הוד השרון

החיים על פי פרג'

סיון פרג', בן למשפחת הצלמים המפורסמת, פתח לאחרונה סטודיו לצילום בשכונת גיל עמל בהוד השרון. לקרן שלהבת, צלמת חובבת, הוא מספר מה גרם לו להמשיך בדרכו של אביו, על הקריירה העשירה שלו ולמה בעידן שבו כל אחד יכול להיות צלם יש ביקוש לצילום מקצועי

קרן שלהבת 15/11/2018
פרג' בסטודיו שלו (צילום: סאן פרג')

לפעמים הדברים הכי טובים קורים ממש מתחת לאף. כזה היה הראיון שלי עם הצלם המיתולוגי סיון פרג', 50, בן למשפחת הצלמים המפורסמת שפתח לאחרונה סטודיו לצילום בשכונה שלי – גיל עמל בהוד השרון.

"את כל האהבה והידע שלי בתחום הצילום קיבלתי מאבא שלי, סמי, שהתחיל לצלם בגיל 8 בעיראק", מספר סיון. "הוא עבד אצל דוד שלו נורי חביב בעיראק, שלימים היה במאי הסרטים הראשון בארץ וצילם סרט עם שושנה דמארי. הוא צילם את כל העולים מבגדד רגע לפני שעלו לארץ. ב-1952, כשהוא בן 14 בלבד, הוא פתח חנות צילום בפתח תקוה והיה המנוע מאחורי הקמת האימפריה של פוטו פרג'. הוא תיעד את ההיסטוריה של פתח תקווה במשך 60 שנה והיה בכל האירועים החשובים במדינה. הוא צילם את הגעת הנשיא סאדאת לארץ, את חנה רובינא ורינה מור, מיס יוניברס. אבא שלי היה גם צלם צבאי בצליחת התעלה. תמונות שלו פורסמו בכל אלבומי הניצחון של ששת הימים".

גם לסיון, שהחל את דרכו המקצועית כצלם בדובר צה"ל, יש חלק בתיעוד הלאומי. "משנת 1990 אני מלווה את המדינה בכל האירועים הגדולים - רשות שדות התעופה, אל על, כל הבנקים, ועידת הנשיא", הוא מספר בגאווה. "כשקלינטון היה בארץ צילמתי אותו. סיפרתי לו את הסיפור של המשפחה. עם הנשיא שמעון פרס הייתי שנים. אדם חם ומדהים עם ידע פנומנלי. התחברתי אליו כי הוא רצה ללמוד כל הזמן על טכנולוגיות חדשות. התחברתי גם ליצחק רבין, שהיה חובב צילום. יומיים לפני הרצח צילמתי אותו. הוא הגיע לאסוף את לאה ואמרתי לו 'יאללה, תמונה אחרונה עם לאה'. הוא הוציא פרח מתוך בקבוק ונתן ללאה. בסיום הצילום לאה אמרה לי 'אתה לא צריך להגיע ביום שבת כי זה אירוע פוליטי'. ואז בשבת אני שומע, כשיצאתי מסרט, שהוא נרצח. הייתי בהלם שבועיים".

מעבר לצילומים של שועי עולם פרג' התחיל את כל נושא צילומי הפפרצי בארץ כשצילם לעיתון 'העולם הזה', "אבל אז זה באמת היה פפרצי ולא כמו היום שזה צילום מוזמן", הוא מבהיר. "קבלי דוגמא, לאונרדו די קפריו היה בארץ שבוע עם בר רפאלי ולא ראית תמונה אחת שלהם. זה בגלל שבר רפאלי לא תשלח לך וואטסאפ איפה היא. כדי לתפוס תמונה שלה את צריכה לשבת יומיים בכותל או בים המלח, שהם מקומות תיירותיים קלאסיים, ולקוות שהם יקפצו לבקר שם".

 הסכסוך המשפחתי

 

לפני שנתיים יצא לאור הסרט "פוטו פרג'", שהפיק השחקן ובן המשפחה קובי פרג' על התפוררותה הכואבת של משפחת הצילום הראשונה בישראל. סיון לא יגיד את זה בקול רם וברור, אבל הוא לא ממש אהב את הסרט.

"קובי פרג' פנה אליי ואמר שהוא רוצה לעשות סרט על המשפחה", נזכר סיון. "אבא שלי היה חולה באותה תקופה ורציתי שיהיה לו מזכרת אז אמרתי לקובי 'אין בעיה, בוא לסטודיו שלי', שהיה אז בנוה ירק. אני שכנעתי את אבא שלי להשתתף בסרט. אבא שלי שכנע גם את שאר האחים להשתתף. הסכמתי גם שיצלמו את הלוויה לסרט. קובי לא היה כמוני מגיל 10 מפתח תמונות. הוא שחקן מעולה, וגם במאי מעולה, אבל כיוצר דוקו הוא לא היה אמין. הוא מחק את ההיסטוריה של אבא שלי. מי שבפועל עשה את הכל ובזכותו פוטו פרג' הגיע לאן שהגיע זה אבא שלי. הסרט במקומו מונח. לזכר אבא שלי אני אעשה הנצחה אחרת. לא בסרטים ולא בכתבות".

ניסיתם לעשות סולחה בין האחים?

"ניסינו כמה פעמים אבל זה לא הלך. שנתיים לפני שאבא שלי נפטר הייתה חשיבה לחבר בין בני הדור השני וזה לא צלח. אני אומר כאן: הדלת שלי פתוחה לבני הדור השני והשלישי לעשות דברים ביחד".

מה גרם לך להמשיך בדרכו של אבא שלך?

"לא הייתה לי ממש ברירה. זה היה עסק של אבא שלי. מגיל 4 הייתי מצלם. מגיל 10 עבדתי בחנות. כל החיים הייתי חלק בלתי נפרד מאבא שלי. היה שלב שרקדתי בלהקת מחול והתקבלתי לתלמה ילין. הייתה דילמה גדולה מאוד ובסוף בחרתי בבית ספר לצילום. אני לא מצטער על זה".

מה עם הילדים שלך?

"אני אומר לילדים שלי שאני ממש לא אכעס אם הם לא ילכו בדרכי. בינתיים הם איתי. לי היא חיילת בת 20 וסאן בן 19. בשנה שעברה הם הכניסו לעסק אינסטגרם ופייסבוק והם עוזרים לנו להשתלב בקידמה".

מה השתנה בשיטות הצילום אז לעומת היום?

"אנחנו עובדים כיום עם ילדים במוסדות חינוך באזור ומראים להם איך צילמו אז והיום. אני מלמד ילדים איך לחשוב על כל תמונה כאילו יש להם פילם של 36 תמונות כמו פעם. הם באים לפה, נוגעים במצלמות ישנות. לוקח להם זמן להבין שפעם היה פילם של 12 תמונות או 24 תמונות. אני מספר להם שגדלתי בחדר חושך. בשמונה בערב עד 12 בלילה היינו מפתחים תמונות. הילדים יוצאים מפה כשהם מסתכלים אחרת על התמונות. הם מעריכים יותר את מה שהם מצלמים".  

פעם היו מזמינים צלם לאירוע והיום כל אחד מצלם בנייד שלו. זה פגע בפרנסה שלך?

"מי שלא ידע להתקדם עם הקדמה זה גמר אותו. המוטו של אבא שלי היה כל הזמן להסתכל חמש שנים קדימה. כשהוציאו את המצלמות הדיגיטליות הייתה ירידה טבעית במכירת הפילמים והמצלמות, אבל לעומת זאת הייתה עלייה בצילומים המקצועיים. כלומר, כשמשפחה רוצה צילום מקצועי היא תלך לסטודיו כמו בתחילת המאה. הסטודיו חזר. המטרה שלנו בסטודיו הוא להשריש את המנהג של משפחות ללכת פעם בשנה לצלם מקצועי. אם אצליח בזה – עשיתי את שלי".

 

 

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: נהג "טס" ב - 173 קמ"ש
מנכ"ל חדש לעיריית רעננה
משדרגים את אזור התעשייה ברעננה
בתוכנית: תיכון חדש בפרדס חנה כרכור
"היה איש של חסד ובעל שמחת חיים גדולה"
יצא לסיבוב
 פועל נפצע בהתהפכות מחפר במחצבה בערד
פועל נפצע בהתהפכות מחפר במחצבה בערד
כפר סבא מקדמת נשים