הוד השרון

סיפור אהבה ישראלי לבנוני

רויטל חמודות, תושבת הוד השרון, ושרבל סלאמה, בנו של לוחם צד"ל שעבר עם משפחתו לארץ, הכירו לפני שמונה שנים בפאב "שלוותה" בתל אביב. כיום הם זוג נשוי פלוס שתי בנות, עסק בכפר סבא שבו הם עובדים יחדיו ואהבה חוצה דתות ודעות קדומות

קרן שלהבת 20/12/2018
רויטל ושרבל. האהבה ניצחה (צילום: קרן שלהבת)

רויטל ושרבל חמודות סלאמה מהוד השרון הם ההוכחה שהאהבה חוצה דתות, דעות קדומות ומדינות. רויטל תושבת הוד השרון, ושרבל בנו של לוחם צד"ל שעבר עם משפחתו לארץ, הכירו לפני שמונה שנים בפאב "שלוותה" בתל אביב. אחרי חצי שעה של מבטים ביניהם רויטל לקחה יוזמה והעבירה לו את מספר הטלפון שלה דרך הברמנית. לאחר מספר שבועות השניים הפכו לזוג. כיום הם זוג נשוי עם שתי בנות ועסק שבו הם עובדים יחדיו.

שרבל 37 ביולוג וחוקר פרויקטים בחברת טבע, הגיע לארץ כשהיה בן 18. אביו לחם לצד צה"ל במלחמת לבנון ועבר לגור עם כל משפחתו בחדרה. שרבל, שניסה להתאקלם בישראל, ניסה לצאת עם בחורות ישראליות ולדבריו בכל פעם שסיפר על מוצאו נתקל ברתיעה. "גם רויטל חששה בהתחלה, אבל למזלנו היא נתנה לקשר שלנו הזדמנות. כיום אני הכי מאושר כאן ולא הייתי חוזר להתגורר בלבנון".

חוגגים כריסמס ופסח

רויטל, שפית שפתחה לאחרונה את המעדנייה 'רויטל יוצרת טעים' בכפר סבא מספרת איך הכל התחיל: "נפגשנו פעם אחת, אבל נבהלתי בגלל שלא ידעתי איך ההורים שלי יגיבו לעובדה שהוא נוצרי מלבנון וניתקנו את הקשר. בהמשך החלטתי לתת לזה צ'אנס", מספרת רויטל, שלמדה חינוך ובהמשך עשתה הסבה לבישול. "אחרי שלושה חודשים, בערב יום כיפור, דיברתי עם אמא שלי ואמרתי לה שאני לא מבינה למה לא הולך לי עם גברים. היא שאלה כמו מי למשל וסיפרתי לה על שרבל. אמרתי לה שחתכתי איתו כי לא ידעתי איך היא תגיב לעובדה שהוא נוצרי מלבנון והיא הפתיעה אותי ואמרה 'מה פתאום? ואם הוא אהבת חייך? מה זה משנה מאיזו דת הוא?' זה מאוד הרגיע אותי. באותו רגע משהו השתחרר בי וחזרנו להיפגש. אחרי שבועיים ההורים שלי פגשו את שרבל והתאהבו בו מיד. אחרי שלושה חודשים עברנו לגור ביחד וכעבור שנה התחתנו והבאנו לעולם שתי בנות מתוקות. היום אנחנו גרים בהוד השרון ליד ההורים שלי ונוסעים לבקר את ההורים שלו בחדרה כמו כל זוג נורמלי. הסביבה שלו קיבלה אותי והסביבה שלי קיבלה אותו. אף אחד לא הרים גבה כששמע על הקשר. אנחנו חוגגים כריסמס ופסח. הילדות הולכות לכנסיה וחוות את שתי הדתות. אנחנו יוצרים שילוב של שתי הדתות שמתוכו נולדת מסורת חדשה".

 געגועים ללבנון

 שרבל, חוקר בחברת "טבע" בכפר סבא, הוא בן לקצין בכיר בצד"ל. הוא גדל בלבנון עד גיל 18. בשנת 2000, עם הנסיגה של צה"ל מלבנון, הגיעה משפחתו לארץ והתגוררה בחדרה.

איך היה לך המעבר בין התרבויות?

"בהתחלה היה קשה מאוד. חצי שנה הייתי בבית ולא עשיתי שום דבר. לא ידעתי עברית. עשיתי אולפן שלושה חודשים ועם הזמן נהיה יותר קל, אבל אם את שואלת אותי אם הייתי מסוגל לעבור את זה שוב אני לא בטוח".

המשפחה המורחבת נשארה בלבנון?

"חלק מהמשפחה נשארה בלבנון, אחרים עברו לקנדה. רוב החברים שלי נשארו שם. אני מאוד מתגעגע ללבנון, לאוכל המעולה. הלוואי שיום אחד אוכל להגיע כתייר למדינה ולהראות לבנות שלי היכן גדלתי. למרות שהילדות שלי הייתה בצל המלחמה יש לי הרבה זיכרונות טובים מלבנון".

אתה יכול לבקר במדינה?

"אני יכול לעבור לשם אבל לא לחזור בחזרה. זו הסיטואציה כרגע. אין מעברים חופשיים בין המדינות בגלל המלחמה. חבל לי על המצב שנוצר בין המדינות שהן שכנות ובכל זאת לא יכולים לבקר אחד אצל השני. אני בטוח שהישראלים יתאהבו בלבנון. זו מדינה מדהימה עם אנשים מקסימים".

מה אתה חושב על היחס של המדינה לצד"ל?

"אכן יש בעיה עם היחס של המדינה לצד"ל. זה מתחיל בזה שהתכנית לצאת מלבנון התפקששה. הנסיגה לא הייתה אמורה להיות במאי. פשוט יום אחד החיילים התחילו לברוח מהמדינה ואז כל הצד"לניקים נכנסו לפאניקה והתחילו לרוץ לכיוון הגדר הטובה במטולה. לצערי הרב, הרבה משפחות חזרו בחזרה כי הם הרגישו נבגדים. זה היה כמו אהבה נכזבת. אנשים לקחו ללב את העובדה שאחרי כל השנים שנלחמו כתף מול כתף עם צה"ל – ואחרי כל ההרוגים שלנו – המדינה נטשה אותם. הרבה אנשים העדיפו לחזור ללבנון ולשבת בכלא כמה שנים ולא להישאר פה. גם אבא שלי, אליאס, לא התאושש ממה שקרה. אמנם הוא התחיל לעבוד מהיום הראשון, אבל הוא הזדהה עם הכאב של חבריו שננטשו ועד היום הוא מאוד עצוב".

מה דעתך על חוק הלאום ועל היחס של המדינה כלפי מי שאינו יהודי?

"אני לא חושב שיש מישהו שחושב שיש שוויון בין האזרחים פה, בעיקר אלה שלא יהודים, אבל יש גם יהודים שהגיעו מארצות אחרות שמרגישים סוג ב'".

אתה נתקלת באפליה?

"האמת שלא. אולי בגלל הרקע של אבא שלי או בגלל שאני נוצרי. התחלתי להרגיש את זה כשרציתי לצאת עם בנות יהודיות ושם היה מחסום מטורף, אבל למזלי מצאתי את רויטל שקיבלה אותי כמו שאני".

שקלת להתגייר?

"שקלתי את זה כמה פעמים, אבל אני שמח שבסופו של דבר לא עשיתי את זה כי אני חושב שבן לא צריך להשתנות בשביל הסביבה. להיפך, הסביבה צריכה לקבל את האחר".

מה מחבר בינך לבין רויטל?

"שנינו באנו ממשפחות מאוד חמות ופתוחות. אוכל מחבר בינינו. העובדה ששנינו מאמינים בקבלת האחר והורדת סטיגמות. רויטל עברה שיעור מאוד גדול וגם אני. אפילו פעם אחת לא הייתה לנו מריבה על דת. יש יהודים שמתווכחים ביניהם על כל שטות ואנחנו מסתדרים נהדר בינינו. חמותי מאוד שמחה שאנחנו לא רבים איפה נהיה בחגים כי אנחנו תמיד בחגים היהודים אצלם ובחגים הנוצרים אצל ההורים שלי. אין לו"זים ואין חלוקת הנטל. רק הרבה מתנות ואהבה".

 עובדים ביחד

 לפני שבוע פתחה רויטל, שלמדה לפני 15 שנה בישול ועבדה בין היתר אצל ארז קומורובסקי, את מעדניית "יוצרת טעים" בכפר סבא. כשאני שואלת אותה אם לא קשה לעבוד עם הבעל היא אומרת ש"לפעמים באמת יש מתחים ובא לי לצעוק עליו עד שאני נזכרת שאנחנו לא בבית, אבל בסך הכל יצרנו מקום מקסים. אני מכינה את האוכל ושרבל יודע למכור אותו מצוין. הוא מכיר את ההיסטוריה של כל גבינה וכל לחם והלקוחות ממש מאוהבים בו".

שרבל, למה לא פתחתם מסעדה לבנונית? אולי אמא שלך הייתה באה להכין אוכל?

"אמא שלי באמת מבשלת נהדר, אבל רויטל חלמה לפתוח מעדניה ואני שמח בשבילה. היא חיה את החלום שלה. אני בעד נשים חזקות וגאות. כאבא לשתי בנות אני שמח שיש להן מודל בבית של אישה חזקה שמגשימה את עצמה והולכת עם זה עד הסוף".

 אתם מוזמנים להיכנס לדף הפייסבוק שלנו ולראות את הסרטון על משפחת סלאמה חמודות.

 

 

 

 

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
נערכים לחורף
נערכים לחורף
ראש העיר, רפי סער, בכנס עתיד החקלאות והשטחים הפתוחים
'הכו בפניו במהלומות אגרוף'
שירלי פאר יגרמן: קיבלנו תלונות מתושבים
עיריית רמת השרון תכשיר חניון מיוחד למשאיות ואוטובוסים
״כל הפסקת אש שתיחתם ללא החזרת הבנים תחילה תוביל להדר ב׳ והדר ג׳״
שיח ההיביסקוס המפואר, למה לגזום?
למה לגזום שיח מטופח שעושה צל על המדרכה?
 שוד מזוין בבית עסק ברעננה
שוד מזוין בבית עסק ברעננה
פסטיבל הגיימינג של המדינה חוזר ובגדול
פסטיבל הגיימינג של המדינה חוזר ובגדול