הוד השרון

סוף הסיפור: "מאיר ספרים" נסגרת

המתחם בדרך רמתיים שבו ממוקמת החנות הוותיקה ייהרס לטובת הקמת בניין בן 18 קומות. יחיאל שחר, בנו של מאיר, שהקים את החנות לפני 64 שנה: "הלקוחות לא מעכלים את זה וגם לי קשה להאמין שהחנות שהוקמה לפני עשרות שנים לא תהיה כאן יותר"

קרן שלהבת 06/12/2018
יחיאל שחר. "הלקוחות עצובים וגם אני" (צילום: אלן שיבר)

החנות 'מאיר ספרים' במתחם בדרך רמתיים 59 סוגרת את שעריה לטובת הקמת בניית בניין רב קומות. יחיאל שחר, בנו של מאיר שחר, שהקים את החנות לפני 64 שנה מספר בעצב על סגירתו של מפעל חייו של אביו. "לצערי אנחנו נאלצים לסגור את חנות הספרים שאבי הקים. הבניין לא שייך לנו ולכן אין לנו ברירה. הלקוחות שלנו המומים ולא מאמינים שהחנות שקיימת בעיר מזה 64 שנים תפנה את מקומה לבניין רב קומות", אומר יחיאל בצער. "החנות שירתה את התושבים מאז 1954 ולפחות שלושה דורות של תושבי הוד השרון קנו בה. דווקא בחג האורות החנות "מאיר" תיסגר וזה הרבה יותר מסמלי. הלקוחות לא מעכלים את זה וגם לי קשה להאמין שהחנות שהוקמה לפני עשרות שנים  לא תהיה כאן יותר".

 למה אתם סוגרים, יכולתם לעבור למקום אחר?

"מפה אנחנו חייבים לעבור. זה שילוב של שני דברים. הדבר הראשון הוא שזה לא הבניין שלנו. אנחנו שוכרים כאן. הבעלים הודיעו שהורסים את הבניין ואין לנו ברירה. מעבר לכך, הספרים ממילא בירידה מאוד גדולה. הכדאיות של חנות מסוג זה היא גבולית בגלל כמה סיבות. הסיבה הראשונה היא מפעל השאלת ספרים שחל על כל בתי הספר. זה הגיע למצב אבסורד שזכיתי במכרז של אספקת ספרים לבתי ספר וביטלו את המכרז. ניסינו להתנגד וזה לא עזר. מנהלות בתי ספר בחרו לרכוש את הספרים היכן שבא להן. אף אחד בעיריית הוד השרון לא מכריח אותן לקנות מספקים מקומיים. בדרך זו מייבשים עסקים כמונו ומאלצים אותם לסגור. הדבר השני הוא שראש העירייה הקודם ביטל את שבוע הספר אחרי 22 שנה שניהלנו אותו.

 אם זה לא מספיק, אז גם המיקום של החנות על הכביש הראשי שלדברי שחר "בולט בעליבותו" לא הוסיף לפופולאריות של המקום. "אני כבר לא מדבר על מצוקת חנייה, אלא על העובדה שלאורך עשרות מטרים אין מעבר חצייה. כמה פעמים ביקשנו ואין עם מי לדבר. זה כמובן מקשה על הלקוחות שלנו להגיע והם הולכים למקומות אחרים".

מה אומרים לך הלקוחות על סגירת החנות?

"הם עצובים וגם אני. הדבר הכי עצוב לי זה שיש עדיין צורך בחנות שמוכרת ספרים יד שנייה כי לא כולם יכולים לקנות ספרים חדשים כמו שמוכרים בסטימצקי, שלא לדבר על כך שאין להם ספרי לימוד. יש חנות אחת במרכז מגדיאל שנשארת וכנראה שכולם ייאלצו לרכוש שם".

מה אבא שלך היה אומר על המצב?

"שאין מה לעשות, הרבה ענפים קמו ונעלמו. לידנו היה רצען שהיה מתקן תיקים. הימים שתלמיד היה הולך עם ילקוט מכיתה א' עד ו' נעלם. אני מניח שגם הספרים ייעלמו מהעולם".

איך יזכרו את אבא שלך לדעתך?

"שהוא היה מאוד לארג'. המוטו שלו היה 'שלם לי כשתוכל'. הייתה לו כרטיסייה וכולם רשמו בה. אנשים לפעמים שילמו אחרי שנה אבל בסוף שילמו. הוא אהב שפות ודיבר הרבה שפות. היו ייקים שדיברו איתו גרמנית ועם הרומנים הוא דיבר רומנית. אנשים נמשכו לחנות כי הם יכלו להתבטא פה. עוד דבר שיזכרו לו הוא שהוא נתן פינה מיוחדת למכירה של ספרים שנכתבו על ידי תושבי העיר".

מה אתה הולך לעשות בזמנך הפנוי כשלא תהיה כאן?

"אני מניח שאמצא לי תעסוקה של כמה שעות בשבוע, אולי אתנדב. אני אנוח בעיקר. החנות היא עסק מאוד משעבד, עבדתי כאן במשך שנים יום יום הרבה שעות".

העסקים החלו להתפנות

כאמור, לפני כחודש וחצי קיבלו בעלי החנויות במתחם מכתב שמורה להם להתפנות מהחנויות אותן הם שוכרים. שלוש חנויות שסמוכות ל'מאיר ספרים' לא המתינו להריסת הבניין והתפנו לאחרונה מהמתחם. רמי מתהובעל חנות 'מחשבים 2000'  שפתח את החנות מצדו השני של הכביש, מספר: "שכרתי את החנות לפני 17 שנה. התפניתי ביולי לאחר ששמעתי שהמתחם הולך להיהרס. ידוע לנו שהולך לקום שם בניין רב קומות וזה מצער. העיר שלנו הפכה מעיר ירוקה לתל אביב. בונים כאן הרבה בניינים מבלי להתחשב בפקקים שנוצרים ובייחוד שמדובר בציר מרכזי של העיר. עזבנו כי לא הייתה לנו ברירה. היינו כאן בשכירות וחבל שבעירייה לא דואגים לציביונה של העיר".

שמואל טלקר בעל החנות לחלקי חילוף 'אטו טל' יאלץ בקרוב לנטוש את חנותו שקיימת במתחם משנת 1984.  "אנחנו מודעים למצב של ההריסה כבר כמה שנים, אבל רק לפני חודש וחצי נודע לי שאצטרך לחסל כאן את החנות. כרגע אני מחפש מקום עם חנייה כדי שאוכל לתת מענה ללקוחות שלי. החנות הזו היא הפרנסה שלי. בלי חנייה יהיה לי קשה לתת שירות".

 ניסית לשנות או להתנגד להחלטה?

"אני כאן בשכירות ואין לי כוח השפעה, כך שאני לא יכול להתנגד. ממה שידוע לנו אנשים פרטיים קנו את המתחם וככל הנראה קיבלו אישור מהעירייה לבנות כאן."

 מה תעשה אם לא תמצא חנות ראויה?

"עדיין לא יודע, אני עושה תיקונים קטנים לבעלי רכבים. כתושב הוד השרון אני ממש עצוב שלא מתחשבים בנו, בעלי החנויות. אם בעירייה היו מתערבים אולי היה ניתן לעשות משהו. לנו זה אולי מאוחר מידיי, אבל כדאי שאנשים יתעוררו ויבינו שזה יכול לקרות בעוד מתחמים".

 הקמת בניין בן 18 קומות

תגובת החברה היזמית חסון חברה לבניין בע"מ 'פריזט חברה להשקעות ובניין: "מדובר בהתחדשות עירונית. במתחם יוקם בניין בעל 62 דירות בן 18 קומות כשמתחתיו יוקם מרכז מסחרי. הכניסה לבניין תהיה מרחוב צדדי ולא מהציר המרכזי. תחילת הבנייה תחול בחודשים הקרובים. רכשנו את הקרקע מחלק מהבעלים ועם השאר ערכנו עסקת קומבינציה כפי שמוכרת בעולם הנדל"ן. מי שיהיה אחראי לבניה זו החברה שלנו. אנחנו רוצים להודיע לתושבים שנעשה הכל על מנת למזער את אי הנוחות. האנשים שעזבו את המתחם בשל הבנייה חייבים להבין שאנחנו צועדים לעבר העתיד וההתחדשות. המבנים הקיימים מעבר לכך שהם ישנים הם יכולים להוות סכנה בעת רעידת אדמה".

 העירייה: החייאת הרחוב הראשי

 מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "מדובר בתוכנית הר/1000/ 19/ 12 אשר הופקדה ועמדה להתנגדויות עוד בשנת 2001. התוכנית אושרה בשנת 2002 והיא כוללת 16 קומות מגורים ומסחר לצד חניון תת קרקעי לדיירים וחניון עילי לרווחת הציבור. כיום מקודם ההיתר לתכנית זו, והוא נמצא בשלבי תכנון מתקדמים, לאחר שלב ההתנגדויות שנערך בשנת 2014 ובמסגרתו לא התקבלו התנגדויות. עיריית הוד השרון רואה חשיבות רבה בהחייאת רחובה הראשי של הוד השרון, כאשר הקמתו של הבניין החדש תהווה חידוש למתחם הכולל מבני מגורים ישנים בהליך הריסה ובניה מחדש, שנועד, בין היתר, לתת מענה כנגד רעידות אדמה, הגדלת מתחם העסקים במקום, הגדלת היצע הדיור, חידוש פני הרחוב והוספת מקומות חניה לקהל הרחב ולדיירים הנוספים.

 "אנו בטוחים כי תוספת הדיירים במקום תהווה את אות הפתיחה להתחדשות הציר העירוני הראשי תוך מתן מענה לצרכים החדשים של תושבי העיר והקפדה על עירוב שימושים, גישה נוחה למרכזי המסחר והקניות של מרכז העיר, הקלה בניידות ועוד".

 


 

 

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
חניון מוריה
כמה תעלה חניה בחניון כיכר השוק בכ"ס?
פועל נפל מגובה באתר בניה במודיעין - מצבו בינוני
פועל נפל מגובה באתר בניה במודיעין - מצבו בינוני
עושים ספורט
גובש מתווה לגני היול"א וצהרוני ניצנים
תחנת כיבוי אש צפויה לקום ברעננה
פצוע קשה בשריפה בבניין ברמת גן
פצוע קשה בשריפה בבניין ברמת גן
קיץ חם בהוד השרון
קיץ חם בהוד השרון
חנוכת המועדון בגבעת אולגה
נפתח מועדון לוותיקי העדה האתיופית בגבעת אולגה