הוד השרון

בקשה לתביעה ייצוגית נגד העירייה

תושב הכפר מגאר שמתנייד באופן קבוע על כיסא גלגלים הגיש את הבקשה, זאת נוכח חוסר פעילותה, לכאורה, של עיריית הוד השרון בהנגשת המרחב הציבורי לטובת נכים וכאלה הסובלים מליקויי ראייה או עיוורון מלא

זאב שרגא 29/11/2018
בקשה לתובענה ייצוגית נגד העירייה (תמונה להמחשה iclipart)

בבית המשפט השלום בכפר סבא הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית כנגד עיריית הוד השרון, זאת נוכח חוסר פעילותה לכאורה, בהנגשת המרחב הציבורי לטובת נכים וכאלה הסובלים מליקויי ראייה או עיוורון מלא. הבקשה הוגשה באמצעות עורכי הדין מוחמד ספורי ומרוה עואד, באי כוחו של סאלח רזק, נכה צה"ל 100% המתגורר בכפר מגאר ומתנייד באופן קבוע על כסא גלגלים. על פי הבקשה, רזק שם לנגד עיניו את עקרון ההנגשה ואינו חושש מהגשת הבקשה בשם הקבוצה החלשה כאמור ומטרתו אחת – "חייבים להנגיש".

 זוהי לא בקשתו הראשונה של רזק בתחום הנגישות ועל כן צוין בעתירה כי, "מר רזק אינו מגיש את הבקשה במטרה לזכות בגמול והוא מודיע כי ככל שייפסק לו גמול בבקשה זו ייתרם על ידו לנזקקים לצורך קידום נושא הנגישות. המבקש שם לנגד עיניו את טובת הקבוצה המיוצגת בכל המגזרים והוא מאמין כי על המשיבה (עיריית הוד השרון) להנגיש על פי הבקשה ועליה לפצות את חברי הקבוצה שחלקם הינם תושבי המקום וחלקם, המבקרים הרבים שבאים לשטחה."

העתירה מתייחסת למעשה לשני נושאי הנגשה החסרים בעיר. הנמכת מדרכות במעברי חצייה לטובת הנכים וכן התקנת אמצעי אזהרה מישושיים בהתאם להוראות התקן הישראלי, לטובת לקויי הראייה והעיוורים. "יצוין ויודגש כי בהרבה צמתים בתחום שיפוטה של המשיבה, בהם רשאים הולכי רגל לחצות ואין מעבר חציה מסומן, אין כלל אפשרות לחצות בעגלות או בכיסאות גלגלים," נכתב בבקשה, "מה גם שמוגבל בראייה עלול להיגרם לו נזק בלתי הפיך עקב וכתוצאה מאי הסימון כאמור".

 "מהות הפגיעה הנה הפגיעה בשוויון הנגישות של נכה לעומת מי שאינו נכה, והכל בניגוד לחוק ולמטרת המחוקק," נכתב בעתירה, "לאור זאת מבוקש לקבל את התביעה ולקבוע פיצוי כספי כן, על ההפסד הכספי ועל עגמת הנפש אשר סבלו וסובלים ממנה חברי הקבוצה.  למען הגילוי הנאות נציין כי למשיבה בוצעה פניה מוקדמת אך לא טרחה להשיב".

 על פי העתירה, "אומדן נזקם של חברי הקבוצה יחושב באופן הבא: בהנחה כי בכל שנה יש תושבים ומבקרים בשטחי המשיבה, כ – 700 מחברי הקבוצה, הפיצוי האישי המבוקש הוא 500 ₪ לכל חבר, כך שהפיצוי של כל חברי הקבוצה הינו בסכום של 2,450,000 ₪."

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "התביעה טרם נמסרה לעיריית הוד השרון, לכשתתקבל תגיב העירייה בהתאם לקבוע בדין" 

 

 

 

 

 

 

זאב שרגא      zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
פצועים בהתנגשות רכב בסוס
פצועים בהתנגשות רכב בסוס
טובה גלר תומכת בסדבון
נבחרת הכדורשת של רעננה. משתתפת באליפות הארצית
עולות מעל הרשת
פרסום ראשון: קואליציה חדשה בהוד"ש
זירת התאונה
3 שנות מאסר לנהג שדרס למוות תושבת הוד השרון
מפגש ברוח 'קרמבו'
מפגש עם קהילת כינור דוד
מפילים מחיצות
חדשות הבחירות