הוד השרון

ב(ע)ין השורות פרשת בוא

הרב שמשון טל, מנהל בית חב"ד הוד השרון

10/01/2019

ב"ה

פרשת בא

"החודש הזה לכם"

המצווה הראשונה שנצטוו ישראל היא מצוות קידוש החודש. כשבית המקדש היה קיים, היו העדים מגיעים לבית הדין הגדול בירושלים ומעידים שראו את מולד הלבנה. לאחר חקירה מדוקדקת של העדים היו הדיינים מכריזים על החודש החדש. מהלך זה הינו בעל חשיבות עצומה מפני שעל פי ראש חודש זה נקבעו כל החגים - הזמנים המקודשים - באותו חודש.

במצווה זו בולטת היכולת העצומה שה' העניק לישראל. ניתן לנו הכוח לקדש את הזמן!

כשזמנים חולפים ללא תכלית, אין תוכן ומשמעות לימים. אין הבדל בין יממה לחברתה. עשויים לחלוף ימים, שבועות וחודשים ללא משמעות אולם אפשרי גם אחרת. כתוב במדרש: " משבחר ה' בעולמו, קבע בו ראשי חודשים ושנים". כלומר כשה' ברא את העולם, עלה ברצונו שלא יהיה סתם בריאה אלא כזה שלגביו תהיה בחירה ורצון מיוחדים. עולם רצוי! וזה מתקיים כאשר בני האדם יוצקים לתוך כל יום מעשים של הגינות וחסד. כאשר מתנהגים ביושר ובצדק, עסוקים בעשיית טוב ובהשפעה חיובית. אזי ניכרת בעולם, המעלה של היותו הבחירה האלוקית. יש ימים בהם נרגש השינוי באופן מיוחד. ימים שהם בבחינת ראש ומשפיע על כל החודש – ראשי חודשים. יש יום יותר מיוחד שהוא ראש ומשפיע אפילו על כל השנה... זאת כאמור כשמתנהגים כראוי בהלימה לבחירה האלוקית. לציווי "החודש הזה לכם ראש חודשים" בראש חודש ניסן, יש משמעות עמוקה אף יותר. כשבחר ה' אותנו להיות לו עם סגולה ואור לגויים הוא העניק לנו ראש וחודש מיוחדים - גאולתיים! המצווה הראשונה לישראל בתור עם היא לקדש את הזמן המיוחד. עם ישראל מתבקש להתגבר על מניעות, להשתחרר ממיצרים ולהתעלות מעל מגבלות העולם הטבעי. וכל זאת כשהם עדיין בתוך גלות מצרים. בחודש זה שישראל קידשו אותו לראשונה החלה הנהגה ניסית וגאולתית. הוא נותן כוח ליהודי להכניס מימד חדש של קדושה לתוך הזמן הרגיל, לקדש את הזמן גם באופן נעלה וניסי.

לכל אחד יש את ה"מצרים" שלו ואת ה"פרעה" שלו. כדי לצאת מההרגלים המקובעים שמגבילים אותנו, עלינו לתכנן את צעדינו על פי פרמטרים של קדושה והתעלות הבאים ממקום שלמעלה מחשבונות העולם ולהכניסם בתוך מגבלות הזמן והמקום. לקדש את החודש הפרטי שלנו ולזכות לחגוג חגים שמחים וימים טובים מתוך אמונה טהורה בתוך ים החיים ובשגרת הזמנים האפורים...

כדי לפעול נס על טבעי, צריך לחשוב, להפנים ולהתחבר אל העל טבעי למרות המצאותינו בתוך מגבלות הטבע. יש בכוחו של יהודי להניח את שטף אירועי היום ולהתחבר אל הבורא ברגע של תפילה! בכוחו של יהודי לעצור את שגרת הימים ולשבות שבת! לפעמים עצירה כזו נראית בלתי אפשרית אבל כשהיא מתקיימת מרגישים ממש "נס"

יהי רצון שנזכה לצאת מהמיצרים וההגבלות האישיות שלנו ויחד כולנו נזכה לנס הגדול בגאולה האמיתית והשלימה!


חב"ד הוד השרון - הכתובת שלך לכל עניין יהודי 054-7770835

עוד בהוד השרון
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
אמבולנס ימי יופעל בכנרת
עמותת אור ירוק בפעילות בבית הספר שי עגנון בכפר סבא
חוויית בטיחות בדרכים לילדים בכ"ס
ההתחלה של "אתחלא"
בן ארי סקעת עם ברוידא
יזמים צעירים ישראל
"יזמים צעירים ישראל"
בר זומר
בר זומר נראית FIX
ALL&MORE  חברת גיא ודורון לוי פרויקט
מה המחיר הממוצע של דירה בנווה זמר?
חשד: גנבה אלפי שקלים מקשישה