הוד השרון

הבניינים ייהרסו במסגרת תמ"א, אבל מה עם הילדים בגנים הסמוכים?

הורים בגני הילדים ברחוב משאבים חוששים נוכח עבודות הריסה ובנייה הצפויות להתחיל בינואר בסמוך למתחם הגנים

זאב שרגא 18/10/2018
מעון "לב". חולק גדר משותפת עם אתר בנייה (צילום: פרטי)

הורים בגני הילדים במתחם מאחורי רחוב משאבים 12-14 בהוד השרוןחוששים מאוד נוכח עבודות שצפויות להתחיל בסמוך לגנים בחודש ינואר, עבודות במסגרתן צפויים להיהרס שני הבניינים הישנים ובמקומם ייבנו בניינים חדש. הגן הסמוך ביותר למתחם הוא מעון "לב" של רשת נעמ"ת ואילו ההורים בגן טוענים כי לא ניתנה להם הודעה בנושא פרויקט הבנייה במעמד הרישום לגן, אלא רק בהודעת מייל שהועברה על ידי הנהלת הגן, סמוך לחודש יולי השנה. לדבריהם, מאז פנו לעירייה במספר דרכים ואף קיימו פגישה מקצועית בנושא עם סגן ראש העירייה יגאל שמעון, שהבטיח להם לכאורה כי לא יחתום על היתר הבניה, טרם קיומן של הבחירות בסוף החודש.

 אחת האמהות בגן מספרת: "המגרש גובל במעון יום לגילאי 0-3 של נעמת, מעון 'לב' המכיל כ -85 ילדים. מצידו השני של המעון, במרחק של כ-30 מטר מהמגרש נמצאים שני גני עירייה (טט"ח, גיל 3), גן ארז וגן שיטה, המכילים כ-50 ילדים. בסך הכל כ-135 תינוקות, פעוטות וילדים בקרבת המגרש. בהיעדר מסירת הודעה להורים באמצע השנה, לא ניתנה לנו האפשרות לחפש מסגרת אחרת וכעת אנחנו 'מסונדלים': או להשאיר את ילדינו בסמוך לאתר בנייה, או למצוא מסגרת חינוכית חלופית, דבר שהינו בגדר משימה בלתי אפשרית לכזאת כמות של ילדים, כאשר בקיץ המסגרות מאוישות ואין מקום להוספת ילדים חדשים וגם אם יש, הרי זה להעביר שוב את הילד הסתגלות למסגרת חדשה באמצע השנה".

 לאור תשובות לפניות ההורים הן להנהלת נעמת והן לעירייה עולה תמונה כי אין כוונה להעתיק פעילות הגנים למקום אחר", היא אומרת, "נעמ"ת כלל לא הציגה בקשה לעירייה לחפש מקום חלופי והעירייה מצדה, לא מתחילה לחפש מקום חלופי בהיעדר בקשה. מבחינת גני העירייה, אגף גני ילדים בעירייה סבור כי הם רחוקים מספיק מהמגרש, והעירייה ממש לא מתכוונת להזיזם. מבחינת הגורמים הממונים והמקצועיים, אין צורך להרחיק את הילדים והצוות מהמגרש כי ניתן יהיה לקיים פעילות שוטפת במהלך שנת הלימודים במינימום הפרעות".

 "אנו ההורים, סבורים שהעתקת גני ילדים הסמוכים למגרש הינה הכרחית ומחויבת מכורח הנסיבות. מדובר בסכנה ממשית לחיי אדם: מנופים שיחוגו מעליהם וסכנת הינתקות של חומרי בנייה, רעש ללא הפסקה, כלי תחבורה כבדים, אבק ופסולת בניין. סכנת האסטמה, אלרגיות, פגיעה בעור התוף, כאבי ראש. תינוקות ופעוטות אינם יודעים לעבד ולהתמודד עם רעש מחריש אזניים- יש המפחדים מרעש של מקדחה בבית או ממשאית חולפת, והם אינם יכולים עדיין להביע את פחדם שלא באמצעות בכי היסטרי - כך שגם נזק נפשי חוסה תחת הסכנה המדוברת. הנזק אינו פחות משמעותי בקרב ילדים בוגרים יותר, ילדי גן עירייה. ועדת חקירה שתקום אולי אחרי מעשה, אולי תמצא אשמים שסביר להניח יקבלו עבודות שירות, אבל אובדן ונזק יישארו לנצח בקרב המשפחות".

 מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "מנהל ההנדסה גיבש נוהל בטיחות מחמיר, במיוחד למקרים כאלו, ובמסגרתו ישנן דרישות מחמירות לנהלי בטיחות אתרי הבנייה הסמוכים. במקרה הנידון, פועלת העירייה ישירות מול נעמ"ת, ההורים והנהגת ההורים, תוך יישום אמצעי בטיחות מוגברים, בקרה של יועץ בטיחות ובשיתוף פעולה מלא".


מנעמ"ת נמסר בתגובה: "לצערנו המידע בדבר הבניה הצפויה ומועד תחילת העבודות לא הובא לידיעת נעמת מבעוד מועד. לאחרונה נערכה פגישה עם נציגי ההורים ונציגי העירייה אשר העלו היום לראשונה אופציה למעבר למבנה חלופי. נציגי נעמת סיירו במבנה המוצע ויתחילו לערוך בדיקות היתכנות למעבר".

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
רוסלנה רודינה
נבחרת הסלבס החדשה של רשת גלי
ה-NYPD באופקים
חשד: צעיר נרצח בבת ים
מילקי ביתי
ב(ע)ין השורות פרשת בשלח
אושרה תכנית פינוי-בינוי בשכונת קריית שרת ברעננה
בגיל השלישי נהנים יותר בת"א
הביאו מדליות