הוד השרון

אלפי דיווחים אודות ריחות שריפה מאוק' 2017 עד ספט' 2018

דו"ח של עמותת 'אזרחים למען אוויר נקי' חושף: אלפי מקרים בשנה של קשיי נשימה וצריבות בעיניים כתוצאה משריפות פסולת

זאב שרגא 14/10/2018
 אלפי דיווחים אודות ריחות שריפה מאוק' 2017 עד ספט' 2018
אלפי דיווחים על ריחות משריפת פסולת (תמונה להמחשה iclipart)

עמותת 'אזרחים למען אוויר נקי' הגישה בשבוע שעבר, דו"ח לוועדת המשנה של הכנסת, לטיפול בזיהום האוויר משריפות פסולת, ובו חשפה נתונים מספריים מבהילים על שריפות הפסולת בישראל. על פי הדו"ח, המתייחס ל-12 החודשים שבין אוקטובר 2017 לספטמבר 2018, התקבלו בעמותה למעלה מ-10,000 דיווחים מתושבים על ריחות שריפה בעוצמות שונות. בכמעט מחצית מהמקרים דיווחו התושבים על קשיי נשימה ובכשליש מהמקרים על צריבות בעיניים. באחד מכל שלושה דיווחים נמסר כי לריח השריפה נלווה ריח כימי, שעשוי להצביע על שריפה של חומרים רעילים ובהם גומי, פלסטיק וחומרי הדברה.

הנתונים בדו"ח מסתמכים על דיווחי תושבים בזמן אמת באפליקציית Smelly, שהיא אפליקציה ייעודית לדיווחים על ריחות. האפליקציה נמצאת בשימוש בעיקר בקרב תושבים ביישובים מסוימים בשרון ולכן היא משקפת תמונה חלקית ביותר של המצב באזור. באזורים נוספים בארץ השימוש באפליקציה מצומצם ביותר, ושימוש נרחב בה עשוי היה להצביע על תמונת מצב עגומה הרבה יותר.

 "לאחרונה הכיר המשרד להגנת הסביבה בשריפות פסולת כגורם זיהום אוויר משמעותי במדינת ישראל לצד תחבורה, תעשיה ותחנות כוח, אולם במשרד טוענים כי הכלים הנמצאים ברשותם כדי למגר את התופעה מוגבלים", אמרו בעמותת 'אזרחים למען אוויר נקי', "על פי נתוני המשרד, שריפות פסולת הן הגורם מספר אחת בישראל לפליטת חלקיקים נשימים עדינים (PM2.5) - חלקיקים המעלים את שיעורי התחלואה הנשימתית והלבבית ופוגעים בתפקודי הריאות. בנוסף אחראיות שריפות פסולת על פליטת מזהמים נוספים, ובהם דיוקסינים ובנזן הידועים כמסרטנים וגורמי נזקים קשים נוספים".

 "הדוח מציג תמונת מצב קודרת ביותר, ועם זאת הנתונים העולים ממנו מהווים רק את קצה הקרחון בכל הנוגע לפגיעה בבריאות התושבים ומהווים קריאת השכמה למשרדי הממשלה השונים. קשיי נשימה, צריבות בעיניים וגירויים בעור הם רק חלק מהנזקים המיידיים הנגרמים משריפות הפסולת, אולם הנזקים בטווח הארוך חמורים הרבה יותר. שריפות הפסולת גובות חיי אדם ואנו קוראים לממשלת ישראל להתייחס אליהן כאל בעיה לאומית חמורה הדורשת טיפול דחוף ולהקצות בהקדם המיידי את כל המשאבים הנדרשים כדי למגר אותה".

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
שבץ מוחי- הפער בין מרכז לפריפריה
עוברים דירה? קבלו הכשרה
איזה חלב מומלץ לשתות
לקטוז או לא להיות - איזה חלב מומלץ לשתות
סיור שישי בעתיקה בעיר העתיקה בבאר שבע
סיור בוטיק בעיר העתיקה בב"ש
בלוטת התריס איך מטפלים?
חכ ניר ברקת בביקור ברעננה
ח"כ ניר ברקת הגיע לביקור ברעננה
פרס יוקרתי לראש מינהל גיל הזהב
פיצי ועץ התפוזים
פיצי ועץ התפוזים - הצגה עסיסית ובסופה סדנת יצירה מקורית