הוד השרון

"הקמת התחנות מסכנת את בריאותם של 350 אלף תושבים"

כאלף תושבות ותושבים מאזור דרום השרון הגיעו לירושלים להפגנה, שהתקיימה מתחת למשרדי הות"ל, נגד התוכנית להקמת תחנת כוח מונעת גז בשטח המועצה האזורית דרום השרון

זאב שרגא 05/12/2018
הפגנת התושבים בירושלים, בעת הדיון בות"ל (צילום: מטה המאבק)

כאלף תושבות ותושבים מאזור דרום השרון הגיעו להפגנה שהתקיימה השבוע בירושלים במחאה על תוכנית המדינה להקמת תחנת כוח מונעת גז בשטח המועצה האזורית דרום השרון. ההפגנה התקיימה מתחת למשרדי הוועדה לתשתיות לאומיות בירושלים (הות״ל) במסגרתה הוגשו התוכניות להקמת שתי תחנות הכוח הפרטיות באזור השרון.

ממטה המאבק נמסר כי, "הקמת התחנות מסכנת את חייהם של כ-350 אלף תושבים, מבחינה בריאותית, ביטחונית וסביבתית אשר גרים באזור השרון, אזור שכבר עכשיו רווי תשתיות מזהמות של המדינה. הקמת התחנות הפרטיות מונעת מאינטרסים אישיים של בעלי ההון, שמקבלים 'מתנה' מהמדינה על גבם של מאות אלפי תושבים, כאשר הליך ההקמה מתבצע ללא שקיפות הציבור, התושבים ראשי הראשויות והערים".

בראש המחאה עומדים ראשת מועצת דרום השרון, אשרת גני גונן, ראש  עיריית ראש העין, שלום בן משה, ראש עיריית כפר סבא, רפי סער, ראש מועצת ג׳לגוליה, פאיק עודה, ראש עיריית כפר קאסם, עאדל בדיר וראש עיריית הוד השרון, אמיר כוכבי.

"לא נאפשר הקמתן של תחנות כח מזהמות במרכז הארץ, תוך סיכון בריאותם של 350,000 תושבים, ללא הצדקה", אמרה ראשת מועצת דרום השרון, אושרת גני גונן, "נעשה תהליך תכנוני לקוי. המדינה התנערה מאחריותה כלפי תושבי המדינה. במקום שהמדינה תתכנן ותבחר מיקום מיטבי הפריטו התהליך ליזמים פרטיים. אני מלאת הערכה למאות התושבים והתלמידים שבאו למחות ולהפגין נגד הכוונה להקמת תחנת הכוח בסמיכות לבתיהם  - נאבק ונצליח".

"תחנת הכוח המתוכננת במתחם 'השלום' היא האיום הדחוף", עדכנה גני גונן לאחר הדיון בות"ל בו השתתפה בעצמה, "חברת ריינדיר (סימנס) ביקשה להפקיד תסקיר סביבתי ולקבל החלטה על הקמת התחנה. במקרה כזה היו נותרים לנו 60 ימים להתנגדות. ההחלטה לא עברה בגלל פגם פרוצדוראלי אותו הכרנו: היזמים לא הצליחו להראות זיקה מספקת לקרקע כדי לעמוד בתוכניות שהציגו – היקף הקרקע שבידם אינ מספק, מאחר ואף מושב לא הסכים להעביר אדמות לטובת התחנה. ניתנו ליזמים 30 יום להשיג זיקה לקרקע, והם צפויים להפעיל לחצים כבדים על רמ"י, בעלת הקרקע, כדי שזו תתחייב להפקיע את האדמות מהמושבים ותעמיד אותן לידיהם. אנחנו נערכים לכך מקצועית ומשפטית ונקדם את המאבק המשפטי הכולל עתירה מנהלית. נכין תסקיר סביבתי נגדי, ונמשיך במאבק הציבורי תוך המשך איחוד השורות בשרון. לגבי תחנת הכוח בצומת קסם, אושר ליזמים פרסום הכנת תכנית לפי סעיף 77 לחוק תכנון ובניה. זהו שלב מוקדם יותר, אך גם כאן, נצטרך להיערך למאבק תוך צפוף השורות עם הקהילות השכנות".

ראש עיריית כפר סבא, רפי סער: "עיריית כפר סבא ואני כעומד בראשה התנגדנו ונמשיך להתנגד נחרצות להקמת תחנות אלה באזור. על פי כל הנתונים שנאספו אין התכנות להקמת תחנת כח באזור, ולכן אני מצפה מהות"ל לחסוך זמן וכספי ציבור במאבק שנוביל ללא פשרות. יחד עם שאר הרשויות בשרון נמשיך לפעול ללא ליאות וללא פשרות. לא יקום ולא יהיה".

ראש עיריית ראש העין - שלום בן משה: "אנחנו נלחמים על הבית שלנו! אין לנו שום מקום אחר ולא ניתן שיקומו תחנות כוח באזור."

במועצה האזורית דרום השרון מסרו כי, "מאות מתושבי המועצה ובכלל זה בני נוער רבים גדשו את הרחבה שמול משרדי הות"ל ומחו כנגד הכוונה לקידום התוכנית. הקמת תחנת הכוח תהיה בכייה לדורות, מפגע סביבתי בלב אוכלוסייה בת 350 אלף תושבים, ומפגע בטחוני במרחק של 400 מטר בלבד מקלקיליה. לא ניתן להשלים עם העדר שקיפות תכנונית והחלטות ממשלה שאינן מתואמות עם הרשויות המקומיות."

 

zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
מיכאל פרוסמושקין 12/12/2019
מיכאל פרוסמושקין 10/12/2019
מיכאל פרוסמושקין 08/12/2019
מיכאל פרוסמושקין 26/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
תקיפה הדדית בסופרמרקט בכפ"ס
יצחק שום , הצלתי את הקבוצה מפירוק
שום עולה להתקפה
אלימות כלפי הצוות בביה"ח "שלוותה"
דנה לא נמה
מנכ"לית חדשה לבית ההורים העירוני בהרצליה
בשורה לתושבי ראש העין: פארק זבוטינסקי יחל לפעול בקרוב
בשורה לתושבי ראש העין: פארק ז'בוטינסקי יחל לפעול בקרוב
סערה במועצה סביב סוגיית הקמת מרכז עירוני לקהילה הגאה
אבן פינה ל-8 גני ילדים חדשים בחדרה