הוד השרון

בקשה לאיחוד תיקים או פשיטת רגל ?

מאת: עו"ד רענן מרום משרד מרום, עדני ושות' עורכי דין ונוטריון

אתר לוקאל 20/11/2018
צילום פרטי

במאמר זה נסקור את האפשרויות העומדות לחייב שהצטברו כנגדו חובות ותיקי הוצאה לפועל והוא אינו יכול לפרוע אותם.

אחד הכלים העומדים לחייב שהצטברו כנגדו מספר תיקי הוצאה לפועל והוא אינו מסוגל לפרוע אותם הוא לפנות בהגשת בקשה לאיחוד תיקים בהוצאה לפועל. במקרה כזה, ראש ההוצאה לפועל מורה על איחוד כל תיקי ההוצאה לפועל, קובע צו תשלומים חודשי, גבוה יחסית (3% מסך החובות) ומורה על עיכוב הליכי עיקול עו"ש, משכורת והגבלות.

ניתן גם להגיש בקשה לאיחוד תיקים והכרזת חייב מוגבל באמצעים. גם במקרה זה ראש ההוצאה לפועל מורה על איחוד כל תיקי ההוצאה לפועל, נקבע צו תשלומים זמני וניתן צו עיכוב הליכי עיקול עו"ש, משכורת והגבלות ובנוסף ראש ההוצאה לפועל מטיל הגבלות על החייב (עיכוב יציאה מן הארץ, הגבלה על חשבון הבנק וכיוצ"ב) אלא שבמקרה זה פרעון החוב אינו ריאלי והחייב עלול למצוא את עצמו משלם צו תשלומים זמני עד אינסוף והחוב יעמוד במקום ואף עלול לתפוח לאור הריביות הגבוהות בהוצאה לפועל.

היתרון בפניה אל ההוצאה לפועל הוא קבלת החלטה יחסית מהר ועיכוב הליכי עיקול משכורת, עו"ש והגבלות, אלא שברוב המקרים צו התשלומים לא יוביל לסילוק החוב והחובות רק ימשיכו לתפוח ולגדול.

לעיתים, במקביל להליך של איחוד תיקים או הכרזת חייב מוגבל באמצעים ניתן לפנות במו"מ עם הנושים ולהגיע להסדר עם כל נושה בנפרד באמצעות צד ג', תוך ניצול עיכוב ההליכים המתקבל במסגרת הליכים אלו.

לכן, במקרה שהצטברו כנגד החייב חובות ותיקים בהוצאה לפועל והוא אינו מסוגל לפרוע אותם הוא במסגרת הליך של פשיטת רגל. במסגרת זו, מבקש החייב להכריז עליו פושט רגל, ביהמ"ש נותן לו צו כינוס, במסגרתו נקבע לו צו תשלומים זמני, ביהמ"ש ממנה מנהל מיוחד הבודק את הסיבה להיווצרות החובות ואת היקף נכסיו, שהמטרה היא קבלת הפטר בסוף ההליך, הפוטר אותו מכל החובות עד מועד צו הכינוס.

במסגרת הליך פשיטת הרגל מקבל החייב הגנה מפני נושיו, שאינם רשאים לנקוט כנגדו בהליכים לאורך כל ההליך.

מדובר בהליך משפטי מורכב המחייב ליווי משפטי של עו"ד הבקיא בתחום, מחייב שיתוף פעולה מלא של החייב לאורך כל ההליך, הכולל בין היתר חשיפה של כל מקורות הכנסותיו ונכסיו, מחייב הגשת דוחות חודשיים, שיתוף פעולה עם המנהל המיוחד, עמידה בצו התשלומים שנקבע על ידי ביהמ"ש וכיוצ"ב.

כמובן שכל מקרה נבחן ובטרם קבלת החלטה יש להיוועץ עם עו"ד הבקיא בתחום.

במשרדנו טופלו חייבים רבים, אשר לאחר הליך פשיטת רגל מסודר, כל חובותיהם נמחקו במסגרת הסדר או תוכנית פרעון והם פתחו דף חדש נקי מחובות.

בחלק מהמקרים, החייבים שטופלו במשרדנו שילמו פחות מעשרים אחוז מגובה החובות וקיבלו הפטר מלא.

במאמר הבא נדון בתוכנית פרעון בפשיטת רגל, מי מגיש אותה ומה המשמעות שלה.

האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי והוא מהווה מידע כללי בלבד

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
הפוליטיקה של הרצליה
הפוליטיקה של הרצליה
חוסן מצולם מבעד לעדשה
הרוג בתאונה בדרום
בפסח מטיילים באגם החולה
בפסח מטיילים באגם החולה
שר האוצר בכנס בחירות ברעננה
דירות לילידי רעננה?
חמישה פצועים בתאונה בבית שאן
שמים סוף לכאב
מגיע עם חגורת נפץ לסניף
"מגיע עם חגורת נפץ לסניף"