הוד השרון

מרכיבים קואליציה

חמשת המנדטים שקיבל בבחירות למועצת העיר מאפשרים לאמיר כוכבי לנהל משא ומתן קואליציוני בתנאים שאין טובים מהם. זאב שרגא פורש את כל התרחישים האפשריים

זאב שרגא 15/11/2018
כוכבי וכהן. מה התפקיד שתקבל תמורת התמיכה בו?

 תוצאות הבחירות שהתקבלו ביום שלישי בערב הבהירו לחלוטין את רצונו של הבוחר בהוד השרון– דרך חדשה לעיר. בחירתו של אמיר כוכבי כראש העירייה, עם 69% מכלל קולות הבוחרים, לצד חמשת המנדטים שקיבל בבחירות למועצת העיר, מקנים לו אפשרות לניהול משא ומתן קואליציוני בתנאים שאין טובים מהם, כשהוא לא סחיט במיוחד ולמעשה, לא חייב דבר לאיש בינתיים, פרט לחברי סיעתו ולחברת המועצה עו"ד כנרת כהן, שהודיעה על תמיכתה בו והצטרפה לפעילות המטה בבחירות.

יש לו לראש העירייה למעשה, לא הרבה תפקידים "לסחור" בהם עם שותפים פוטנציאלים, השניים העיקריים הם סגני ראש העירייה בתשלום. אחריהם במדרג התפקידים הנחשקים סגני ראש עירייה בתואר וללא תשלום, משנה לראש העירייה ואחרונים ברשימה, תפקידים כמו "נושאי תיקים" כלומר יושבי הראש של ועדות כמו מכרזים או תכנון ובניhה, יו"ר דירקטוריון של חברות עירוניות כמו החברה לקידום החינוך ("תיק" במלוא מובן המילה) או אפילו לתת "המלצתו" ליו"ר תאגיד המים, תפקיד שכאמור עורר לא מעט סערות בקדנציה הקודמת.

אז נתחיל בחלוקת התיקים?

למי שמכיר את הקשר בין כוכבי ובין מספר 2 ברשימתו, יעל ברזילי, ולמי שבונה על הבטחתו לציבור במהלך הקמפיין, הרי שאין ראויה ממנה לשאת בתואר סגנית ראש העירייה, בתשלום כמובן. וכמי שעיקר פועלה בתחום החינוך והרווחה ייתכן מאוד שתקבל גם סמכויות נכבדות בתיק החינוך, שכן התיק באופן רשמי מוחזק על ידי ראש העירייה עצמו ואולי אף את תיק הרווחה. האם כוכבי ישכיל לתת לברזילי כהונה שלמה כסגנית ראש העירייה, או כהונה ברוטציה? ימים יגידו.

בהנחה שברזילי תכהן לאורך הקדנציה כולה, הרי שנותרה עוד משרת סגן נכספת בשכר. כוכבי התחייב בהסכם מול סיעת "יש עתיד" כי ייעשו מאמצים לשלב את נציג הסיעה כסגן, הלא הוא מספר 3 ברשימה, נאור שירי ומאידך ישנה חברת המועצה כנרת כהן, שהביעה תמיכתה המלאה בו ואף סייעה כאמור במהלך הבחירות לסיבוב השני.

 מול שניהם עומדים ראשי הסיעות האחרות במועצה, שמן הסתם יידרשו גם הם את הסגנות, לפחות בפתיחת המשא ומתן. בשביל ליצור לעצמו "שקט תעשייתי" סביב שולחן המועצה, או במילים אחרות רוב בקואליציה, הרי שעליו לצרף לפחות עוד 3 מנדטים פרט לחמישה שלו ולמנדט של כנרת, אולם כאמור, נוכח חלוקת המנדטים הרי שראשי הסיעות לא יכולים לבא בדרישות גדולות מדי כשהסיעה הגדולה שבהן עומדת על 2 מנדטים.

 יתרה מכך, ידוע כי את הבחירות הבאות מתחילים כבר ביום שאחרי ואם כוכבי רוצה ליצור לעצמו שקט גם לקראת מערכת הבחירות הבאה, הרי שיש באפשרותו להציע את הסגנות, או לפחות חצי ממנה, ליפעת קריב עצמה. כך יוכל להציג "איחוד שורות" בקרב כלל הבוחרים ולמעשה "לנטרל" את קריב מהתמודדות מולו בבחירות הבאות.

 לצד זה קיימת אפשרות נוספת במסגרת משחק הכיסאות הפוליטי - כוכבי יבקש להתגבר מהר ככל האפשר על הוויכוח הדתי שנוצר במערכת הבחירות, ויצרף אליו את חברי סיעת "יש", נציגי הציבור הדתי במועצה. אם שואלים אותי, הסיכויים שזה יקרה קלושים, עד לא קיימים בכלל, נוכח מה שמכונה בעגה הפוליטית "אגו", של כל "המעורבים בפרשה".

אגב, עוד לפני הסיבוב השני דובר על הצטרפותם של נציגי "דרך העיר", מאיר חלוואני ועדי פרילינג אנקורי, לקואליציה של כוכבי. אומנם השניים לא הצהירו במפורש ולא קראו לבוחריהם להצביע לכוכבי או קריב, אולם פרישתו של יו"ר הסיעה נוה גור, מקלה על החיבור המדובר, נוכח חילוקי דעות בלשון המעטה, בין גור ובין סיעת "יש עתיד" שתומכת בכוכבי. אחרים מהמרים, כי בימים הקרובים ינסו נציגיו של כוכבי "למשוך" אליהם חברי מועצה מוערכים בעיניהם, כמו אביבה גוטרמן או עדי ברמוחה ולנסות לשלבן בעשייה בנפרד מהרשימות בהן התמודדו, בצד הקואליציוני של שולחן המועצה.

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
קארין מוקטדר. הסבת מקצוע ששינתה את חייה
מי פנוי בסוקולוב?
סוכם מתווה הצהרונים לשנה הקרובה
חשד: פרצו לדירה לדירה וגנבו סמים
ניצה חן,תנהל את תיכון מטרו ווסט
מנהלת חדשה לתיכון מטרו ווסט רעננה
שור זועם, משחקי יריד ודוכנים
הרכב הפוגע עומד על מעבר חצייה
אישום: נהג ברשלנות ודרס למוות תושב רעננה
שריפה בבית קפה בכפר סבא
הרצאה בבית קינן