הוד השרון

מה הקשר בין רשרוש בלב, גידול בראש וחיידק פרו ביוטי?

בקופת חולים מכבי אבחנו מקרה נדיר של חולה שבראשו התגלו גרורות שנוצרו בעקבות מסתם בלב שיצר החיידק הפרו ביוטי אלקזאי 1

זאב שרגא 14/10/2018
מה הקשר בין רשרוש בלב, גידול בראש וחיידק פרו ביוטי?
ד"ר אורלי פלוצ'ק. אין סיבה להילחץ (צילום: פרטי)

ירון (שם בדוי), בן 42 תושב הוד השרון, סבל מכאבי ראש מטרידים ובלתי פוסקים. הוא ניסה לטפל בהם בכל דרך אפשרית ובעיקר באמצעות משככי כאבים, אולם לא הצליח להתגבר על הכאבים.

כשהגיע אל ד"ר אורלי פלוצ'ק, רופאת המשפחה ב'מכבי שירותי בריאות' בהוד השרון, חשב לבקש מרשם נוסף לכדורים, אולי חזקים יותר, שיעזרו לו בכאבים. ד"ר פלוצ'ק ביררה לעומק את המקרה ואת התסמינים אותם תיאר ירון ואבחנה כבר באותה פגישה, כי ככל הנראה מדובר בכאב שמקורו בלב, על כן הפנתה אותו בדחיפות לבדיקת MRI ואף דאגה שיקבע לו תור בהקדם. כעבור יומיים התייצב ירון לצילום MRI באסותא מרכזים רפואיים, ההליך בוצע והוא יצא לדרכו עם הדיסק ובו הצילומים אך עוד לפני שהפסיק להגיע לביתו, קיבל טלפון דחוף מאסותא. "לא הבנתי למה הם מתקשרים כל כך מהר", משחזר ירון, "מסתבר שהמפענחים עברו על חלק מהצילומים וראו ממצאים מאוד חריגים ולכן ביקשו שאגש מייד למיון".

ירון הגיע לחדר המיון עם דיסק הצילומים ושני נוירולוגים שבחנו את הממצאים לא ידעו להגדיר בדיוק את התוצאות וביקשו להתייעץ עם רופאים נוספים. לאחר מספר שעות, התבשר ירון כי הוא יאלץ להיכנס לניתוח ראש דחוף, בשל ממצאים חריגים בדמות גרורות, שנמצאו בראשו. "הכול היה מאוד מהיר, המון רופאים נכנסו ויצאו מהחדר", הוא אומר, "לקחו ממני תרביות דם, התייעצו עם מנהלי מחלקות בכירים ולבסוף הודיעו לי שאני נכנס לניתוח ראש בן שמונה שעות".

במקביל, ירון עבר בדיקות לב רבות, כמקובל בניתוחי ראש מורכבים, כדי לוודא את חוסן הלב לעמוד בניתוח מורכב וארוך מסוג זה. אז התגלה, כי ירון סובל מאוושה מולדת בלב (רשרוש בלב) מה שדרש מעקב צמוד וקפדני. לאחר ניתוח ראש בן שמונה שעות, מתבשר ירון כי מראשו נוקז אבצס - חומר זיהומי שגרם לכאבי הראש ויצר את הגרורות. הצוות הרפואי המשיך לערוך בירור לגבי מקור הזיהום בגוף ואז נזכר ירון בדבריה של ד"ר פלוצ'ק. "נזכרתי שהיא אמרה שהמקור לכאבים הוא בלב, על אף שהראש הוא זה שהטריד אותי", הוא אומר, "כנראה שהלב היה מקור הבעיה וכאבי הראש היו רק התסמינים".

האבחנה הראשונית של ד"ר פלוצ'ק התבררה כמדויקת- הרופאים גילו כי על המסתם האאורטלי בלבו של ירון, התלבש החיידק הפרו ביוטי - אלקזאי 1 שמוסף למזונות רבים שנצרכים מידי יום, בהם יוגורטים למיניהם. החיידק גרם לקרע בעלה מסתם הלב, יצר זיהום חמור ושלח גרורות גם לראש.

 בקופת חולים מכבי סיפרו כי, "הרופאים ההמומים לא יודעים להסביר את התופעה ההזויה שהתרחשה בגופו של ירון עד היום".

 "השם שלי הסתובב בין כל הרופאים בבית החולים. קבלתי כינוי - "הנדיר", אומר ירון, "כל מי שפגש את המקרה שלי נשאר בהלם ולא הצליח להסביר בצורה רציונלית איך זה קרה. אף אחד מעולם לא נפגש בתופעה כזאת. אני לא חסיד של יוגורטים עתירי פרו ביוטיקה כך שאין קשר לתזונה והרופאים גם לא אסרו עליי לאכול את זה מעכשיו. פשוט מקרה שאין לו הסבר".

בהמשך ירון נכנס לניתוח נוסף - ניתוח לב פתוח לתיקון הקרע במסתם וכיום חזר לחיי שגרה תקינים "מבחור בריא, צעיר שלא מעשן או שותה הפכתי להיות מקרה רפואי נדיר שבמזל גדול נשאר בחיים," הוא אומר.

מקרה נדיר

 ד"ר אורלי פלוצ'ק מסבירה: "מדובר במקרה נדיר באופן קיצוני, של חיידק שבדרך כלל חיוני לרובנו אך במקרה של ירון, בגלל האוושה המולדת בלב, גרם לזיהום שממש סיכן את חייו. אין צורך להיכנס לפאניקה. מי שנוהג לאכול מזון עתיר פרוביוטיקה, יכול להמשיך לעשות זאת בשקט. גם ירון לא קיבל שום הנחייה להפסיק לצרוך את החיידק. אין דרך רפואית מדעית להסביר את התופעה, ככל הנראה השילוב בין האוושה לחיידק היה קטלני, אבל בהחלט אין סיבה להילחץ. מדובר בחיידק שחיוני למערכת העיכול ובאופן כללי לגוף".

 

 

zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
קרן שלהבת 05/12/2019
קרן שלהבת 28/11/2019
קרן שלהבת 21/11/2019
קרן שלהבת 12/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
הפינה הקולינרית של גרציה
פסטיבל שכולו ספר
פסטיבל שכולו ספר
פעילות גופנית לילדים – למה, איזו ואיך?
"בית חם" לניצולי שואה במגדל העמק
חוגגים את הקיץ בכפר סבא
חוגגים את הקיץ בכפר סבא
הכל נשאר במשפחה
הכל נשאר במשפחה
לילך שם טוב
חודש האישה בסינמה סיטי ירושלים
פישר. טעם לפגם
בתו של ראש העיר בדרך לתפקיד בכיר?