הוד השרון

בקשה לתביעה ייצוגית נגד העירייה

תושב הוד השרון מבקש לקבל כייצוגית את תביעתו בגין גביית יתר של העירייה לכאורה, בבואה לגבות דו"חות חניה שלא שולמו

זאב שרגא 12/12/2018
עו"ד עידו שטיינר. לרשות יש כלי אכיפה משמעותיים (צילום: פרטי)

לבית המשפט המחוזי מרכז הוגשה בקשה להכרה בתביעה ייצוגית נגד עיריית הוד השרון, בגין גביית יתר לכאורה, בפעולותיה לגביית קנסות חניה של תושבים. הבקשה הוגשה על ידי תושב העיר באמצעות עו"ד עידו שטיינר ולפיה העירייה גובה מבעלי קנס שלא שולם, חיובים שעולים לכאורה על המותר בחוק, בין אם בעבור שליחת הדואר הרשום ובין עם בנקיטת הליכי הוצאה לפועל.

על פי הבקשה, "המבקש חייב בהוצאות גבייה בגין המצאת 3 מכתבי דרישה בדואר רגיל בסך כולל של 54 שקל ובגין עיקול ברישום 167 שקל. על פי חוות דעת מומחה מטעם המבקש, עלות ישירה הנגרמת לשולח בעת בא לעולמו הצורך במשלוח דואר הוא: דבר דואר גיל – 2.85 שקלים כולל מע"מ, כפול 3 מכתבים = 8.55 שקלים, בתוספת איתור כתובת חד פעמית בעלות 3 שקלים ובסך הכל 11.55 שקל. המשיבה (העירייה) גבתה מהמבקש 54 שקל ומשכך חויב המבקש ביתר בגין עילה זו, בסך של 42.45 שקל.  לעניין העיקול ברישום מעריך המומחה מטעם המבקש את העלות ב – 110 שקל, קרי נגבה מן המבקש ביתר סכום של 57 שקל, בסך הכל נגבה מן המבקש ביתר 99.45 שקל".

עוד נכתב בבקשה כי, "מטבע הדברים המבקש אינו יכול לאמוד את חיובי היתר הבלתי חוקיים שגבתה המשיבה, שכן אין בידיו את כל בסס הנתונים המצויים בידיה, בוודאי שלא בזמן אמת המתייחסים לתקופה הרלוונטית לתביעה. כל ניסיון לאמוד, ולו באופן גס, את גובה הוצאות הגבייה נכשל ולו לאור העובדה כי מדובר בפעולות אשר אינן מפורטות במסגרת דוחות המשיבה או בכל דוח אחר שפורסם ציבורית. לאחר קבלת כלל הנתונים הרלוונטיים מידי המשיבה, יוכל המבקש להעריך במדויק את מידתה האמיתית של גביית היתר".

"המחוקק נתן בידי הרשות כלי אכיפה משמעותיים לגביית חובות", אומר עו"ד שטיינר, "חלק נכבד מהרשויות מסרו את כלי האכיפה הללו בידי גופים פרטיים שמונעים מהשאת רווחים ולצורך כך נגבים מן התושבים הוצאות אכיפה מירביות, בניגוד לדין החל המורה על גביית הוצאות האמת".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "הבקשה לאישור התובענה כייצוגית התקבלה בעירייה ואנו לומדים אותה. נגיב לנטען בבקשה בבית המשפט בהתאם לקבוע בדין". 

zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
שנה"ל תשע"ט במספרים
"נאבקים על חיי הילדים"
אישום: פרץ לבית וגנב רכוש רב
הצגות, מיצג, הרצאה ומפגש העצמה
מבצע ניקיון ברמת השרון
שתי פצועות בתאונת דרכים בבת ים
שאפה סיכת ראש ונאלצה לעבור ניתוח
שאפה סיכת ראש ונאלצה לעבור ניתוח
הושלמה הבנייה
הושלמה הבנייה