הוד השרון

"המדינה בגדה בנו"

במרכז ספרה הראשון של מרגלית בר לב, דמותו הבדויה של ניצול שואה מהונגריה, שבשנותיו האחרונות התפכח מהחזון הציוני בגלל מפעל ההתנחלויות. את ההשראה לדמות קיבלה מסיפור חייו של אביה

קרן שלהבת 18/10/2018
מרגלית בר לב. "בער בי להוציא את הספר" (צילום: מאיה אהרוני)

השואה, הכיבוש, ההתנחלויות והיחס של מדינת ישראל לערבים – כל אלה עומדים במרכז ספרה הראשון של מרגלית בר לב תושבת הוד השרון, "מה שטוב לפילים".

מרגלית, שאביה היה ניצול שואה וקרוב משפחה של בנימין זאב הרצל, שוזרת בספרה את פסיפס חייה באמצעות דמותו הבדויה שָׁלוֹמוֹן הַרְטְפִילְד, ניצול שואה מהונגריה. שָׁלוֹמוֹן הוא אב טיפוס של היהודי האידיאליסט שבשנותיו האחרונות התפכח מהחזון הציוני בגלל מפעל ההתנחלויות ומה שהוא ראה כהתעמרות של צה"ל בפלסטינים. גם היחס שלו לדת השתנה במרוצת השנים. העלילה במציאות מתרחשת על פני 48 שעות בלבד. שעות שהוא מוטל על מיטת בית החולים עד שנפטר.

שָׁלוֹמוֹן הוא דמות בדויה או שהיא גובשה בהשראת אביך?

"מטבע הדברים כשאדם ניגש לכתוב רומן הוא מושפע גם מאנשים שהוא מכיר, מסיטואציות שהוא חווה, אבל אף אחד מהאנשים שמכירים אותי ויקרא את הספר לא יוכל לזהות את עצמו אחד לאחד".

אבא שלך עבר חיים לא פשוטים. אחרי שעבר את השואה הוא לחם בארץ ונפל בשבי המצרי. כמה מהחוויות שלו נכנסו לספר?

"יש בספר שלי הרבה מאוד אלמנטים מהשואה ויש גם לא מעט ממה שחוו העולים שהגיעו לארץ ונשלחו לחזית, כמו אבא שלי. הציר המרכזי של הספר הוא המקום שבו החרדות של השואה התחברו עם החרדות של המלחמות בארץ. הציר הזה הוא קו השבר שממנו והלאה השתנו החיים של כל בני הדור של ההורים שלי שהרגישו שהמדינה בגדה בהם, כשהשיא היה שקראו לאבא שלי בוגד כי הוא נפל בשבי ולא נלחם עד הכדור האחרון".

 איך התמודדתם עם הנפילה שלו בשבי?

"זו הייתה טראומה נוראית. אבא שלי היה בשבי כמה חודשים ואנחנו לא ידענו כלום על גורלו. אם הוא חי או מת. הוא הרגיש שנטשו אותו כי אף אחד לא התעניין בו, לא היו משלחות שהגיעו לבקר את השבויים, ולא הייתה התעניינות בארץ כמו שהייתה, להבדיל, בגלעד שליט כשמדינה שלמה עקבה אחרי מה שקרה לו".

 אם אבא שלך היה חי היום הוא היה מתבטא באותה נימה של אכזבה כלפי המדינה כפי שגיבור הספר מתבטא?

"אבא שלי ובני דורו השמיעו לא פעם אכזבה ממה שקורה במדינה שלנו. הם מאוד לא אהבו את היחס של המדינה לערבים, את העובדה שכבר אין מדינאים, ובמקומם יש פוליטיקאים קטנים. אבא שלי לא אהב את ההקצנה הדתית והלאומית. ההורים שלי היו דתיים אבל הם הלכו במכנסיים קצרים בלי כל הכיסויים שהמציאו עם השנים. הם לא היו משיחיים. כשהמפד"ל השתנתה והפכה להיות 'הבית היהודי' ההורים שלי התנגדו לכך. זה לא מה שהם חלמו וציפו. כמו הרבה ניצולי שואה גם אבא שלי חשב שלא בשביל זה היה חשוב להקים מדינה יהודית".

מה גרם לך לכתוב את הספר רק עכשיו?

"הרבה זמן רציתי להוציא את הספר, אבל מירוץ החיים עיכב את התהליך. בער בי להוציא את הספר כדי לתאר את מה שאני רואה כשהשחתה של החיילים, השחתה של המוסר ושינוי קיצוני מאוד של פני החברה".

 שליחה של הסוכנות

 מה שטוב לפילים" הוא ספרה הראשון של בר לב (66), אם לשלושה ילדים. שירים שלה פורסמו במדורי התרבות וב"עיתון 77". במשך 17 שנה עבדה כפרילנסרית של הסוכנות היהודית. היא הייתה נוסעת אל הערים בכל רחבי ברית המועצות לשעבר - רוסיה ואוקראינה - הונגריה ויוגוסלביה. מעבירה סמינרים וסדנאות למורי העברית באולפנים. היא שימשה גם כשליחת חינוך בסנט-פטרסבורג.

את רואה במה שעשית שליחות?

"אני לא חושבת במושגים של שליחות. הדבר היחידי שאני מתמסרת אליו זה המצב החברתי בארץ. אני דוגלת בערכי שוויון וחירות. כל הערכים הנעלים של חירות האדם. הספר מדבר על שעבוד מול חירות ובעיקר על בגידה של המדינה באזרחיה. אני דוגלת בכך שהאזרחים הם לא בשירות המדינה, אלא המדינה צריכה לשרת את אזרחיה. אנחנו הקמנו את המדינה כדי שנוכל להגשים את המטרות שלנו והיא בגדה בנו".

את ספרה של מרגלית בהוצאת הספרים "אוריון", ניתן להשיג בחנויות הספרים וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il

 


 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
ניצחונות על האפס
ניצחונות על האפס
הפנינג ספורט לכל המשפחה
עדיין צעירי
הרסגור הנדין. החורשה תישאר במקומה
נגנזה התוכנית להקים חניון במקום החורשה בסמוך לבית הספר "יצחק שדה"
חגיגות 70 שנה למכון ויצמן
ראש העיר רפי סער, נחמה אזולאי ואיתי צחר
עובדת מצטיינת בתחרות הארצית
"הנאשם עשה שימוש ציני במעמדו כמורה:
חשד: נהג בפסילה ועם רישיון שפג ב - 2009
חשד: נהג בפסילה ועם רישיון שפג תוקפו בשנת 2009