הוד השרון

גינות מקיימות

תוכנית "הגינה המקיימת" מתקיימת זו השנה החמישית בגני ילדים וכוללת הקמה של גינה חינוכית אקולוגית בגן, תוך שילוב תכנים חינוכיים מעולם הקיימות

כתב לוקאל 21/11/2018
קיר ירוק מבקבוקים בגן יערה (צילום: דוברות עיריית הוד השרון)

תוכנית "הגינה המקיימת" מתקיימת זו השנה החמישית ב-30 גני ילדים בהוד השרון. התוכנית מועברת בשיתוף מחלקת גני ילדים, היחידה האזורית לאיכות הסביבה בשרון והמגמה לאגרו-אקולוגיה בתיכון מוסינזון. התוכנית כוללת הקמה של גינה חינוכית אקולוגית בגן, תוך שילוב תכנים חינוכיים מעולם הקיימות ועקרונות הלמידה במרחבים טבעיים מחוץ למבנה הגן. התוכנית, שזוכה להצלחה, כוללת ליווי של צוות הגן בתכנון, הקמה ותפעול של גינה המשלבת צמחי ירק, תבלין ונוי היוצרים תועלת לאדם, לאדמה ולשאר בעלי החיים

ברוח זו, נערך בחודש שעבר מפגש הפתיחה של התוכנית בפארק הוד השרון החדש ובתחילתו הציג מנהל הפארק, חיימון בלומנפלד, את תהליך הקמת הפארק. רכזי תוכנית ה"גינה המקיימת" מטעם היחידה האזורית לאיכות הסביבה בשרון הציגו בפני הגננות את העקרונות האקולוגיים והחינוכיים של הקמת גינה מקיימת בגן, וכן את היתרונות הרבים של למידה באוויר הפתוח במרחב הטבעי כמו פיתוח יצירתיות, למידה חווייתית וחדשנית ועוד. בחלקו השני של המפגש יצאו רכזי התוכנית והגננות לסיור קצר בפארק ולבסוף התמקמו בפינה מוצלת ליד ערוץ נחל ועצים מקומיים שם הפנו את תשומת לב הגננות להרגשה והתחושות הסביבתיות העולות מתוך שהות בטבע. במרחב זה קיימו הרכזים סבב שיתוף בו יכלו הגננות לחלוק ולשתף רעיונות ופעילויות חינוכית למרחבים חוץ גניים.

 מאז המפגש, הגננות החדשות כבר החלו להקים את הגינות בגנים בשיתוף הילדים והוריהם והקימו ערוגות ירק, שתלו פרחים, הקימו פינות ישיבה והפגינו יצירתיות רבה מאוד.

הגננות הוותיקות כבר מתכוננות ללמידה משמעותית מחוץ לכותלי הגן באזורים טבעיים ברחביי העיר וחלקן אף יצאו לימי סיור ללמידה משמעותית במתחם הפארק האקולוגי. הגננות הממשיכות הוסיפו לחדש ולפתח את הגינה המקיימת בגנן ואף הוסיפו אלמנטים נוספים בחצר, כמו שביל תחושות ופינות ישיבה בחצר. בגנים נחליאלי וזמיר הגננות אף יזמו, יחד עם צוות הגן וההורים, הקמה של גינה קהילתית מול הגן והזמינו את תושבי השכונה להצטרף. הגינה תוקם בחודשים הקרובים.

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
שבץ מוחי- הפער בין מרכז לפריפריה
קריסטל. נגיש הצעה מסודרת
"אין לנו היכן לבלות"
התנדבו בבית אבות באמצע הטיול השנתי
התנדבו בבית אבות באמצע הטיול השנתי
ציבי אלון ליד ארון הגביעים. הפרגון ואהבה שקבלתי טובים יותר מכל תעודה על הקיר
"בכיתי השבוע כפי שלא בכיתי במשך כל חיי"
פעוט נפגע מאוטובוס בבית שמש - מצבו בינוני
מתכוננים לסיבוב השני
פנס ראשון - הפנינג חברת החשמל ומוזיאון נחום גוטמן לאמנות
'הפנס הראשון'
נפגעים בשריפה בבניין בלוד
שמונה נפגעים בשריפה בלוד