הוד השרון

"צהרון זה מרכז חינוכי לכל דבר"

רונית בן יוסף, מומחית בתחום הטיפול בילדים בגיל הרך, בנתה עם מומחים ויועצות פדגוגיות קורס הכשרה מקצועית למפעילי צהרונים: "הרבה הורים חושבים שצהרון זה בייביסיטר, אבל זה מרכז חינוכי לכל דבר".

זוהר אליה 04/02/2019
 בן יוסף:
צילום: פרטי

בכל פעם שרונית בן יוסף (54) נתקלת בתחום שקשור לטיפול בילדים, היא מפתחת אותו ומעבירה הלאה. אחרי שראתה עד כמה היא משתמשת בסיפורי ילדים ככלי חינוכי, לימודי ותרפויטי בגן שלה, היא המציאה שיטה ייחודית לספר סיפורים לגיל הרך וכיום היא נחשבת למומחית בתחום.  אחרי שהפכה למרצה מבוקשת, מספרת סיפורים מקצועית ומאמנת אישית, זוגית ומשפחתית פתחה לפני ארבע שנים קליניקה המתמחה בטיפול בעולם היחסים והתקשורת. 

איך הגעת לתחום מספרי הסיפורים?

"כשהתחלתי לספר סיפורים בגני הילדים זה היה תחום לא מוכר ובעצם יצרתי מקצוע שלא היה קיים. לפני כן היה לי פעוטון שבו השתמשתי בסיפורים ככלי. חקרתי מה  סיפור עושה לילדים ומהי החוויה שהם עוברים. אחרי שסגרתי את הפעוטון עקב מחלה למדתי תאטרון והוראת דרמה, תאטרון קהילתי, דרמה לגיל הרך, תאטרון בובות וכמובן – קורס מספרי סיפורים. פיתחתי שיטה ייחודית לספר סיפורים שבה כל הילדים משתתפים בחוויה באמצעות תנועה ומשחק והתחלתי לעבוד איתה בגני ויצו".תכנית הכשרה למפעילי צהרונים 


יכול להיות שעד היום הייתה רונית מסתפקת בסיפור סיפורים לגיל הרך אבל כמו בסרטים, גם כאן הגיעה תפנית בעלילה.

"יום אחד ראתה אותי המפקחת על הגנים, שאפשר להגיד שהיא הייתה המבוגר המשמעותי בחיי", נזכרת רונית. "היא ביקשה שאלמד את השיטה שלי לגננות ולצוותי החינוך של הרשת. בניתי קורס בשם "לשחק את הסיפור" המלמד איך להנגיש סיפור לגיל הרך ואני מעבירה אותו לגננות, אנשי חינוך, מספרי סיפורים ושחקנים. כילדה, מעולם לא הרגשתי מתאימה למערכת ולא הצלחתי במבחנים כך שמבחינתי ללמד אחרים, להנחות ולהדריך זאת חוויה מרגשת עד היום".  

אבל ההתנסות הכי מרגשת מבחינתה הייתה כשצעדה לראשונה בשבילי אוניברסיטת בר אילן כמרצה. זה היה במסגרת הקורס למפעילי צהרונים שיזמה ובנתה יחד עם היחידה לפיתוח מקצועי של בית הספר לחינוך.

"כשהתחלתי להתנדב במיזם החברתי-קהילתי "צהרונט" שאלתי את עצמי איך זה שאין איפה ללמוד איך לנהל או להפעיל צהרון? מנהלי הצהרון נמצאים עם הילדים כל היום, וזה תחום שדורש מגוון מיומנויות שאין באף מקצוע אחר. הם צריכים להבין בחינוך והתפתחות הילד, בתזונה נכונה, ניהול ואדמיניסטרציה, התנהלות מול הורים ואנשי מקצוע, בטיחות וביטחון וניהול עסקי. בניתי קורס עם מומחים ויועצות פדגוגיות ובנינו תכנית הכשרה שבסיומה המשתתפים מקבלים תעודה".

מי מגיע לקורס ולמה בעצם? 

"מגיעים אנשים שיש להם צהרון כבר עשרים שנה, וחלקם מאוד סקפטיים כי הם חושבים שכבר אין להם מה ללמוד אבל בקורס הם הופכים ליותר מקצוענים, ולא פחות חשוב מבחינתם, מקבלים הכרה. הרבה הורים חושבים שצהרון זה בייביסיטר אבל זה מרכז חינוכי לכל דבר ואני מצפה שהדרישה להכשרת מפעילי הצהרונים תגיע מההורים. גם משרד החינוך מבין את החשיבות הצורך בהכשרת הצוותים והמפעילים של הצהרונים ואני גם מרצה בתכניות מטעמו".

 בקליניקה בביתה בשכונת המשתלה שולחן העבודה של רונית מלא בתעודות והספרייה עמוסה בספרות מקצועית. היא גם למדה טיפול בשיטת תטא הילינג, הנחיית מעגלי נשים, חוויה דיאלוגית וטיפול באומנות. היא יודעת מאות סיפורי ילדים בעל פה ומי שהכי נהנה זה שלושת הנכדים שיש לה משלושת ילדיה. 

 היא מספרת לנכד שגר בחו"ל סיפור בכל בוקר דרך הסקייפ או הווצאפ, מפעילה בימי ההולדת שלהם אבל מודה שאין לה מספיק זמן פנוי להיות איתם. אחרי הכל, היא מרצה ומספרת בכל הארץ, מנהלת מרכז הכשרה "נח"ת" לניהול צהרונים ומטפלת בקליניקה.

"למרות הקשיים שלי היו כתלמידה, תמיד ידעתי שאעסוק בתחום החינוך", היא אומרת. "אני יוצאת מכל הרצאה בהתרגשות מההזדמנות ללמד, להנחות ולהדריך"."מנהלי הצהרון נמצאים עם הילדים כל היום, וזה תחום שדורש מגוון מיומנויות שאין באף מקצוע אחר. הם צריכים להבין בחינוך והתפתחות הילד, בתזונה נכונה, ניהול ואדמיניסטרציה, התנהלות מול הורים ואנשי מקצוע, בטיחות וביטחון וניהול עסקי".


עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
שומרים על הסביבה ומייעלים הליכי עבודה
המהפכה הירוקה בעיריית הוד השרון
מפעל בראון. המאבק נמשך
מה יעלה בגורלו של מפעל "בר און" בכ"ס?
סחלב חם
הפוליטיקה של הרצליה
הפוליטיקה של הרצליה
עורכת דין ומפיק הואשמו בעבירות סמים
פריצת דרך בחקר ההשמנה
משלבים כוחות למען העולים מצרפת
בתמונה (מימין לשמאל) תלמידי חטיבת ביניים עלומים ויור ארגון אלמנות ויתומי צהל תמי שלח
שי ואיגרת לאלמנות ויתומי צה"ל