הוד השרון

"כנראה שיש מלחמות שלא נועדנו לנצח בהם"

ביום ראשון הלכה לעולמה אורית ויזל גלילי מהוד השרון לאחר שהריאות שהושתלו בגופה קרסו. בנה היחיד, אור, מספר על המאבק לחיים של אמו, פרויקט גיוס ההמונים שיזם על מנת לממן את השתלת הריאות: "הניתוח שהיה אמור להציל את חייה גרם למותה"

קרן שלהבת 25/10/2018
אורית ויזל גלילי. נאבקה במחלה וגם כדי לשרוד את הקשיים הכלכליים (צילום: פרטי)

"אמא נלחמה על חייה עד לרגע האחרון", כך מספר בעצב אור גלילי בן ה-19 שנאבק למען חייה של אמו אורית ויזל גלילי בשנים האחרונות. גלילי הלכה לעולמה ביום ראשון לאחר שהריאות שהושתלו בגופה קרסו. אהבתה לחיים והמאמצים העילאיים של בנה לא עזרו והיא לא שרדה.

גלילי 50 תושבת הוד השרון חלתה לפני מספר שנים והפכה לנכה. בשנה האחרונה עברה ניתוח להשתלת ריאות והייתה בטוחה שניצחה את המחלה. לצערה ולצער משפחתה הריאות שהושתלו בגופה קרסו, מצבה הדרדר וביום ראשון האחרון בנה התבקש להגיע לבית החולים בו אושפזה שם התבשר כי גופה של אמו לא עמד יותר בנטל.

לוחמת למען הנכים

השבעה של אורית מתקיימת בכפר סבא ברחוב רוטשילד בביתה של שוש קנמוני אחותה. שוש ממאנת להאמין כי אחותה לא בחיים: "האמנו שאורית תחיה. היא סבלה מאוד בשנים האחרונות וכשכבר קיבלה את הריאות האמנו שזהו, שהפעם היא תצא מזה. אחותי נאחזה בחיים עד לרגע האחרון. כשהפכה לנכה, היא נלחמה עבור עצמה וגם עבור נכים אחרים. אני רוצה שיזכרו אותה כלוחמת צדק. כזו הייתה אחותי. היא לא נחה לרגע ותמיד פעלה למען עצמה ואחרים".

מחלת ריאות קשה

לפני שלוש שנים חלתה גלילי שהייתה בעברה עיתונאית ובשנים האחרונות יועצת תקשורת. לדברי בנה אורית הייתה מעשנת כבדה ואושפזה בעבר בשל העישון. בהמשך התברר כי חיידק אלים השתלט על ריאותיה וצילק אותן, ואם לא די בכך התפרצה בסימפונות שלה מחלת ריאות חסימתית כרונית, COPD, המצמצמת עוד יותר את תפקוד הריאות. מצבה הדרדר והיא הורדמה והונשמה למשך 4 חודשים. גלילי הפכה לנכה עברה שיקום ארוך ונתמכה בקצבת ביטוח לאומי. לאחר שמצבה השתפר מעט, החליט בנה לפתוח עבורה פרויקט גיוס המונים כדי שתוכל לעבור השתלת ריאה.

אור שהיה אז רק בן 16, הרים פרויקט בשם  ROGO. אור עיצב וצייר חולצות בעלות הדפסים ושאר אביזרי האופנה. את המיזם הקים כשהיה תלמיד בכיתה י', בזמן שאמו חלתה ואושפזה בטיפול נמרץ.

אור: "אני מתעסק באומנות, בעיקר בציור גרפי. הצעתי שאכין חולצות גרפיטי. למזלנו באותה עת זה הצליח. הצלחנו לגייס יותר מ-200,000 שקל כדי לשרוד את כל התקופה ואמא זכתה בסופו של דבר לתורם בריא".

 היית רק ילד שאמך חלתה. אתה בן יחיד והוריך גרושים. איך התמודדת עם כל הקשיים?

"זה לא היה פשוט, אבל תמיד הייתי 'ילד של שניצל במיקרו'. אמא הייתה אישה מאוד פעילה. כשהייתה בריאה היא רצה מעבודה לעבודה. יזמה תערוכות, פרויקטים לאמנות ותרבות והרצתה בפני גופים שונים. כשחלתה ידעתי שאני צריך להיות חזק. היא שדרה המון כוח ולא הראתה מה שעובר עליה. היא תמיד אמרה לי 'אור, תחייה את החיים שלך, אני כבר אסתדר'. עברה עליי תקופה לא קלה, לא התגייסתי לצבא כי בחרתי לעזור לאמא. לאחר שעברה את הניתוח היינו בטוחים שמצבה ישתפר, אבל זה לא קרה. אמא טופלה בבית חולים סיעודי שם היא נפטרה. כנראה שיש מלחמות שלא נועדנו לנצח בהם. הניתוח שהיה אמור להציל את חייה גרם למותה. אני רוצה להעביר מסר למי שחווה מצב דומה עם ההורים שלו בעיקר לנערים ונערות, תאמינו שיהיה בסדר כי אין ברירה. זו דרכו של העולם. כשאמא הייתה בחיים עשיתי הכל כדי שהיא תבריא ועכשיו אני מנסה לקבל את מה שקרה, למרות הכאב והצער. תאחזו במשפחה ובחברים הקרובים כי זה מה שנותן את הכוח ברגעים הקשים".

קנמוני: "איבדתי אחות צעירה שרק רצתה לחיות. היא נאבקה בחייה במחלה וגם כדי לשרוד את הקשיים הכלכליים. היא הייתה עצמאית וככזו לא קבלה משכורת במשך זמן רב. מנגד אנשים שכירים שחולים, מקבלים ימי מחלה. אחותי נאבקה למען חקיקת חוק בנושא וגם נלחמה עם הנכים במדינה כדי שיאפשרו להם חיים טובים יותר. כרגע שום דבר עוד לא באמת השתנה ואני מקווה שאנשים חולים אחרים יזכו לחיים טובים יותר ממה שאחותי חייתה".

 

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
תלונה על תחלופת סייעות בגן ארבל
תלונה על תחלופת סייעות בגן ארבל
עבודות בצומת רעננה
5 הדברים שישדרגו לכם את הלילה
תודה למשמרות הזהב
תודה למשמרות הזה"ב
עיריית כפס פתחה מרכז לסיוע משפטי
מרכז לסיוע משפטי נפתח בכפ"ס
מימין: איתי פנקס ארד - חבר מועצת העיר תל אביב, דני לביא, רון חולדאי, אבי גרובר ואוהד חיזקי - מנכל האגודה למען הלהטב.
מתכוננים למצעד הגאווה ברמת השרון
שני פצועים כתוצאה מפיצוץ במרינה בהרצליה
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב