הוד השרון

סודות עמידה מול קהל ואיך להתגבר על פחד במה

הסיטואציה הבאה אולי מוכרת לכם: התבקשתם להציג בפני הממונים מצגת אודות הרעיון לפרויקט החדש. יהיו שם הבכירים בחברה וגם הקולגות וכולם יביטו בכם ויאזינו למה שיש לכם להגיד.

אתר לוקאל 28/11/2018
תמונה עידית נוידרפר

כבר מעצם המחשבה על כך אתם חוטפים פיק ברכיים ומנסים לדחות ככל שניתן את הרגע בו תצטרכו לעמוד בחדר הישיבות ההומה ולעמוד בפני קהל ביקורתי.
אתם לא לבד. רבים זקוקים למנת ביטחון עצמי כאשר זה נוגע לדיבור בפורום רחב. אבל אם תיכנעו לחששות אתם עשויים לפספס הזדמנויות לקידום בקריירה וחבל על כך.

מה עושים? יש דרכים להתגבר על פחד במה ולהרשים את המשתתפים מבלי שהם יזהו שלפני שהשתזפתם תחת אור הזרקורים עמדתם מאחורי הקלעים ורעדתם מבושה.

הגיעו מוכנים למעמד
אל תעלו על הבמה לפני שאתם מוכנים. כלומר, יש לכם מצגת מנצחת, ערכתם חזרות על הנאום שאתם עומדים לשאת, בידיכם אביזרי המחשה, בדקתם שטכנית הכל עובד כשורה. זכרו שקשה באימונים – קל בקרב. אם התאמנתם מספר פעמים צברתם כבר ביטחון ויהיה לכם קל יותר להיאחז בידע הקיים ולהתמקד במידע שאתם עומדים לחלוק עם הקהל ופחות מקום לטעויות שנובעות מחרדה או ממבוכה.

התמקדו באובייקט, הרגיעו את עצמכם
תשכחו לרגע מעצות כמו לדמיין את הקהל עירום והתמקדו במשהו שישמור אתכם בפוקוס. משתתף מסוים, התפאורה באולם, המקרן בחדר הישיבות, דלת הכניסה או בנושא עצמו בו אתם עוסקים. נסו להרפות את הגוף בתחילת היום ועד רגע לפני – אמבטיה טובה, ארוחת בוקר דשנה, מוסיקה, מתיחות, תרגילי נשימה, דמיון מודרך וכל מה שבעצם מרגיע אתכם כדי להישאר ממוקדים ורעננים ובלי חרדת ביצועים.

שפת גוף נינוחה היא שם המשחק
עבדו היטב על הגוף שלכם ואתו. נסו לשחרר את הידיים, להרפות את הצוואר, לעמוד בתנוחה עם ביטחון אבל כזו בה תרגישו טבעיים ולא בלחץ, שמרו על קשר עין עם הקהל. לפעמים הגוף מאותת לנפש והנפש משדרת לגוף בחזרה. ברגע שמתקיימים ביניהם יחסים סינרגטיים קל יותר להצליח.

חשבו חיובי
כבר הרצתם את כל תסריטי האימה האפשריים – הקהל יבוז לכם, לא יצחק מהבדיחות, לא יבין מה אתם אומרים, תתבלבלו במילים, אולי תגמגמו או יהיה לכם בלק אאוט מוחלט. עכשיו הגיע הזמן לחשוב חיובי – זה לא סוף העולם, לא הכל תלוי בכם (יש גם מצגת מצוינת לגיבוי), במקרה הכי גרוע תחזרו שוב על אותו משפט והעיקר שעברתם את החוויה המכוננת. הפעם הראשונה מלחיצה במיוחד, 5 הדקות הראשונות הכי מלחיצות אבל אחרי שצלחתם את הניסיון הראשון, ההמשך אמור להיות הרבה יותר פשוט ומוצלח.

 למי שיש וותק וניסיון בעמידה מול קהל יכול כבר לשחזר את הקסם שוב ושוב. מה שחשוב זה ליהנות מהרגע, להגיע מוכנים ולזרום. אנשים עשו את זה כבר לפניכם ועכשיו הגיע תורכם!

 

לקריאה נוספת על פרזנטציה מנצחת מול קהל כנסו לבלוג של עידית נוידרפר-iditneu.com

 

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
מעל 400 הולכי הרגל נפגעו בתאונות בעשור האחרון בכס
מעל 400 הולכי הרגל נפגעו בתאונות בעשור האחרון בכ"ס
הדוד מאוסטרליה
ראש עיריית כפר סבא , רפי סער
365 מעלות של שקיפות
הפוליטיקה של הוד השרון
הפוליטיקה של הוד השרון
רמת השרון בחרה: אבי גרובר
הקיץ הזה תדעי לתקן פנצ'ר...
נגזר דינו של כוכב הילדים יובל שם טוב
עובדי עיריית כפ"ס למען הקהילה