הוד השרון

לתפוס ת'רגע

מיכל סלע ואיריס שפירא כהן מעבירות סדנאות צילום לכל מי שחפץ לתפוס ת'רגעים הקטנים – גדולים של החיים בין באמצעות הנייד או המצלמה. "לא צריך להיות צלם מקצועי כדי להצליח לצלם תמונה שתתפוס את העין והלב".

קרן שלהבת 10/02/2019
איריס שפירא ומיכל סלע. חברות אמיצה
צילום: פרטי

מי מאתנו לא מצלם את עצמו, לפחות תמונת סלפי אחת ביום, מעלה את התמונות של הילדים לפייסבוק, או מעלה תמונות לאינסטגרם? כמעט כולנו מספרים את ה -'סטורי' שלנו לכל מי שחפץ ברשתות החברתיות. "לצלם תמונה כל אחד יכול", אומרת מיכל סלע צלמת מקצועית, שהחליטה יחד עם שותפתה איריס שפירא כהן, לפתוח סדנאות צילום על מנת לאפשר לאנשים לתעד את רגעי חייהם בדרך קסם, כזו המעבירה במדוייק את הרגש והחוויה שחוו רגע לפני שלחצו על הכפתור. 

 "היום כולם מצלמים באמצעות הניידים שלהם. המטרה שלנו היא להנגיש את הצילום גם למי שאינו צלם מקצועי. לתת לאנשים כלים כיצד להשיג תמונות איכותיות. הכללים לצילום תמונה שהיא ואוו תופסים לגבי כל סגנונות הצילום", מסבירה איריס. 

מיכל סלע, מאמנת עסקית וצלמת מקצועית, הפכה את אהבתה לצילום למקצוע. "אנשים חזרו ואמרו שהתמונות שלי תופסות להם את העין וגם את הלב. דבר הוביל לדבר והתחביב הלך והתפתח לכיוון מקצועי. עם הזמן התחלתי לצלם עבור חברות וגופים שונים. 

כיום חברתי איריס ואני מעבירות סדנת צילום ייחודית ומדליקה שנקראת "לתפוס ת'רגע". המטרה שלנו היא ללמד את המשתתפים לייצר תמונה חזקה, סיפור, ממראה עיניים בעזרת כללים פשוטים והכל בדרך חווייתית עם הרבה הומור והנאה".

"למצלמה היה חלק משמעותי בהחלמה"

החברות של מיכל ואיריס התחילה בדרך מקרית. מיכל הייתה המטופלת של איריס, מומחית בטיפול ברפואה סינית. די מהר השתיים הבינו שיש להן הרבה במשותף והפכו לחברות טובות. איריס התאהבה במצלמה בנסיבות פחות משמחות. לפני כשלוש שנים בנה ליאם חלה במחלת הסרטן ונאלץ לעבור טיפולי כימותרפיה ואף לעבור ניתוח להסרת כליה. 

 " לפני שחלה, יצאנו יום אחד לטיול משפחתי ומיכל הצטרפה, עם המצלמה כמובן. ליאם הסתקרן וביקש לנסות ולצלם בעצמו. מבט על התמונות הבהיר שלמרות שאחז במצלמה מקצועית פעם ראשונה בחייו - יש לו עין של צלם. שאלתי האם יהיה מעוניין להמשיך לצלם עם מיכל. כשהשיב בחיוב החלו השניים לצאת ולצלם מכל הבא ליד כאשר מיכל מנחה אותו כיצד לשפר את הצילומים שלו. כשחלה, ניסינו לעודד את ליאם בכל דרך אפשרית על מנת לסייע לו בתקופה הקשה בחייו. הצילום הפך לכלי באמצעותו זכה לרגעי הפוגה מהמחלה.

מיכל נהגה לבקר אותו בבית החולים בימים היותר קשים, וגם בבית החולים הם הצליחו השניים לקחת חפצים פשוטים ביותר ולהפוך אותם לתמונה שנושאת בתוכה סיפור. במהלך המחלה לליאם היה חלום - לצאת לטיול גדול בארה"ב ושייט על ספינת פאר. 

באמצעות פרוייקט הצילום שיזמנו – "יחד עושים מלימון לימונדה", ליאם, בעזרתם של אינסוף אנשים טובים בארצנו היפה, זכה להגשים את חלומו ולצאת יחד עם משפחתו לטיול שכה ציפה לו.

עבודות צילום של ליאם, איריס, מיכל וצלמים רבים שנרתמו, נמכרו כמו לחמניות למען המטרה המבורכת – לתת לליאם תקווה. 

ראינו כמה משמעותית היתה המצלמה בתהליך החלמתו. ליאם בעבודות הצילום שלו הצליח לחבר בין אנשים ולרתום אותם לסייע להגשמת חלומו וכל זה כשהוא רק בן 9.5. כיום ליאם תודה לאל הבריא, שב לשחק כדורסל כפי שאהב והוא ממשיך לצלם מידי פעם. ליאם הדביק אותי באהבתו, 'השאלתי' ממנו את המצלמה שהפכה לחלק בלתי נפרד ממני. התחלתי לצלם בעצמי והבנתי עד כמה המצלמה יכולה להגשים חלומות, לתת תקווה וכל זאת בזכות בני ומיכל שעשתה הכל כדי להוציא את ליאם מהמחלה". 

 מה מיוחד בסדנא?

"אין לנו כוונה להפוך את משתתפי הסדנא לצלמים מקצועיים. אנחנו מלמדות איך בעזרת סדרה פשוטה של כללים אפשר להוציא תמונה טובה. כזו שתעורר תגובות התפעלות. הסדנא מועברת בדרך חווייתית, תוך כדי תנועה ובמקומות מקסימים, עם הרבה הומור והנאה. אנחנו מלמדות את המשתתפים לראות את הלא שגרתי בשגרת היומיום ואת המוכר בעין קצת אחרת. מלמדות לייצר ממראה עיניים תמונה חזקה, סיפור. בתום הסדנא המשתתפים מגלים שהעולם סביבם לא השתנה. הדבר היחיד שהשתנה הוא הם. פיתחו עין של צלם. האני מאמין שלנו – לתת את הנשמה ואת הלב. אנחנו באות לתת -  מהידע שלנו, מהניסיון שלנו, ובעיקר לחלוק ואולי אף להדביק אתכם באהבה הגדולה שלנו לצילום". 

סדנאות הצילום שלנו יוצאות לתפוס ת'רגע בסמטאותיה הקסומות של נווה צדק.

לאור הביקוש ובעקבות האהבה שלנו לים ולמרחבים הסדנא הקרובה תתקיים בלוקיישן חדש  - טיילת תל אביב היפייפיה. 

תאריך הסדנא - יום חמישי ה  - 21/2/2019.

תעקבו אחרינו בדף הפייסבוק "לתפוס ת'רגע" –  צפויות סדנאות במקומות נוספים ברחבי הארץ.

לפרטים והרשמה: 

מיכל – 054-4440256 

איריס – 054-5889507

 


עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
יעל אדמי , נארימן מדאח , גולי סיטקוב
הדרך לשלום עוברת דרך המטבח
חשד: ביצע עבירות מין בקטין
סיור זרזירים לציבור הרחב בפסטיבל דרום אדום
חשד: תכננו לפגוע בסוהר
ה-מ-נ-ט-ו-ר-ים
רדיו חזק
נעצר חשוד בעבירות פדופיליה
שוד בבית עסק בהרצליה פיתוח