הוד השרון

חינוך וקהילה בהוד השרון

עמותת קלי"ק (קהילה למען יזמות לקשישים) בהוד השרון ערכה את הכנס השנתי לחדשנות ויצירתיות בתוכניות קהילתיות לגיל השלישי.

זאב שרגא 01/11/2018
כנס חדשנות ויצירתיות של עמותת קלי"ק (צילום: פרטי)

כנס חדשנות ויצירתיות של עמותת קלי"ק

עמותת קלי"ק (קהילה למען יזמות לקשישים) בהוד השרון פועלת רבות לקידום איכות החיים ורווחתם של בני גיל הזהב ולאחרונה ערכה בהצלחה, זו הפעם השנייה, את הכנס השנתי לחדשנות ויצירתיות בתוכניות קהילתיות לגיל השלישי. הכנס הפך מהר מאוד לאחד האירועים היותר מרתקים ומעניינים של השנה ודבר אחד בטוח - היצירתיות בתוכניות לגיל השלישי עולה על כל דמיון! הכנס התחיל בחיוך גדול עם האמן ננסי ברנדס שהופיע בהתנדבות, הרצאת פתיחה של ד"ר קרן מזוז, יועצת אסטרטגית לעיר ידידותיות גיל, בנושא הזדקנות בקהילה- פני עתיד. כ – 300 איש לקחו חלק בכנס שמטרתו חקר וחידוש הידע בתחום הגיל השלישי, יצירת פתרונות חדשניים ויצירתיים לגיל השלישי וקשרים חברתיים (networking) בין הארגונים.

בצוות בהיגוי בכנס השתתפו נציגי עמותת קלי"ק, חלוצה בארץ בתחום הגיל השלישי ביישום מודלים לתעסוקת קשישים ופתרונות טכנולוגיים חברתיים, חברת 'דורות' המספקת מידע מקצועי רב תחומי לאנשי המקצוע, באמצעות מגוון כלים, העיקרי שבהם הוא מגזין המנויים דורות, ובנוסף כתבי עת נוספים ופרסומים שונים, ימי עיון, כנסים ועוד. ארגון ג'וינט ישראל - אשל העוסק בתכנון ובפיתוח שירותים למען הזקן ובני משפחתו בישראל, ובפיתוח ידע בזקנה ובהפצתו.

בכנס הוכרזו שלוש התוכניות הזוכות בפיתוח תכניות יצירתיות בקהילה: במקום הראשון זכתה התכנית 'שירות עד הבית' של עיריית אילת, שבה עובדי עירייה מגיעים אישית לקשישים, ממלאים טפסים ודואגים לשירות מלא ומהיר. במקום השני זכתה תכנית 'על הדרך' של עמותת 'דור לדור', שבה מתנדבים מקבלים באמצעות אפילקציה פנייה לסיוע בבית הזקן - מתנדב פנוי באזור מגיע לסייע ובנוסף ממלא דו"ח ביקור בבית ובמקרה הצורך מדווח לרווחה. ובמקום השלישי זכתה תכנית בין דורית יחודית של 'עמותת קשת' בתל אביב, שבה ילדי מהגרים מבקרים קשישים בעיר.

אירוע פתיחת שנת הפעילות של ארגון "מנהיגות הורים מיוחדים"

בשבוע שעבר נערך אירוע פתיחת השנה של ארגון "מנהיגות הורים מיוחדים – הוד השרון", בו לקחו חלק ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים שנהנו מיום כיף וגיבוש של הקהילה. מקימת הקבוצה, חנה גול, סיקרה את פעילות הארגון ותכניותיו לשנה הקרובה והילדים מצידם נהנו מפעילות בבריכה, מתנפחים, מסיבת קצף ועוד המון פעילויות. "יש לנו המון תכניות לשנה החדשה," אמרה גול, "הקמת פרוייקט מתנדבים / חונכים שיגיעו לבית המשפחות עם צרכים מיוחדים ויסייעו במשחק או טיול עם הילד אחת לשבוע. הקמת מערך הסברה בבתי הספר הרגילים, תוך מתן כלים איך לחבק ולקבל ילד עם צרכים מיוחדים לתוכנו, כל זאת מתוך הסיפור האותנטי של ההורה על הילד שלו והתחביבים שלו.

במקביל אנחנו עובדים על הקמת "בית לחיים" - מרכז קהילתי צומח ובו מרכזי פעילויות שונות לבוגרים עם צרכים מיוחדים וכל זאת בשיתוף הקהילה בהוד השרון."

 חברת המועצה ומחזיקת תיק הרווחה, עו"ד כנרת כהן: "לפני שנתיים לקחתי על עצמי, לשים במרכז את הקהילה המדהימה הזו. חיברתי כמחזיקת תיק הרווחה, את האגף עם ההורים המיוחדים ויחד התחלנו לשתף פעולה, רקמתי חלומות, הקצתי תקציבים ושמתי את הקהילה המדהימה הזו במרכז הבמה. החלום שלי היה להוביל יום כיף עבורם והשבוע החלום התגשם. היה מרגש עד דמעות, לצפות בילדים שמחים ומאושרים. אני אומרת מעל כל במה: ״קבלת השונה״ מבחינתי זו לא סיסמא, אלא הלכה למעשה."

לצורך הפעילות הוקמה עמותה הנקראת 'העצמה', שם גול נבחרה לכהן כיו"ר העמותה. במקביל מתקיימות פעילויות באופן שוטף בחוגים כמו ספורט, מוסיקה, יצירה, תיאטרון ועוד. הורים לילדים עם צרכים מיוחדים יכולים לקבל מידע אודות הפעילות בדף הפייסבוק "מנהיגות הורים מיוחדים – הוד השרון".

 

אירוע פתיחת השנה של קבוצת מנהיגות הורים מיוחדים (צילום: פרטי)

אירוע פתיחת השנה של קבוצת מנהיגות הורים מיוחדים (צילום: פרטי)

זוכרים את רבין ז"ל

בשבוע שעבר נערך בבית חינוך תל"י ע"ש יצחק נבון, טקס לזכרו של ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון, יצחק רבין ז"ל, שנרצח לפני עשרים ושלוש שנים. הטקס התנהל באחריות תלמידי שכבת ו' והמחנכות,  יעל קוטלר ורונית עברי. בדבריה של מנהלת בית הספר, מיכל רובין, לתלמידים, אמרה כי הם אמנם טרם נולדו בשנים בהן פעל יצחק רבין, אך אנו כולנו חיים בדרך זו או אחרת את הווייתו ומשנתו.

עוד הוסיפה כי, "רבין נרצח כתוצאה מהסתה וחוסר סובלנות, דרך המנוגדת לערכי הדמוקרטיה עליהם מושתת מדינת ישראל. בנאומו האחרון קרא רבין למיגור האלימות בחברה הישראלית ולאור דברים אלו אנו כולנו מחויבים למגר תופעות פסולות אלו ולטפח חברה סובלנית שבבסיסה קבלת השונה והאחר. " הטקס היווה למעשה התחלה לפעילות ענפה של שבוע הדמוקרטיה בבית חינוך תל"י, בו עסקו התלמידים בכיתות בדילמות חברתיות וערכיות סביב הנושא "שומרים על אחדות, שומרים על ייחודיות".

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
פסלים מרשימים בני כ-1700 שנה התגלו
"הגברת האכיפה כנגד הכנסת סחורה מזויפת לרצועת עזה ואיו"ש"
שלושה פצועים בתאונה קשה ליד קבר בנימין
סכנה בגן הילדים
התחשמל לאחר שטיפס על עמוד חשמל
צעיר התחשמל ונפל כשטיפס על עמוד חשמל
מתאחדים סביב סדבון
לימודי תעודה
לימודי תעודה – מסלולים אפשריים
30 למותו של שמואל שדמי, ז"ל