הוד השרון

מעבדות הלימוד בחטיבות מושבתות

המעבדות נסגרו בהמשך לביקורת משרד החינוך, בה עלו ליקויי בטיחות רבים. למעלה מחצי שנה עברה והמעבדות עדיין מושבתות

זאב שרגא 06/12/2018
חטיבת הביניים "השחר". מעבדות הלימוד לא פועלות (צילום: אלן שיבר)

הורים לתלמידים בחטיבות הביניים השחר והראשונים בהוד השרון מעלים טענות אל מול התנהלות העירייה בכל הקשור לשיפוצי מעבדות הלימוד בחטיבות, המתמשכים מזה חודשים ארוכים. בעקבות ביקורת שערך משרד החינוך במעבדות לפני כחצי שנה, ביקורת בה נמצאו ליקויי בטיחות, הופסקה הפעילות הלימודית במעבדות שנזקקו לשיפוץ מקיף.

 משהתארך התהליך פנו נציגי הנהגות ההורים בחטיבות אל משרד החינוך באוקטובר השנה וביקשו את התערבותו בעניין: "כידוע לך, עוד במרסץ 2018, לאחר ביקור של מפקח מטעמכם במעבדות בתי הספר, התקבל דו"ח מטעמו המחייב סגירת המעבדות לאלתר בשל ליקויים רבים. לצערנו, עד ליום זה, כחצי שנה לאחר סגירת המעבדות, טרם הושלמו העבודות ולפיכך, המעבדות אינן בשימוש התלמידים. אנו מברכים על ביצוע הביקורת במעבדות בתיה"ס ורואים חשיבות רבה בשמירה על בטיחות ונהלי בטיחות, אך משך זמן הטיפול חורג מכל זמן סביר והצפי לפתרון אינו באופק. לפיכך אנו מבקשים התערבותך לאלתר".."

 לפניית נציגי ההורים, כאמור חצי שנה מאז סגירת המעבדות, היה ממוען גם סמנכ"ל חינוך וחברה בעירייה שכתב להורים, "אעשה כל מאמץ מצידי לקדם פיתרון ובמהרה למול כלל הגופים העירוניים."

  "לא הבנו את הדרישות"

בשבוע שעבר פנתה מנהלת אגף החינוך, יפה עזרא, "אל מנהלי החטיבות וביקשה להבהיר את השתלשלות האירועים שהביאה לעיכוב בשיפוץ המעבדות. בין השאר ציינה כי, "בחודש אפריל קיים משרד החינוך ביקורת שבסופה נמצאו ליקויים בשתי חטיבות השחר והראשונים ונדרשנו לסגור את המעבדות ולתקן את הליקויים. במהלך חודשי הקיץ, יולי אוגוסט, בוצעו עבודות חשמל ואינסטלציה מתואמות בליקויים המבניים וטיפול בוונטות ובבעיות חשמל. בחודש אוגוסט הוצאנו דרישה לרכישת הציוד המקצועי הנדרש למעבדות.

 "מר שוקי שלנגר, יועץ למשרד החינוך (פרילנס), ומי שהורה על סגירת המעבדות לא הוציא מסמך רשמי כתוב ובו דרישות ברורות של התקנים ושל מה שמצופה מהעירייה לעשות באופן ברור ומדויק. בפניותינו אליו, דרש תמורה כספית להגעתו לכל מעבדה. מנהל הרכש, אשר מטבע הדברים אינו בקיא מבחינה מקצועית בציוד הספציפי הנדרש להוראת המדעים, ביקש לדייק את הדרישות. לאור זאת הוזמנו מיד לאחר חג הסוכות לבורנטיות המעבדות, כדי להבהיר את הדרישות המקצועיות ולדייק את רכישת החומרים והציוד. לאחר מכן עלו קשיים בהיבט המכרזי, החוזי ובהיבט התקציבי. זימנתי אלי את מנהל חוזים ומכרזים ואת מנהל מחלקת הרכש, נעשה הליך התמחרות ונבחר ספק על פי דין."

"בהמשך עלתה סוגיה תקציבית ולכן פניתי לגזבר העיריה, אשר אישר תקציב מיוחד מתקציבי התב"ר לרכישת כל הציוד, כסאות לתלמידים, שולחנות מיוחדים עם ציפוי המתאים למעבדה וכל יתר הדרישות של הציוד למעבדה," הוסיפה מנהלת אגף החינוך, "לכל אורך הדרך התעוררו קשיים וחסמים נוספים, כגון: העלויות הכוללות של הרכישה שהטילו בספק את ההליך של התמחרות ונבדקה האפשרות שמא עלינו לקיים מכרז. ניסיתי בכל דרך להימנע מכך כדי לא לחזור לנקודת ההתחלה ולא להאריך את ההמתנה לאספקת הציוד ואת ההימנעות של התלמידים משימוש במעבדה. מידי יום ביומו אני עוקבת באופן אישי אחר התקדמות ההזמנה מול מנהל הרכש מול חשבת האגף ומול הגזבר."

ההורים: הבטחות ותירוצים

הורי התלמידים מסרבים לקבל את ההסבר וטוענים כי העירייה יכולה הייתה לפעול מהר יותר לטיפול במעבדות ולא להתעכב תקופה ארוכה כל כך.

"זוהי תעודת עניות למנהלי העירייה, שאינם מסוגלים להוציא אל הפועל תכנית מסודרת לשיפוץ מבני חינוך, ואפילו לא לפקח עליה", אומר אביו של אחד מתלמידי השחר, "אנחנו כבר כמעט במחצית השנה, ונראה שכרגע יש יותר הבטחות על הנייר ותירוצים רבים, מאשר תוכנית פעולה ותאריך סיום".

מחוז מרכז במשרד החינוך נמסר בתגובה כי, "נושא תחזוקת מוסדות חינוך הינו בסמכות הרשות המקומית. בשל ליקויי בטיחות במעבדות נשלח יועץ, מטעם ובתשלום משרד החינוך, אשר הנפיק דוח ליקויים לתיקון והעבירו לרשות המקומית. הרשות המקומית לא ביצעה את התיקונים הנדרשים ועל כן לא אושרו להיפתח המעבדות."

 מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "עיריית הוד השרון פועלת בהתאם להוראות ותקני משרד החינוך. בהתאם, הושלמו כלל העבודות אשר נדרשו במעבדות ונרכש כלל הציוד לרבות ריהוט וציוד מדעי כך שמיד לאחר חג החנוכה ישובו הלימודים במעבדות לסדרם וביום 12.12 צפויה להתקיים ביקורת חוזרת מטעם משרד החינוך".

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
שירלי פאר יגרמן ,מנכלית עיריית רמת השרון
"היום אנחנו בפסגת הערים החכמות בישראל"
נהגת נפצעה קל לאחר שהתנגשה עם רכבה בעמוד חשמל בהוד השרון
נהגת נפצעה בתאונה בהוד השרון
רוכב אופניים נהרג ברמלה
רוכב אופניים נהרג ברמלה
עיר בלי מועצה
מהי פנסיה מבטיחה של כלל?
פרלמנט הילדים הפיק סרט בנושא לחץ חברתי וחרם בקרב ילדים ונוער
"להיות כמו כולם"
 פאנל בחירות בקהילת יונתן
פאנל בחירות בקהילת יונתן
הנהגת ההורים בחט"ב הנגיד החליטה להשבית את הלימודים בימי שישי