הוד השרון

"דרך החיות חזרתי לחיים"

צבי ועזרא אדיב, אב ובן, הקימו במושב אלישמע את "ארץ הצבי" חווה ומרפאה שיקומית לחיות בר, בה זוכים למזור קיפודים, צבים, ציפורים ונאקה שנפצעה במהלך ניסיון להברחת סמים

קרן שלהבת 20/12/2018
צבי ועזרא אדיב על רקע הנאקה שהצילו (צילום: קרן שלהבת)

צבי ועזרא אדיב, אב ובנו תושבי מושב אלישמע, הקימו במושב את "ארץ הצבי"- חווה ומרפאה שיקומית לחיות בר. כאן מקבלים מזור קיפודים עם סקביאס, יונים עם שלשול וצבים בלי רגליים שעברו התעללות. אפשר לומר שעזרא וצבי הם האנשים שמתקנים את מה שאנשים אחרים או הטבע קלקלו.

"הכל התחיל מזה שלפני שש שנים עברתי תאונת דרכים. נפגעתי ברגליים ובראש ונותרתי ללא מעש. כל היום ישבתי בבית", מספר צבי אדיב (62). "באיזשהו שלב הבן שלי, שתמיד אהב בעלי חיים, אמר לי 'אבא בוא נביא לכאן לחצר תרנגולות שיהיה לך במה להתעסק'". עזרא: "כל המיזם הזה התחיל בתרנגולות של אבא. בהמשך ראיתי מודעה של מכירת יען וזה קרץ לנו. כשבאנו לקנות אותו ראינו שיש לו בעיה ברגל. אני רציתי לוותר, אבל אבא אמר לי: 'זה בסדר. תביא אותו ונשקם אותו'. בהמשך הבאנו גם חוטמן ועם הזמן בנינו מקום לתפארת שעוזר לחיות ולבני אדם. אפשר להגיד שדרך החיות אבא שלי חזר לחיים".

בחוות "ארץ הצבי" כמעט ולא תמצאו כלבים או חתולים. עזרא וצבי החליטו להפוך את החווה שלהם למקום מקלט לקיפודים דרוסים ופצועים, לציפורים עם כנפיים ורוח שבורה, נאקה שכל יעודה היה להבריח סמים בגבול, שועל עם רגל שבורה ועוד.

נותנים לחיות לחיות

עזרא מספר על הקמת המקום: "בשלב מסוים עלה הרעיון לפתח את המקום כחווה שיקומית. "התקשרנו לרשות הטבע והגנים וסיפרנו להם על הרעיון. בהתחלה הם לא האמינו שנעשה את זה אבל למרות זאת נתנו לנו אישור לצאת לדרך. אבא שלי בנה כלובים, ריתך, חתך, הרכיב והיום יש כאן חווה גדולה שעושה רק טוב לבעלי החיים. מה שבעלי החיים עשו בשביל השיקום של אבא שלי – עכשיו אנחנו עושים בשביל בעלי חיים. החיות הגיעו לכאן אחרי תלאות, תאונות וחולי. למשל הנאקה שעבריינים השתמשו בה כדי להעביר סמים בסיני. הנאקה הזו הגיעה לכאן ממש עור ועצמות. היא בקושי זזה בהתחלה והיום אתם רואים אותה חזקה ובריאה. יש כאן הרבה בעלי חיים שלא יכולים לחזור לטבע. כאלה בלי עין, בלי רגל, ואנחנו נותנים להם את הזכות להמשיך לחיות".

החיות ב"ארץ הצבי" זוכות לתנאי תחזוקה טובים ולטיפול רפואי צמוד. עזרא: "בחווה ישנו וטרינר שבודק בצורה שוטפת את החיות ובקדמת החווה שם פועלת יחידה נוספת 'עמותת 'למען חיות הבר' זוכות החיות הפצועות לטיפולים וניתוחים על ידי אביהוא שרווד".

אביהוא: "אנחנו מקבלים רק חיות בר, לא כלב או חתול. הגיעו אלינו קיפודים עם נשיכות, יונים פצועות, לכולן אנחנו נותנים את הטיפול הכי טוב שאפשר".

שרווד הוא איש שחי ונושם את אהבת החיות 24 שעות ביממה וזו לא מליצה. האיש ממש מתגורר במרפאה. כשאני שואלת אותו אם זה לא מפריע לו לצאת לדייטים, הוא מחייך ואומר: "זה יכול לעבוד רק עם בחורה שאוהבת חיות ותקבל אותי כמו שאני".

אביהוא שרווד. חי ונושם את אהבת החיות (צילום: קרן שלהבת)

אביהוא שרווד. חי ונושם את אהבת החיות (צילום: קרן שלהבת)

עזרא: "עלויות ההחזקה של המקום מגיעות ל-40 אלף שקל. כדי לעמוד בעלויות האלה מוכרים כרטיסים לילדים שמגיעים לראות את החיות ולשחק במתקני החווה. כמו כן, בחווה ישמחו לקבל תרומות של כלובים. "אנחנו רוצים להגדיל את המקום של הפרה, להביא לה עוד חברה ולהקים כלוב ענק לציפורים".

חלק גדול מהחיות חוזרות לטבע לאחר השיקום שלהם ורק בתנאי שהצוות המקצועי הגיע למסקנה שהן כשירות לכך.

עזרא, איך השכנים מגיבים למקום שלכם? זה לא מפריע להם?

"בהתחלה באמת היו חששות. לא ידעו איך לאכול אותנו ולא אהבו את התנועה של כלי רכב בשבת שמגיעים בדיוק בשעה שהם חוזרים מבית הכנסת. לאט לאט הם התרככו. הם ראו איזו עבודה חשובה אנחנו עושים פה. בהתחלה התושבים עברו ליד קיפוד דרוס ולא התייחסו למצבו, כיום ישנם כאלו שפונים אלינו כשהם רואים חיה פצועה. הרבה אנשים שהתוודעו למקום מגיעים לכאן מידי פעם ותורמים לנו כלובים, בונים כלובים ורוטים לעזור. נשמח לכל עזרה היות והאחזקה של המקום מאוד יקרה".

לצפייה בסרטון כנסו לפססיבוק שלנו כנסו ל'הוד הכפר הרשת המקומית'.

 

 

 

טיזר:

"מה שבעלי החיים עשו בשביל השיקום של אבא שלי – עכשיו אנחנו עושים בשביל בעלי חיים"

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
זה לא נעים לראות אגם מלוכלך
נהג בפראות ונעצר בתום מרדף
הקרב על סמלי הליכוד
הקרב על סמלי "הליכוד"
רמת ישי: מאבטח הותקף וירה
אזרח ישראלי נעצר  בחשד להברחת נשק לרשות הפלסטינית
אזרח ישראלי נעצר בחשד להברחת נשק לרשות הפלסטינית
חוזרים לכיתה א'
מועצת העיר אישרה עדכון אוטומטי של 2.58% אחוז בארנונה
מועצת עיריית רעננה אישרה עדכון אוטומטי של 2.58% אחוז בארנונה
תחרות הבנייה ירוקה
33 בתי ספר , 6 מהם מהצפון הגיעו לשלב הגמר בתחרות הבנייה ירוקה