נכון. ב-2017 קם גוף בשם 'מנהיגות הורים למשפחות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים' שעובד בשיתוף עם העירייה. ביולי הגיעו מאה הורים לערב חשיפה לעמותה. אנחנו עושים פעילויות שונות למען הילדים וההורים כמו הקרנה מיוחדת בקולנוע לב. אנחנו עושים שיתוף פעולה עם מנהל הקונסרבטוריון בשם 'כלים שלובים'. אנחנו רוצים ליצור סדרה של אירועים והצגות. אני רוצה ליצור נגישות לילדים בהצגות, כולל החלל והשמע. אנחנו מזמינים את הקהילה להיכנס לעולם שלנו ולהיות שותפה באירועים שלנו".

 מצד אחד את באה בטענות כלפי העירייה ומצד שני את אומרת שהם תומכים בכם

 "אנחנו בהתחלה של הדרך. העירייה עוזרת אבל יש להם עדיין מה ללמוד. הכי חשוב זה לקבל את הצרכים של הילדים שאנחנו כהורים יודעים הכי טוב. למשל, בתי ספר לחינוך מיוחד שלא קיימים פה. אם הילד מגיע לעיר אחרת אז גם החברים שלו יהיו מעיר אחרת. למשל בני שלומד בעיר אחרת לא מוצא כאן חברים בשעות אחר הצהריים. הוא מגיע הביתה בשעה שש, עייף ומותש ולא מצליח להגיע לטיפולים שלו ובטח לא למצוא זמן להיפגש עם חברים. יש כאן מספר בתי ספר שמשלבים ילדים עם מוגבלות, אבל עדיין אין את ההבנה למה הילדים האלו זקוקים. אני מציעה שכמו שיש יו"ר הנהגת הורים יישובית צריך להיות יו"ר הנהגת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים. יש לנו 850 ילדים כאלה בעיר והם פזורים בכל מיני מסגרות גם מחוץ לעיר".

בעיר מתקיימת מסגרת של עמותת עמיחי ויש גם את תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו". אתם נעזרים בהן?

 "אכן חלק מהילדים נמצאים בבית עמיחי. גם הילד שלי מגיע מדי פעם. לצערי, מכיוון שאין בית ספר בעיר או בערים הקרובות, אז הוא לא מספיק להגיע לפעילויות האלו וכך גם רוב הילדים. הילד שלי נדרש לצאת ברבע לשבע מהבית וזה עוד לפני החורף והפקקים. מדובר בילד עם קשיים שלא יכול להגיד מה מפריע לו. הוא צריך להתמודד עם הנסיעה הזו בכל יום".

 מה את מבקשת מראש העירייה הבא?   

"אני מבקשת ממי שיבחר, שיקדיש מזמנו גם לבעלי הצרכים המיוחדים. דבר הראשון שיעשה הוא לפתוח להם בית ספר, בית לחיים שיכיל את כל הפעילויות לילדים שלנו. יהיו בו חדרי טיפולים ובריכה טיפולית, שלילדים שלנו יהיו דירות סטודיו במתחם. לשם כך אנחנו יוצאים בפרויקט הד סטארט. אנחנו מחפשים אנשים שירצו להירתם לפרויקט הזה".

 

מי שרוצה להצטרף מוזמן ליצור קשר עם מירי: 052-3387300.

 

 

 

 

 

 

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
סער נכנס לתפקיד ראש העירייה
פרופ אברהם ביגלמן
המלצות לעונת האביב
נחשפה תוכנית האב לספורט ברחובות
טלגראס מכה שנית
19 נפגעים בשריפה בבית שמש
שיפוצניק מואשם בביצוע מעשים מגונים בקטינה
מרחב למידה חדשני
מרחב למידה חדשני
שירת המקהלה