הוד השרון

"לוקחים את קבלני הפיגומים כשעיר לעזאזל"

קבלני הפיגומים יוצאים במחאה נגד ההחלטה להחליף את כלל הפיגומים באתרי הבנייה בפיגומים בעלי תקן אירופי, שאמורים לצמצם את מספר תאונות העבודה באתרי בנייה. שוחחנו עם שלושה קבלני פיגומים מאזור השרון שזועמים על ההחלטה. לטענתם, ההחלטה לא רק שהיא פוגעת בפרנסתם אלא גם לא תמנע תאונות עבודה באתרי הבנייה בישראל

זאב שרגא 22/11/2018
יו"ר ועד קבלני הפיגומים, שי אסרף. יוצאים למחאה (צילום: פרטי)

בשבוע שעבר, נחתם הסכם בין משרד העבודה והרווחה והסתדרות העובדים, שמטרתו שיפור תנאי הבטיחות באתרי בנייה, זאת אל מול עוד ועוד תאונות עבודה המתרחשות מדי יום באתרי בנייה ברחבי הארץ, פוצעות פועלים וגובות קורבנות רבים. בין השאר מתייחס ההסכם לסעיף הקמת פיגומים, לפיו יוחלפו כלל פיגומי הזקיף המוכרים לכולנו מאתרי בנייה, בפיגומים בעלי תקן אירופי, שאמורים לכאורה למנוע את תאונות העבודה הקשורות לפעילות עם פיגומים.

 על פי דו"ח מיוחד של משרד העבודה והרווחה, "בשנים 2018-2017 30% מהתאונות הקטלניות היו נמנעות לו היה מותקן במקום פיגום תקין ותקני, ולמעשה כ -8 חיי אדם היו נחסכים בכל שנה. בהנחה שאחוז זהה גם באשר לתאונות במעורבות פיגום שהביאו לפציעה, הרי שמדובר על מניעת פציעתם של כ- 1,680 בני אדם, (ממוצע הנפצעים בענף הבנייה על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי הוא 5,600 פצועים בשנה) אם כן, אנו מניחים כי העברת כל השוק לשימוש בפיגומי זקיפים העומדים בתקן, תביא להצלת חייהם של 8 בני אדם בשנה, ולמניעת פציעתם של 1,680 בני אדם בשנה".

על פי הדו"ח תיבחן האפשרות למעבר הדרגתי לפיגומים החדשים ובעלי התקן, אולם קבלני הפיגומים ברחבי הארץ טוענים כי אם תתקבל ההחלטה, הרי שמדובר בגזרה שעלולה להוריד אשרות ומאות משפחות לטמיון נוכח העובדה כי הפיגומים שרכשו במיליוני שקלים, ייזרקו לפח.

 קבלני הפיגומים יוצאים למחאה

 תושב הוד השרון, שי אסרף (40) נשוי ואב לשתי בנות, הוא הבעלים של חברת "אסרף את ביטון פיגומים" ומכהן כיו"ר ועד קבלני הפיגומים, אסרף, שנמצא 15 שנים במקצוע, חרד נוכח השינוי העתידי ובימים אלו מוביל את מחאת קבלני הפיגומים נגד ההחלטה: "לוקחים את קבלני הפיגומים כ"שעיר לעזאזל", כאילו כל מה שקורה באתרי הבנייה קורה בגלל הפיגומים. אף אחד לא יכול להוכיח שהתאונות המדוברות מקורן באיכות הפיגומים.

 "בתור קבלן בינוני יש ברשותי ציוד בשווי של כ–3 מיליון שקלים ואיש לא דיבר איתנו על פיצוי או סבסוד, הלא במידה ואני רוצה להחליף לפיגומים עם התקן החדש, המחירים שלהם עומדים על פי שלושה מאלה שברשותנו היום. ההתקנה של הפיגומים החדשים גם היא יקרה יותר, ההשכרה שלהם יקרה יותר ועל מי העלויות בסופו של דבר? על רוכשי הדירות. מקור הבעיה הוא הפועלים עצמם שעובדים ללא תרבות בטיחות ועושים ככל העולה על דעתם.    

 לקס יצחק יוסף (58) נשוי ואב לארבעה המתגורר בהרצליה, הוא הבעלים של "לקס פיגומים" ועוסק מזה 30 שנים בתחום. "אני בכלל לא מבין את המהלך הזה, מדובר בטעות מוחלטת או שיש כאן אפילו יד מכוונת, אולי של מי שרוצה לדחוף את הפיגום החדש", הוא אומר, " 98% מהתאונות מתרחשות בעקבות טעות אנוש וזלזול מצד העובדים באתר הבנייה. ממש עכשיו נקראתי לאחד מאתרי הבנייה כדי לתקן ליקויים שעשו הפועלים בעצמם. ברגע שבעלי המקצוע מתחילים לעבוד, כל אחד מבצע בפיגום שינויים כראות עיניו ולכן מתרחשות התאונות, בלי קשר בכלל לאיכותו של הפיגום". לקס מעיד כי גם הוא מחזיק פיגומים בשווי של כ–3 מיליון שקלים שכאמור, עלולים לצאת משימוש ולהפוך לאבן שאין לה הופכין.

יוסף לקס ובנו אשר מ

יוסף לקס ובנו אשר מ"לקס פיגומים" (צילום: פרטי)

 

תושב כפר סבא, יאיר אמסלם (25) נשוי ואב לילד, הוא הבעלים של "אמסלם פיגומים" ולוקח גם כן חלק במחאה: "הגזירה הזאת פוגעת בכל מה שבנינו במהלך השנים, שבע שנים שאני מטפח עסק, רוכש ציוד במיליוני שקלים, מתפרנס מהעסק יחד עם עוד 8 עובדים ופתאום מחליטים לעצור לי את הכל?",אומר אמסלם, "הלא אחרי שאנחנו מוסרים פיגום תקני העובדים עצמם מבצעים שינויים שבעקבותיהם מתרחשות תאונות ובסוף מאשימים אותנו, קבלני הפיגומים".

 "בימים אלה אנחנו דנים בהמשך המהלכים שלנו, אבל ברור לנו שמי שקיבל את ההחלטה לא ירד לשורש הבעיה ומאשים למעשה אותנו. אפשר לבדוק ולראות שתאונות מתרחשות בחו"ל גם באתרים בהם מותקנים הפיגומים החדשים – הפתרון הוא לא החלפת הפיגומים אלא אכיפה מאסיבית מול מנהלי העבודה וקבלני הבנייה, קנסות כבדים שיירשמו בכל שינוי שיעשו על דעת עצמם. אין לנו אפשרות להיערך לשינוי הזה, מדובר בעלויות עצומות, הן של רכישת הפיגומים החדשים והן בעלויות הגבוהות בהתקנתם", מסכם אמסלם בעצב, "אם ההחלטה הזאת תתקבל עשרות קבלנים כמוני פשוט יאבדו את פרנסתם".

יאיר אמסלם, הבעלים של

יאיר אמסלם, הבעלים של "אמסלם פיגומים" (צילום: פרטי)


 ההסתדרות: יש להחליף את הפיגומים

 ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה: "משרד העבודה והרווחה פרסם לציבור את הליך שינוי הרגולציה (ria) לפיגומים והפיכתם לפיגומים בתקן אירופי מחייב, על רקע הנתונים הקשים לפיהם; יותר ממחצית מקרי התאונות הקטלניות באתרי בנייה נובעים מנפילה בגובה. לצערנו הרב, הקבלנים אינם מיישמים את הוראות הבטיחות על חשבון חיי אדם. נדגיש כי הנושא פורסם להערות הציבור ויגיע לדיון בכנסת ושם ילקחו בחשבון כלל הטיעונים הרלוונטיים שיסייעו בקידום נושא הבטיחות"

 מההסתדרות נמסר בתגובה כי, "הסיכום שהושג מול הממשלה - הוא שיהיה, ועל קבלני הפיגומים להיערך לכך. משיחות שערכנו עם כל הגורמים בענף הבנייה, עלתה התובנה שיש צורך להחליף את הפיגומים לתקן האירופאי".

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
ועידת האקלים ה-4 של ישראל
גרובר:יבנה בסטנדרט הגבוה ביותר
ב-1.9.2020 ייפתח בית הספר היסודי החדש במורשה
נמלת האש הקטנה
נמלת האש הקטנה התגלתה בירושלים
פתחה עם ניצחון
תאונת דרכים בחיפה
ילדה בת 4 נפצעה מפגיעת רכב בחיפה
מנכ"ל משרד החינוך ביקר בראש העין
תוכנית האיצטדיון
בדרך לאיצטדיון עירוני בחדרה
כריכים באהבה