הוד השרון

הקשר בין הבחירות לרשויות להתחדשות העירונית

האם המועמדים לרשויות המקומיות בוחנים את התוכניות להתחדשות עירונית תוך התחשבות ברעידות אדמה שעתידות לקרות בישראל?

כתב לוקאל 22/10/2018
הקשר בין הבחירות לרשויות להתחדשות העירונית
ניר שמול. הצביור צריך לשאול שאלות (צילום: תומר פדר)

"מערכת הבחירות הנוכחית היא שעת כושר מצוינת לאזרחי ישראל ולנבחרי הציבור לעלות את  נושא ההתחדשות העירונית, אשר תפקידה חיזוק מבנים או בניית חדשים כהתגוננות בפני רעידות אדמה עתידיות, למודעות מקסימאלית ולדרוש ולתת תשובות לאזרחים שאמורים להיות מודאגים", כך אומר ניר שמול מנכ"ל חברת שניר, המתמחה בשיווק נדל"ן למגורים ולמסחר.

"התחדשות עירונית על כל סוגיה: תמא 38 חיזוק והרחבה, תמא 38 הריסה ובנייה  ובינוי פינוי הינם מצילי חיים, פשוט כך. לצערי בציבור התקבעה ההבנה כי התחדשות עירונית הינה דרך לעלות את ערך הנכסים, להכפיל ואף לשלש את שווי הדירה הישנה, כאשר המטרה האמתית היא הצלת חיים".

לדברי שמול, אם עוקבים  בחודשים האחרונים אחר מצע המועמדים לבחירות ברשויות המקומיות, נושא ההתחדשות העירונית לא קיים בכלל או קיים במידה מזערית במצע המתמודדים.

"לראש העירייה יש יכולת אדירה להשפיע על אופי ודרך ההתחדשות העירונית בעיר. האם הוא תומך בנושא ומשקיע משאבים נדרשים או עושה הכל על מנת להימנע מהגדלת העיר ומספר התושבים. חשוב להבין שתוספת של יחידות דיור בכל תא שטח דורשת מבני ציבור, בתי ספר, פתרונות חנייה, כבישים, תשתיות שעולים לרשות המקומית כסף רב, הרבה יותר מהארנונה שמשלמים הדיירים החדשים באותם הבניינים ונשאלת השאלה מה העיר רוצה ומה המדיניות שלה. האם לטובת חיזוק הדיירים הקיימים העיר מוכנה לאשר מגדלים? חשוב להבין כי הגובה של הבניין מאפשר להפוך את הפרויקט לכלכלי ולפצות את היזם על ההשקעה הנדרשת בפינוי הדיירים הקיימים ובניית הפרויקט החדש. האם יש לעירייה את התקציבים הנדרשים לכך? האם היא מעדיפה תמא 38 חיזוק והרחבה  עם מספר קטן של דירות באופן יחסי כדי לא להעמיס על מרכז העיר הצפוף גם כך בעוד מאות יחידות דיור במגדלים חדשים?

 "יש פה המון איזונים נדרשים, בין הרצון לחזק את השכונות הוותיקות והישנות ולאפשר לדיירים פשוט להינצל במקרה של רעידת אדמה, לבין הרצון של העיר לא ״לגדול״ מעבר למה שהיא יכולה ולהעמיס על התשתיות הציבוריות העמוסות גם כך. התושבים בעיר נדרשים ואף חייבים לשאול את המועמדים מה האג’נדה שלהם בנושא ההתחדשות העירונית, מה הם מתכוונים לממש רגע אחרי שישבו על כיסא ההנהגה בנושא כה חשוב זה, האם יתמכו ביוזמות של התחדשות עירונית או יעדיפו לחזק דווקא את המסחר, המשרדים והלוגיסטיקה שמכניסים להם הרבה יותר הכנסות ולא מצריכים מהם השקעות עירוניות כלל וכלל מאשר את המגורים עליהם הם מפסידים כסף לאור ההשקעות העצומות של העיר בתשתיות הנדרשות לכל דירה חדשה נוספת בעיר".

 

 

 

עוד בהוד השרון
מוקדם מדי לחגוג
כתב לוקאל 21/10/2018
מי יבנה את הארץ?
כתב לוקאל 17/10/2018
כתב לוקאל 14/10/2018
נצמדים לקרקע
כתב לוקאל 14/10/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
מבנה חדש בקריית החינוך ע"ש רון ארד
חברת ניקיון בתים
החופים נקיים יותר
"מדובר במכת מדינה"
40 שנות אופנה
40 שנות אופנה
מקדמים תוכנית למלונות חדשים באילת
עיריית כפס פתחה מרכז לסיוע משפטי
מרכז לסיוע משפטי נפתח בכפ"ס
ספורט חצות ועוד