הוד השרון

מחאת יתומי צה"ל יוצאת לדרך

בשבוע הבא יחל קמפיין הרשת של מחאת יתומי צה"ל, המבקשים להכיר בזכויותיהם גם אחרי גיל 21

זאב שרגא 28/11/2018
דף הקמפיין (צילום מסך)

בשבוע הבא יחל קמפיין "מאירים/ מעירים את הרשת" - אות הפתיחה למחאתם הרשמית של יתומי ויתומות צה"ל, המבקשים להביא לחקיקה בה יוכרו זכויותיהם כיתומים גם אחרי שהגיעו לגיל 21. לימור מלצר ורות משאט, תושבות הוד השרון ויתומות צה"ל, נמנות על מובילי המחאה. אביה של רות, שמואל בוטנרו ז"ל, נפל בחזית הסורית בשנת 74 כשהייתה רק בת שלושה חודשים וכעת, בהיותה נשואה ואם לשלושה ילדים, היא מבקשת לתקן את החוק כאמור, לרווחתם של יתומי צה"ל הבוגרים. 

"אנחנו מוחים נוכח העובדה שיתום צה"ל שעבר את גיל 21 אינו מוכר באופן רשמי כ'משפחה שכולה'. אנחנו יתומים לכל החיים ורוצים הכרה לכל החיים, בדומה לאלמנות צה"ל ולהורים שכולים שלא מתמודדים עם 'מבחן גיל' או כל מבחן שהוא להגדרתם כמשפחה שכולה. המטרה של הקמפיין שלנו היא להביא למודעות את הבעיה הזאת שכלל לא מוכרת לציבור. אנחנו רוצים להבהיר איפה החוסר הזה באב או באם, פוגש אותנו בחיי היום יום, דברים קטנים כגדולים – זה מלווה אותנו כל הזמן.

 "היות ואנחנו לא מוכרים בחוק אין לנו שום עזרה או תמיכה, אף אחד גם לא שואל ומתעניין מה הקשיים, כאילו אנחנו לא קיימים. אפשר לראות את זה בהודעות יום הזיכרון, כשמציינים את מספר החללים, מספר האלמנות ובמספר היתומים מציינים – עד גיל 30, זה תמיד תמוה העניין הזה אבל ההערכה שלנו שאנחנו מדברים היום על כ – 15,000 יתומים בוגרים במדינת ישראל ואנחנו רוצים להגיע לשינוי חקיקה שתכיר בנו לכל החיים כשווי זכויות להורים שכולים ולאלמנות צה"ל".

"לפני שבועיים התקיימה בפעם הראשונה פגישה רשמית בנושא, בין נציגי הארגון לבין נציגי הקבוצה של 'יתומים בוגרים' והפגישה הייתה פשוט מבישה. יש לנו בעיה עם ועד מנהל שפשוט לא חושב שמגיע לנו, אולי מחשש שזה יבוא על חשבונם", אומרת רות, "הצלחנו לעשות קצת רעש בהמשך לפגישה ואתמול יצא מכתב מאוד אמורפי ולא מחייב שהארגון מתכוון לפעול בנושא, בלי שום פירוט לגביי הפעולות העתידיות בנושא".

יבואו אנשים ויאמרו שישנם מקרים, להבדיל, של גירושים מכוערים בין בני זוג, גם שם האב או האם ישלמו מזונות רק עד גיל 21, במה למעשה אתם שונים?

"אנחנו שונים כי פה המדינה קראה לאבא שלי בתוקף החוק. הוא לא היסס והלך בשם המדינה שצריכה לפצות אותי על זה שהיא לקחה לי את אבא שלי". 

רות משאט (צילוםף סמדר כפרי- סטודיו לצילומי פורטרט)

רות משאט (צילוםף סמדר כפרי- סטודיו לצילומי פורטרט)

"משהו בסיסי שחסר בחיים שלך"

 

ישראל (שרוליק) מלצר נפל בשנת 73' במלחמת יום כיפור, כשבתו לימור הייתה בת שנה ועשרה חודשים. "יש פה איזו הבנה שהשתרשה, גם בקרב חלק מהיתומים עצמם ש'לא מגיע לנו', אנחנו על תקן המוזמנים לאזכרות אבל לא יותר מזה. אנחנו שכולים מדרגה ראשונה בדיוק כמו הורים שכולים ואלמנות, הקרקע נשמטה תחתינו בינקותנו ומגיעות לנו זכויות שוות, נקודה", אומרת לימור, "המציאות היא שמדינת ישראל לא רואה בנו חלק ממשפחת השכול ברמת קרוב משפחה מדרגה ראשונה, מה ששולל מאתנו זכויות ולכן אנחנו יוצאים למאבק.

"הצטרפתי למחאה רק בחצי שנה וחשוב מאוד שיבינו את ההרגשה הזאת של היתומים, כאילו רק להורים היה קשה, לסבים ולסבתות היה קשה ואנחנו היתומים צריכים רק להכיל את האחר, יש כאן אמירה רחבה הרבה יותר מאמירה כלכלית, אם המדינה לא מכירה בנו אולי הכאב שלנו בכלל לא אמיתי?".

את יכולה לשים את האצבע על המקום הזה בחיי היום יום, שם את פוגשת את חוסר ההכרה בך כיתומת צה"ל?

 "זה פוגש אותי בכל מקום", היא אומרת, "מעין הבנה שמשהו בסיסי חסר בחיים שלך ואין לך למי לפנות, פשוט אין, אתה חי בחוויה של לבד כי אין את מי לשאול, אין ממי לבקש עזרה, בכל תחום בחיים שלנו. כשיתומים נפגשים אתה יכול לראות נקודות ממשק זהות בכולם, משהו בסיסי באישיות של תחושת ריק מאוד נוכחת. "אנחנו נשמח לתרומות מצד הציבור כדי שנוכל להרחיב את פעילות הקמפיין וכמובן לשתף במסגרת הקמפיין בשבוע הבא, שכמה שיותר אנשים שיבינו שבמשך שנים על גבי שנים התעלמו ממנו ואנחנו לא מוכנים יותר להתעלמות הזאת".

בארגון אלמנות ויתומי צה"ל לא רואים במחאתכם כלגיטימית וטוענים כי הם עצמם פועלים בנושא, איך את מתייחסת לזה?

"זה שהם הוציאו מכתב השבוע, אני מברכת על כך, אבל ראיתי אמירה כללית בלי שום פירוט לגביי הפעילות העתידית שלהם".  

בדף הקמפיין שיוצא לדרך בפייסבוק ביום א' 2.12, כתבו המארגנים: "במשך שנים ארוכות תמיד דרשו מיתומי צה"ל להראות חזקים, להציג את מראית העין של המשכנו, כאילו כלום לא קרה. רק שמה שקרה בילדותינו, בחסות המדינה, היה צונמי אישי לכל אחד ואחת מאיתנו.

ולצונמי יש אדוות, שממשיכות להתקיים ולהופיע גם בבגרותנו. מדינת ישראל קבעה שבגיל 21, פג תוקף היתמות של יתומי צה"ל ואנחנו מפסיקים להיות מוכרים כקרובים מדרגה ראשונה לחלל. ולכן ב2/12 נצא בקמפיין שמטרתו להאיר ולהעיר את הרשת ולהשמיע את קולנו.

לשכול אין גיל. הוא נצחי ולא עובר. הוא קורה ממש עכשיו. אז מה יקרה בעצם? אנחנו נעלה את הקמפיין במשך כל החג ואתם רק צריכים לעזור לנו בשיתוף. אתם הכוח שלנו."  

לימור מלצר (צילום: פרטי)

לימור מלצר (צילום: פרטי)


  ניתן למצוא את הקמפיין תחת הכותרת "קמפיין "מאירים את הרשת" של יתומי צה"ל הבוגרים"

מארגון אלמנות ויתומי צה"ל נמסר בתגובה: "יתומי צה"ל הבוגרים הם בשר מבשרו של הארגון ואנו פועלים עבורם ולמענם במסירות ובאהבה. כואב ומעציב לגלות שגם בתוך דלת אמותיה של משפחת השכול יש מי שמנסה לסלף ולעוות את המציאות, ולכן נעמיד דברים על דיוקם. אכן, לפני כשבועיים התקיימה פגישה בנוכחות חברי הוועד המנהל של הארגון ונציגי היתומים הבוגרים - בה נדונו הבעיות, המצוקות והבקשות מצד היתומים. הגדרת הפגישה כמבישה חוטאת לאמת, מאחר ומיד בתום אותה פגישה התקבלה בהנהלת הארגון החלטה על יציאה למאבק כולל לתיקון העיוות שמונע מיתומי צה"ל הבוגרים את ההכרה לה הם ראויים.  הטיעון לפיו המכתב שנשלח בשם יו"ר הארגון נועד 'להנמיך להבות' חוטא גם הוא לאמת – וקריאה פשוטה בו מספיקה כדי להבין זאת. המשך הפעילות ואבני הדרך מפורטים היטב, כמו גם העובדה שהמכתב נועד לעדכן על ההחלטה החשובה לצאת למאבק, על כל המשתמע מכך, כפי שמצוין באופן ברור (אנו נוביל ונלווה את המאבק הזה בכל האמצעים העומדים לרשותנו)."

 

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
חברת המועצה יפעת קריב. לתת מענה מהיר ויעיל
להקים נקודת הזנקה למד"א
התחדשות כפויה או הזדמנות כפולה?
התחדשות כפויה או הזדמנות כפולה?
מחאת הסוחרים כנגד תכנית מהיר לעיר
"או נת"צ או אנחנו"
לא כולם החלו בחיוך את שנת הלימודים
תוצרת תשעט
תוצרת תשע"ט
"לא מסתפקים במקום הראשון"
קניות אונליין
3 מוצרים שתעדיפו לקנות אונליין
נלחמים בתאונות הדרכים